Vojna na Ukrajine: Rusi sa pokúšajú obkľúčiť kľúčové mesto, chcú vzkriesiť Moskviče a popularita Zelenského stúpla (online)

Vojna na Ukrajine, Mariupoľ
Muž so ženou kráčajú jednu z ulíc v ukrajinskom Mariupole (17. máj 2022). Foto: SITA/AP.

Rusi zintenzívnili svoje úsilie o zničenie ukrajinskej obrany v Luhanskej oblasti a priviezli ďalších 15 vrtuľníkov na posilnenie ofenzívy. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských vojenských predstaviteľov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinská obrana v okolí miest Sjevjerodoneck a Lysyčansk zostáva pod silným tlakom delostreleckého bombardovania a leteckých útokov, ktoré sa zvýšili aj v dedinách južnejšie, ako je napríklad Vrubivka. Ruské sily sa snažia prelomiť ukrajinské línie v Luhanskej oblasti a dokončiť dobytie regiónu, v ktorom podľa odhadov ovládajú asi 90 % územia.

Šéf vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že pri najnovších bojoch zahynuli štyria civilisti a Rusi zasiahli fabriku na výrobu dusíka v Sjevjerodonecku. „Ruský svet ničí všetko, čo mu stojí v ceste, snažiac sa presadiť takýto život v Luhanskej oblasti – bez ľudí, domov, tovární,“ povedal Hajdaj.

V susednej Doneckej oblasti sa ruské sily snažia obkľúčiť mesto Lymaň a získať plnú kontrolu nad neďalekou osadou Drobyševe. Ak uspejú, ukrajinská obrana v Lymane by bola zraniteľná voči útoku z troch smerov.

Po tom, čo Renault tento týždeň oznámil svoj odchod z ruského automobilového trhu, moskovský starosta Sergej Sobjanin oznámil, že jeho továreň bude použitá na reštart zaniknutej značky automobilov Moskvič zo sovietskej éry. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Značka Moskvič, ktorá je mimo bývalého Sovietskeho zväzu a jeho satelitných krajín málo známa, bola založená okolo roku 1930 a fungovala do roku 1991. Tak, ako mnoho značiek áut z krajín komunistického bloku, aj Moskvič mal veľké problémy s kvalitou a spoľahlivosťou.

Typ Moskvič 408 pochádzajúci zo 60. rokov 20. storočia, ktorý mal motor s výkonom 50 koní, Lewis Siegelbaum opísal v knihe Autá pre súdruhov ako „strašné auto“.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Oceliareň Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ tento týždeň podľa Ruska opustilo takmer tisíc ukrajinských bojovníkov. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov v stredu povedal, že za uplynulých 24 hodín sa ruským silám vzdalo 694 ukrajinských vojakov. Celkový počet ukrajinských vojakov, ktorí sa od pondelka vzdali, tak podľa jeho slov stúpol na 959. Konašenkove tvrdenia sa podľa agentúry AP nedali nezávisle overiť a Ukrajina ich nepotvrdila.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

20:22 Ruské výdavky na armádu v prvých štyroch mesiacoch tohto roka stúpli o takmer 40 percent. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré v stredu zverejnil ruský rezort financií. Krajina na obranu počas januára až apríla vynaložila 1,7 bilióna rubľov.

19:47 Predseda vlády SR Eduard Heger ocenil členov výboru tajnej služby americkej Snemovne reprezentantov za ich osobné zasadenie sa v boji s proruskými dezinformáciami. 

19:07 Nemecko zaznamenalo miery rast počtu ruských občanov, ktorí od vypuknutia vojny na Ukrajine požiadali o azyl. Uviedol to v stredu hovorca nemeckého ministerstva vnútra. V apríli, ktorý bol druhým celým mesiacom od začiatku ruskej invázie, o azyl v Nemecku požiadalo 222 obyvateľov Ruska, povedal hovorca rezortu vnútra na pravidelnej tlačovej konferencii. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:46 Európska komisia (EK) v stredu vyzvala členské krajiny, aby rýchlo doplnili zmenšené zásoby munície a vojenského vybavenia.

Zároveň ponúkla finančné stimuly tým štátom, ktoré pri nahrádzaní materiálu poslaného na Ukrajinu budú ochotné navzájom spolupracovať. EK ponúka 500 miliónov eur v priebehu dvoch rokov členským krajinám spolupracujúcim pri dopĺňaní vojenských zásob v aspoň trojčlenných skupinách.

„Od menovej krízy z roku 2008 Európa prechádzala istým druhom tichého odzbrojovania. Zbavovali sme sa zbraní bez toho, aby sme o tom hovorili. V rokoch 2008 až 2014 sme zredukovali naše vojenské aktíva veľmi šokujúcim spôsobom,“ povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Z dlhodobého hľadiska je EK presvedčená, že krajiny únie by mali vyvíjať drony a systémy na dopĺňanie palív vo vzduchu, modernizovať tanky a bojové vozidlá, posilniť námornú kapacitu a zväčšiť obranné schopnosti bloku v oblasti kybernetického priestoru.

18:27 Rusko zatvára moskovskú kanceláriu kanadského verejnoprávneho vysielateľa CBC a odoberá akreditáciu jej novinárom. Oznámila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál BBC. Krok je podľa jej slov reakciou na „opatrenia prijaté v praxi vo vzťahu k ruským médiám, ich prenosu a vysielaniu v Kanade“. Kanada v marci zakázala poskytovateľom televíznych služieb distribuovať ruské štátne kanály RT a RT France.

17:45 Poľsko tento mesiac začína zavádzať novú formu vojenskej služby v dôsledku bezpečnostných obáv súvisiacich s vojnou na susednej Ukrajine. Poľská armáda v stredu informovala, že dobrovoľníci budú môcť absolvovať ročnú platenú vojenskú službu, ktorú môžu zmeniť na dlhodobé profesionálne zamestnanie v armáde.

Účastníci programu dobrovoľnej služby absolvujú 28-denný výcvik vo vojenskej jednotke a potom budú v armáde slúžiť jedenásť mesiacov. Ubytovaní môžu byť v kasárňach alebo mimo nich a budú dostávať mesačný plat v sume zhruba 4 500 zlotých pred zdanením. Prví záujemcovia sa budú môcť do dobrovoľnej služby hlásiť od 21. mája.

Poľsko, ktoré je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie od roku 1999, má približne 111 500 profesionálnych vojakov. K ozbrojeným silám krajiny patrí aj 32-tisíc dobrovoľníkov teritoriálnej obrany.

16:55 Ruský gymnasta Ivan Kuliak pyká za písmeno „Z“ – národný vojnový symbol. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Ivan Kuliak
Ivan Kuliak. Foto: twitter.com

16:24 USA zmobilizovali pre Ukrajinu, ktorá je terčom ruskej agresie, približne trikrát väčšiu podporu ako Európska únia.

Uviedol to Kielský inštitút pre svetovú ekonomiku. Konštatoval, že od 24. januára do 10. mája hodnota novej americkej vojenskej, finančnej a humanitárnej pomoci Ukrajine, ktorú schválila Snemovňa reprezentantov Kongresu USA, dosiahla úroveň takmer 43 miliárd eur.

Pomoc Ukrajine zo strany EÚ v rovnakom období podľa zistení inštitútu bola len v objeme necelých 16 miliárd eur. Avšak niektoré členské štáty v 27-člennej EÚ nezverejňujú hodnotu pomoci Ukrajine, najmä v prípade dodávok zbraní.

15:53 Rusko v stredu oznámilo vypovedanie diplomatov z Francúzska, Španielska a Talianska. Je to odvetný krok za vypovedanie ruských diplomatov zo spomenutých krajín.

Najnovšie rozhodnutie Moskvy sa týka 35 zamestnancov francúzskeho veľvyslanectva, 24 talianskych diplomatov a 27 zamestnancov zo španielskej ambasády. Informuje o tom spravodajský portál BBC. V apríli štáty v Európe vypovedali viac ako 300 Rusov. Medzi nimi je 25 ľudí vypovedaných zo Španielska, 30 z Talianska a 35 z Francúzska.

Taliansky premiér Mario Draghi opísal najnovší krok Ruska ako „nepriateľský čin“. „Toto absolútne nesmie viesť k prerušeniu diplomatických ciest, pretože ak uspejeme, mier bude dosiahnutý cez tieto kanály,“ povedal.

15:33 Európska komisia ohlásila plán zrušenia závislosti 27-člennej Európskej únie od ruských energií v súvislosti s vojnou Kremľa na Ukrajine.

Balík v hodnote takmer 300 miliárd eur, ktorý EK navrhla v stredu, zahŕňa investície do efektívnejšieho využívania energií a zrýchlenia projektov výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Šéfka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že súčasťou balíka sú granty v sume približne 72 miliárd eur a úvery v objeme 225 miliárd eur.

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

15:20 Európska komisia navrhla makrofinančnú pomoc Ukrajine vo výške do deväť miliárd eur. V stredu to uviedla jej predsedníčka Ursula von der Leyenová.

„Naďalej budeme po ich boku počas tejto vojny a keď znovu vybudujú svoju krajinu,“ cituje jej stanovisko televízia CNN. Ako tiež povedala, je potrebné „myslieť na deň potom a na širšie úsilie o rekonštrukciu“, a Európska únia „strategický záujem viesť toto úsilie o obnovu“.

Peniaze, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

14:38 Ruský vojak, ktorého na Ukrajine súdia za vojnové zločiny, priznal vinu za zabitie neozbrojeného civilistu.

Vadim Šišimarin je obvinený zo zastrelenia 62-ročného civilistu v počiatkoch ruskej invázie. Muž čelí doživotnému väzeniu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Dvadsaťjedenročný Rus je prvý človek, ktorého ukrajinské úrady stíhajú v súvislosti s údajnými vojnovými zločinmi. Prokurátori tvrdia, že po identifikácii tisícok potenciálnych zločinov napáchaných ruskými silami, môžu nasledovať ďalšie procesy. Moskva popiera, že by sa ruskí vojaci zameriavali na civilistov.

14:23 Rakúska vláda nemá v úmysle nasledovať Švédsko a Fínsko so žiadosťou o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg sa pre nemecké rádio Deutschlandfunk v stredu vyjadril, že Rakúsko sa v roku 1955 rozhodlo o neutralite „a stále platí, že veľmi, veľmi veľká väčšina populácie to vníma pozitívne“.

Alexander Schallenberg
Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. Foto: archívne, SITA/AP

14:14 V moskovskej fabrike Renaultu chcú po odchode francúzskej automobilky vzkriesiť sovietske Moskviče.

Po tom, čo Renault tento týždeň oznámil svoj odchod z ruského automobilového trhu, moskovský starosta Sergej Sobjanin oznámil, že jeho továreň bude použitá na reštart zaniknutej značky automobilov Moskvič zo sovietskej éry. Ako referuje spravodajský web CNN, údajne aj preto, že v Rusko je nedostatok áut.

14:05 Európa stále nemá jasno v otázke, ako platiť za ruský plyn. Niekoľko európskych kupcov plynu sa pripravuje na riešenie toho, že Kremeľ žiada platby v rubľoch a nie v eurách alebo dolároch, ako je uvedené v kontraktoch.

EU, Rusko, plyn, energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

14:01 Zastupiteľstvo v Kyjeve bude strážiť slovenská polícia. V utorok 17. mája v neskorých večerných hodinách prišiel do Kyjeva štvorčlenný tím špecialistov a policajtov z Úradu osobitného určenia.

V ukrajinskom hlavnom meste budú zabezpečovať ochranu slovenského Zastupiteľského úradu, ktorého činnosť bola nedávno obnovená. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) o tom informoval počas rokovania vlády. Veľvyslanectvo SR v Kyjeve evakuovali krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine, istý čas svoju činnosť vykonávalo z Užhorodu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:07 Ukrajinská armáda zabila v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine približne 28 300 ruských vojakov. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na správy generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl na Facebooku.

Rusko podľa nich prišlo aj o 1251 tankov, 3043 bojových obrnených vozidiel, 2137 vozidiel a palivových nádrží, 586 delostreleckých systémov, 199 odpaľovacích raketových systémov, 91 systémov protivzdušnej obrany, 167 vrtuľníkov, 202 lietadiel, 441 dronov, 102 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 43 kusov špeciálnej techniky. Iba počas utorka padlo na ruskej strane zhruba 400 vojakov.

12:36 Nemecké vládnuce strany plánujú zbaviť bývalého kancelára Gerharda Schrödera jeho kancelárie a zamestnancov po tom, čo udržiaval a bránil svoje dlhodobé vzťahy s Ruskom napriek vojne na Ukrajine. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorej bol Schröder svojho času lídrom, v stredu uviedla, že poslanci v parlamentnom rozpočtovom výbore súhlasili s prepojením niektorých jeho privilégií so skutočnými povinnosťami, a nie s jeho postavením bývalého kancelára. Príslušný návrh plánujú vo štvrtok predložiť zákonodarcom.

Gerhard Schröder
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Foto: Olga Maltseva/Pool Photo via AP.

12:27 Vláda dočasne upraví postupy pri poskytovaní štátnych sociálnych dávok. Príspevok na starostlivosť o dieťa bude prístupný aj osobám, ktorým štát poskytol dočasné útočisko alebo osobám, ktoré v súvislosti s krízovou situáciou požiadali o udelenie azylu a zamestnali sa. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

12:11 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN)António Guterres oznámil plán na urýchlenie globálneho prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Ako povedal podľa spravodajského webu CNN, vojna na Ukrajine bola „budíčkom“ pre svet, aby sa vzdal fosílnych palív. „Globálny energetický systém je narušený a privádza nás čoraz bližšie ku klimatickej katastrofe. Fosílne palivá sú slepou uličkou – ekologicky aj ekonomicky,“ poznamenal Guterres.

11:46 Žiadosť Švédska a Fínska o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorú v stredu obe krajiny doručili do rúk generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, považuje šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) za historické rozhodnutie.

Minister doplnil, že slobodné rozhodnutie podať žiadosť je reakciou na vojenský konflikt v Európe vyvolaný Ruskom v Ukrajine, ktorý vyvolal zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

„Fínsko a Švédsko sú členskými štátmi Európskej únie a našimi dlhoročnými partnermi v NATO. Zdieľajú demokratické hodnoty a princípy a sú pripravené prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v NATO, posilniť jednotu Aliancie, transatlantickú väzbu a kolektívnu obranu,“ vyhlásil Korčok. Zároveň vláde SR, Národnej rade SR a prezidentke navrhuje rýchlu ratifikáciu prístupu oboch krajín do NATO.

Ivan Korčok, NATO
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Reprofoto: www.facebook.com

11:22 Oceliareň Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ tento týždeň podľa Ruska opustilo takmer tisíc ukrajinských bojovníkov.

Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov v stredu povedal, že za uplynulých 24 hodín sa ruským silám vzdalo 694 ukrajinských vojakov. Celkový počet ukrajinských vojakov, ktorí sa od pondelka vzdali, tak podľa jeho slov stúpol na 959. Konašenkove tvrdenia sa podľa agentúry AP nedali nezávisle overiť a Ukrajina ich nepotvrdila.

Vojna, Rusko, Ukrajina, invázia
Dym stúpa z hutníckeho kombinátu Azovstaľ v Mariupole počas ostreľovania. Foto: SITA/AP

10:59 Lídri Estónska, Litvy a Lotyšska v stredajšom spoločnom vyhlásení podporili „historické rozhodnutia“ Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Fínsko a Švédsko zdieľajú rovnaké hodnoty, ktoré spájajú spojencov NATO, a zdieľajú náš záväzok voči zásadám, ktoré tvoria základ euroatlantickej bezpečnosti. Vstup Fínska a Švédska do NATO posilní našu kolektívnu bezpečnosť a posilní alianciu,“ uviedli estónska premiérka Kaja Kallas, lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš a litovská premiérka Ingrida Šimonyté.

„Pobaltské štáty spolu s Fínskom a Švédskom zdieľajú zodpovednosť za mierový, bezpečný a prosperujúci severský región Baltského mora,“ doplnili.

10:44 Rusi zintenzívnili svoje úsilie o zničenie ukrajinskej obrany v Luhanskej oblasti a priviezli ďalších 15 vrtuľníkov na posilnenie ofenzívy. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinských vojenských predstaviteľov.

10:03 Slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu prekročilo už viac ako 433-tisíc osôb. Celkovo bolo udelených takmer 77-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali spolu viac ako 174-tisíc osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Hraničnými priechodmi prešlo v utorok na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 2600 osôb. Z toho bolo 698 mužov, 1 593 žien a 356 detí. O dočasné útočisko požiadalo 205 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v utorok takmer 2800 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 188 policajtov, 66 hasičov, päť colníkov, 150 vojakov, 105 dobrovoľníkov, 36 príslušníkov zahraničných zložiek a 21 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 13 autobusov, ktoré prepravili 173 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 10 osôb.

9:49 Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v stredu oznámil, že Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v aliancii.

„Srdečne vítam žiadosti Fínska a Švédska o pripojenie sa k NATO. Ste naši najbližší partneri,“ povedal Stoltenberg novinárom po tom, ako dostal oficiálne listy od dvojice severských krajín. Prihlášky teraz musí zvážiť všetkých 30 členských štátov.

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO. Foto: archívne, SITA/AP.

9:22 Martin Klus (SaS) rokoval so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Talianska aj o rozširovaní Európskej únie. Stretnutiu dominovali aj témy energetiky či Konferencia o budúcnosti Európy. V kontexte rozširovania EÚ obaja partneri podporili strategické rozširovanie Únie nielen o krajiny západného Balkánu, ale aj Ukrajinu.

Vincenzo Amendola, Martin Klus
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) a štátny tajomník pre európske záležitosti Úradu vlády Talianskej republiky Vincenzo Amendola. Foto: www.facebook.com

9:12 Ukrajinskí partizánski bojovníci údajne zabili niekoľko vysokých ruských dôstojníkov v meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny.

Na Telegrame to uviedla tamojšia regionálna správa. Ruské sily okupujú spomenuté mesto od začiatku vojny. Melitopoľ je jedno z mála ukrajinských miest, kde sa Rusom podarilo dosadiť vlastné vedenie. Podľa regionálnej správy sa okupanti snažia situáciu utajiť, ruskí vojaci však v utorok aktívnejšie kontrolovali osobné autá v meste, keďže pravdepodobne pátrali po partizánoch.

Zatiaľ neboli poskytnuté žiadne podrobnosti o vraždách a túto správu nebolo možné okamžite potvrdiť. Ukrajinci tvrdia, že v doterajšom priebehu vojny už zabili mnohých ruských generálov a iných dôstojníkov. Niekoľko týchto úmrtí potvrdili i samotní Rusi.

8:57 V poradí 75. ročník Medzinárodného filmového festivalu vo francúzskom Cannes sa začal videopríhovorom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten sa objavil v utorok večer naživo cez satelit na videu v polokošeli s krátkym rukávom.

Účastníkom podujatia na Francúzskej riviére, ktoré potrvá do 28. mája, adresoval posolstvo, kde hovoril o prepojení kinematografie s reálnym svetom. Odkázal pritom na filmy Apokalypsa (1979) od Francisa Forda Coppolu a Veľký diktátor (1940) od Charlieho Chaplina, ktoré sú podľa neho dosť podobné súčasným udalostiam súvisiacim s Ukrajinou.

Volodymyr Zelenskyj, Cannes
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa účastníkom festivalu v Cannes prihovoril v polokošeli s krátkym rukávom. Cannes, 17. máj 2022. Foto: Vianney Le Caer/Invision/AP.

8:36 Až 86 % Ukrajincov podporuje vstup do Európskej únie a 76 % chce integráciu Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ako referuje web Kyiv Independent, vyplýva to z prieskumu ukrajinskej mimovládnej organizácie Rejting. Tá uvádza, že v súvislosti s podporou členstva v EÚ nastal nárast o 20 % oproti obdobiu niekoľkých dní pred začiatkom ruskej invázie. Podpora členstva v NATO odvtedy stúpla o 14 %.

Od februára taktiež stúpla popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a to z 50 na 93 %. Až 98 % opýtaných momentálne podporuje aktivity ukrajinských ozbrojených síl a 88 % verí, že Ukrajina vo vojne proti Rusku dokáže vyhrať.

8:13 Ukrajinská verejná ochrankyňa ľudských práv Ľudmyla Denisovová uviedla, že ruská armáda zadržiava viac ako 3-tisíc civilistov z Mariupoľa v bývalej trestaneckej kolónii neďaleko Olenivky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

V utorok na Telegrame informovala, že civilistov zadržiavajú v bývalej trestaneckej kolónii číslo 52. Dodala, že väčšina civilistov je zadržiavaná na mesiac, ale tí, ktorí sú Rusmi považovaní za „obzvlášť nespoľahlivých“, vrátane bývalých vojakov a policajtov, sú zadržiavaní na dva mesiace.

Sedem autobusov s neznámym počtom ukrajinských vojakov evakuovaných z mariupoľskej oceliarne Azovstaľ zároveň videli v utorok prichádzať do bývalej trestaneckej kolónie číslo 120, taktiež neďaleko spomenutej Olenivky.

8:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia