Vojna na Ukrajine: Na frontových líniach nasadili aj americké húfnice, Charkov bol pre Rusov príliš veľký cieľ (online)

Vojna na Ukrajine
Ukrajinskí vojaci neďaleko mesta Charkov (15. máj 2022). Foto: SITA/AP.

Neschopnosť ruskej armády dobyť druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov by sa mala považovať za prehru Ruska. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to generál Richard Barrons, niekdajší veliteľ strategického velenia Spojeného kráľovstva.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Bol to príliš veľký cieľ pre ruskú armádu. Rusko nemá počty, vôľu ani schopnosti na dobytie veľkých miest,“ vyhlásil Barrons. „Keď (Rusi) uviazli na okraji mesta, stali sa ľahším terčom veľmi agresívneho a úspešného ukrajinského protiútoku. Pokus usadiť sa okolo Charkova sa stal oveľa menej dôležitým ako boj v Donbase,“ dodal.

Barrons podotkol, že neúspech Ruska pri Charkove neznamená úplné zlyhanie ruskej invázie a dodal, že Moskva sa teraz evidentne zameriava na postup na východe Ukrajiny.

Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu večer telefonicky rozprával so svojim ukrajinským partnerom Oleksijom Reznikovom. Austin na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že cieľom rozhovoru bolo „prediskutovať situáciu na bojisku a potreby Ukrajiny v oblasti vybavenia“.

„Informoval som ho o mojom telefonáte s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom z 13. mája a zopakoval som našu neochvejnú podporu suverenite a bezpečnosti Ukrajiny,“ povedal šéf amerického rezortu obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajina podľa generálneho štábu ozbrojených síl krajiny na frontových líniách nasadila viacero húfníc M-777 po tom, ako USA krajine dodali 89 z 90 týchto sľúbených delostreleckých systémov. Húfnice sú súčasťou nedávneho amerického balíčka pomoci Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Pondelňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

20:22 Poľský minister poľnohospodárstva navrhol transfer vývozu obilia z Ukrajiny cez Poľsko, pokiaľ mu bude vojna brániť opustiť čiernomorské prístavy.

19:06 Maďarský premiér trvá na tom, že jeho krajina nepodporí akékoľvek sankcie, ktoré by negatívne ovplyvnili jej energetickú bezpečnosť.

Viktor Orbán v maďarskom parlamente v pondelok vyhlásil, že Maďarsko nebude blokovať sankcie Euróspkej únie (EÚ), pokiaľ „neprekročia červenú čiaru hospodárskej ochrany Maďarska“. To podľa neho znamená, že nesmú ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny.

18:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal ďakovnú správu ukrajinským vojakom, ktorí vyhnali ruských vojakov z druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov.

Referuje o tom spravodajský web BBC. Ukrajinské sily v ostatných dňoch získavajú späť územia v severovýchodných oblastiach a vytláčajú Rusov ďaleko od mesta, ktoré prežilo týždne ťažkého bombardovania. V pondelok ukrajinskí vojaci zverejnili zábery dokazujúce, že dosiahli hranicu s Ruskom.

„227. prápor 127. brigády územnej obrany Ukrajiny! Ďakujem pekne!“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na Instagrame. „Od všetkých Ukrajincov, od každého, odo mňa a od mojej rodiny. Moja vďačnosť nemá hraníc. Všetkým prajem zdravie a dávajte na seba pozor. Sláva Ukrajine!“ dodal Zelenskyj.

16:57 Ruské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že existuje dohoda, aby zranení ukrajinskí vojaci v obliehanej oceliarni Azovstaľ v Mariupole v rámci miestneho prímeria opustili závod na lekárske ošetrenie.

Rezort po rokovaniach s ukrajinskými zástupcami na mieste uviedol, že zorganizujú humanitárny koridor na prepravu zranených vojakov do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré je pod kontrolou proruských separatistov. O tom, či budú zranených považovať za vojnových zajatcov, sa ministerstvo nevyjadrilo.

Ukrajinská strana toto tvrdenie bezprostredne nepotvrdila. Nie je jasné, koľko zranených Ukrajincov by mohlo opustiť Azovstaľ a či tak niektorí doteraz urobili.

16:47 Dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine by mohol uvrhnúť do chudoby deväť z deviatich Ukrajincov a ohrozil by zisky na takmer dve desaťročia. Ako na svojom webe uviedol Rozvojový program Organizácie Spojených národov (UNDP), hlboké „sociálne a ekonomické jazvy pretrvajú celé generácie“.

Podľa ukrajinskej vlády boli v krajine zničené budovy, cesty, mosty, nemocnice a školy za najmenej 100 miliárd dolárov. „Vojna spôsobila úplné zatvorenie polovice podnikov v krajine, zatiaľ čo druhá polovica má problémy,“ dodáva UNDP.

16:07 Rusko nemá problém s Fínsko a Švédskom, no rozšírenie vojenskej infraštruktúry na ich území si vyžiada reakciu Moskvy, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Na samite Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), aliancie bývalých sovietskych republík, v Moskve tiež povedal, že rozšírenie Severoatlantickej aliancie (NATO) je pre Rusko problém a je v záujme Spojených štátov. Rusko podľa jeho slov musí venovať viac pozornosti „plánom NATO zvýšiť svoj svetový vplyv“, informuje spravodajský portál BBC.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin na samite Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Foto: SITA/AP

15:57 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 27 700 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1228 tankov, 2974 bojových obrnených vozidiel, 2101 vozidiel a palivových nádrží, 577 delostreleckých systémov, 195 odpaľovacích raketových systémov, 89 systémov protivzdušnej obrany, 165 vrtuľníkov, 200 lietadiel, 427 dronov, 97 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 42 kusov špeciálnej techniky.

Počas nedele zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti Bachmutu v Doneckej oblasti a v Záporoží.

15:48 Švédsko požiada o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Krok, ktorý ukončí dlhodobú vojenskú neutralitu krajiny, oznámila premiérka Magdalena Anderssonová.

Predsedníčka švédskej vlády je podľa jej slov presvedčená, že medzi Švédmi má toto rozhodnutie podporu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

švédsko, vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

14:33 Neschopnosť ruskej armády dobyť druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov by sa mala považovať za prehru Ruska.

Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to generál Richard Barrons, niekdajší veliteľ strategického velenia Spojeného kráľovstva. „Bol to príliš veľký cieľ pre ruskú armádu. Rusko nemá počty, vôľu ani schopnosti na dobytie veľkých miest,“ vyhlásil Barrons. „Keď (Rusi) uviazli na okraji mesta, stali sa ľahším terčom veľmi agresívneho a úspešného ukrajinského protiútoku. Pokus usadiť sa okolo Charkova sa stal oveľa menej dôležitým ako boj v Donbase,“ dodal.

Barrons podotkol, že neúspech Ruska pri Charkove neznamená úplné zlyhanie ruskej invázie a dodal, že Moskva sa teraz evidentne zameriava na postup na východe Ukrajiny.

14:14 Americká firma McDonald’s prevádzkujúca sieť reštaurácií oznámila, že začala proces predaja svojej divízie v Rusku, do ktorej patrí 850 reštaurácií a 62-tisíc zamestnancov. Ide o ďalšiu veľkú západnú spoločnosť odchádzajúcu z ruského trhu pre inváziu Moskvy na Ukrajinu.

McDonald's, Moskva
Foto: ilustračné, SITA/AP.

13:54 Ruskí vojaci spustili v pondelok paľbu cez hranicu v Sumskej oblasti na východe Ukrajiny. Ako informuje spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinskú štátnu pohraničnú službu, „nepriateľskí diverzanti“ sa pokúšali dostať na ukrajinské územie z dediny Lokoť.

Sumská oblasť hraničí s Ruskom a bola jedným z prvých regiónov, ktoré boli napadnuté ruskou inváziou. Podľa ukrajinskej pohraničnej služby Rusi „strieľali z mínometov, granátometov, guľometov a automatických pušiek“. Ukrajinci ich neskôr prinútili ustúpiť za štátnu hranicu.

Analytici tvrdia, že ruské útoky na Sumskú oblasť majú pravdepodobne za cieľ zdržať ukrajinské jednotky, ktoré by inak mohli byť nasadené na hlavné frontové línie v Donbase.

13:28 Ruská invázia na Ukrajinu narušuje oživenie ekonomiky Európskej únie (EÚ) po pandémii COVID-19. Vyvíjaním ďalších tlakov na rast cien komodít, čo spôsobuje opätovné prerušenie dodávok a zvyšujúcu sa neistotu, vojna prehlbuje už existujúce prekážky rastu, o ktorých sa predtým predpokladalo, že ustúpia. Hospodársky rast eurobloku sa tak spomalí, zatiaľ čo inflácia sa zrýchli, uvádza vo svojej jarnej hospodárskej prognóze Európska komisia (EK).

12:56 Ruskí vojaci pripravujú v obliehanom ukrajinskom meste Mariupoľ propagandistický materiál s písomnými svedectvami tamojších obyvateľov, že Mariupoľ zničila ukrajinská armáda.

Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. Ruskí okupanti podľa neho oznámili začiatok registrácie na vyplácanie kompenzácií za zničené bývanie 500-tisíc rubľov (asi 4260 eur) alebo tri milióny rubľov (zhruba 25 600 eur) za stratu člena rodiny.

„Obyvatelia Mariupoľa však musia pri predložení písomného vyhlásenia uviesť, že majetok zničila a príbuzných zabila ukrajinská armáda. V prípade absencie alebo odmietnutia takejto poznámky neposkytnú žiadnu kompenzáciu,“ poznamenal Andriuščenko. Rusko podľa neho chce získať desaťtisíce podpísaných svedectiev o tom, že zverstvá ruskej armády spáchali Ukrajinci, aby to následne mohlo ďalej šíriť cez propagandistické kanály.

Andriuščenko poznamenal, že uvedenú kompenzáciu si Rusko v skutočnosti nemôže dovoliť a je to iba snaha oklamať Ukrajincov. „Len na splnenie týchto sľubov obyvateľom Mariupoľa by Rusko muselo minúť najmenej 2,5 miliardy dolárov. To je v súčasnom stave ruskej ekonomiky nemožné,“ skonštatoval.

11:58 Nočné bombardovanie ukrajinského mesta Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti na východe krajiny zasiahlo nemocnicu, pričom dvaja ľudia zomreli a ďalší deviati vrátane jedného dieťaťa utrpeli zranenia. Informoval o tom v pondelok guvernér Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Dodal, že ukrajinské špeciálne sily vyhodili do vzduchu Rusmi kontrolované železničné mosty medzi mestami Rubižne a Sjevjerodoneck v rámci snahy o spomalenie ruskej ofenzívy. Ruské sily sa už týždne usilujú obsadiť mesto Sjevjerodoneck, ktoré je kľúčovým sídlom v Donbase mimo teritória už niekoľko rokov ovládaného proruskými separatistami.

11:29 Podľa šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella neexistuje garancia, že 27-členný blok sa dokáže rýchlo dohodnúť na novom súbore sankcií proti Rusku, keďže malá skupina krajín pod vedením Maďarska odmieta zákaz dovozu ropy. „Urobíme všetko, čo môžeme, s cieľom situáciu odblokovať. Nemôžem zaručiť, že sa to stane, pretože postoje sú dosť silné,“ povedal Borrell v pondelok pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí Európskej únie, ktorej bude predsedať.

Josep Borrell
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Foto: archívne, SITA/AP.

11:13 Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj na stretnutí ministrov G7 v Nemecku navrhol vytvorenie Organizácie krajín vyvážajúcich obilie. Ako referuje web epravda.com.ua, tento krok by podľa neho pomohol vhodným spôsobom reagovať na ohrozenie potravinovej bezpečnosti.

„Pre blokádu ukrajinských námorných prístavov sa na svetový trh nedostalo sedem miliónov ton pšenice, 14 miliónov ton kukurice, tri milióny ton slnečnicového oleja a tri milióny ton slnečnicového šrotu a iných plodín,“ poznamenal Solskyj, ktorý dodal, že to viedlo k rekordnému nárastu cien na svetovom trhu.

10:48 Francúzska automobilka Renault oznámila predaj svojej pobočky v Rusku tamojšiemu hlavnému mestu Moskva. Podiel v ruskej spoločnosti Avtovaz zasa odpredá tamojšiemu inštitútu vo vlastníctve štátu. Ako uviedol generálny riaditeľ Renault Group Luca de Meo, bolo to „ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie“.

Renault
Foto: SITA/AP

10:02 Jednotka ukrajinskej armády bojujúca severne od Charkova správou „Pán prezident, dokázali sme to!“ oznámila, že sa dostala k ruským hraniciam. Videozáznam, ktorý jednotka zverejnila, ukazuje malú skupinu vojakov, ktorá nesie modro-žltý hraničný stĺp na hraničnú čiaru. Informuje o tom portál cnn.com.

Ukrajinské sily už niekoľko dní postupovali smerom k hraniciam na niekoľkých miestach severne a východne od Charkova, ktorý je druhým najväčším mestom krajiny.

Minulý týždeň ukrajinskí predstavitelia uviedli, že ich armáda oslobodzuje dediny v okolí mesta. Ukrajinská armáda v pondelok uviedla, že v okolí Charkova „nepriateľ koncentruje svoje hlavné úsilie na udržanie pozícií a zabránenie postupu našich vojakov“ smerom k hraniciam.

9:44 Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v nedeľu na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 2800 osôb. Z toho bolo 725 mužov, 1 580 žien a 528 detí. O dočasné útočisko požiadalo 153 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v nedeľu viac ako 3 200 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 48 policajtov, 71 hasičov, dvaja colníci, 150 vojakov, 89 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 17 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 17 autobusov, ktoré prepravili 294 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 72 osôb.

Celkovo už od začiatku konfliktu prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR viac ako 428-tisíc osôb, o dočasne útočisko požiadalo viac ako 76-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 169-tisíc osôb.

8:53 Britské ministerstvo obrany hlási zvýšenú aktivitu bieloruských ozbrojených síl. Podľa britského rezortu obrany ide o súčasťou taktiky s cieľom predísť poslaniu ukrajinských vojakov, aby posilnili tých, ktorí bojujú s ruskou armádou. Informuje o tom portál news.sky.com.

V aktualizácii správy o vývoji na Ukrajine ministerstvo obrany Veľkej Británie uviedlo, že Bielorusko „oznámilo nasadenie špeciálnych síl pri ukrajinských hraniciach“. „Prítomnosť bieloruských síl neďaleko hraníc bude pravdepodobne pútať ukrajinské jednotky, aby ich nemohli nasadiť na podporu operácií na Donbase,“ konštatoval britský rezort obrany.

Bieloruský prezident a Putinov spojenec Alexander Lukašenko „chce pravdepodobne zachovať v rovnováhe podporu ruskej invázii a snahu vyhnúť sa priamej vojenskej účasti s rizikom západných sankcií, ukrajinskej odvety a možnej nespokojnosti v bieloruskej armáde“, dodalo britské ministerstvo obrany.

Belarus President
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP.

8:38 Ukrajinská armáda tiež uviedla, že ruské sily severne a východe od Charkova sa snažia brániť svoje pozície, aby „predišli postupu našich vojakov k štátnym hraniciam Ukrajiny“, pričom pokračujú v bombardovaní mestečiek a dedín, ktoré Ukrajina nedávno oslobodila.

7:46 Americký minister obrany Lloyd Austin sa v nedeľu večer telefonicky rozprával so svojim ukrajinským partnerom Oleksijom Reznikovom. Austin na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že cieľom rozhovoru bolo „prediskutovať situáciu na bojisku a potreby Ukrajiny v oblasti vybavenia“.

„Informoval som ho o mojom telefonáte s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom z 13. mája a zopakoval som našu neochvejnú podporu suverenite a bezpečnosti Ukrajiny,“ povedal šéf amerického rezortu obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

7:28 Ukrajinská armáda tvrdí, že ruské jednotky „utrpeli významné straty ľudského potenciálu a vybavenia“ v snahe postúpiť na západ k hraniciam Luhanskej a Doneckej oblasti. „V niektorých oblastiach početné stavy ruských jednotiek klesli na necelých 20 percent,“ uviedol v nedeľu večer generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Informuje o tom portál cnn.com.

„V smere Popasna pre veľké straty a neschopnosť pôsobiť samostatne sa výsadkové jednotky ozbrojených síl Ruskej federácie spájajú s predstaviteľmi ruských súkromných vojenských oddielov,“ povedal hovorca ukrajinského generálneho štábu Oleksandr Štupun. Rusi sa okrem toho niekoľko týždňov snažia posunúť na juh od mesta Izjum a ukrajinský generálny štáb v nedeľu povedal, že sa neúspešne pokúšajú viesť ofenzívu a útočné operácie smerom k dvom dedinám južne od mesta.

7:14 Ukrajina podľa generálneho štábu ozbrojených síl krajiny na frontových líniách nasadila viacero húfníc M-777 po tom, ako USA krajine dodali 89 z 90 týchto sľúbených delostreleckých systémov. Húfnice sú súčasťou nedávneho amerického balíčka pomoci Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Informuje o tom portál news.sky.com.

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lloyd AustinOleksij ReznikovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj