Vojna na Ukrajine: Rusi nedokážu kontrolovať oblasť Chersonu, Ukrajinci našli hard disk s údajmi o ruskej armáde (online)

Ruskí vojaci
Ruskí vojaci na okupovanom území Ukrajiny. Foto: ilustračné, SITA/AP

Moskva podľa riaditeľky tajných služieb USA Avril Hainesovej nemá dostatok vojakov na to, aby efektívne kontrolovala Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny.

Moskva v posledných týždňoch stiahla významnú časť vojakov z Chersonskej oblasti do regiónu Donbas.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa jedného z amerických predstaviteľov by to mohlo poskytnúť Ukrajincom príležitosť na zvrhnutie verejnej správy, ktorú v Chersonskej oblasti dosadili Rusi. V súčasnosti nie je jasné, koľko ruských vojakov je v Chersonskej oblasti.

Ukrajinská Štátna pohraničná služba našla hard disk, ktorý obsahuje zhruba 100 gigabajtov údajov o ruskej armáde.

Hard disk podľa Kyjeva našli v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď pohraničná stráž „vykonávala svoje úlohy“.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ruský raketový útok na bytový dom a rekreačné centrum v Odeskej oblasti bol podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „zámerným ruským terorom“.

„Tri rakety zasiahli obyčajnú obytnú budovu, deväťposchodový dom, v ktorom nikto neukrýval nijaké zbrane, vojenské vybavenie alebo muníciu,“ povedal Zelenskyj v piatkovom večernom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte 

20:13 Ruské bombardovanie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v sobotu zničilo viac ako 40 budov, vrátane obytných domov. Uviedla to ukrajinská polícia.

Terčom boli mestá Bachmut, Slavjansk, Avdijivka, Chasiv Jar, Severny a Pivden a dediny Olexandrivka, Kurdjumivka, Želanne, Tonenke a Vozdviženka.

Bombardovanie raketami a delostrelectvom zabilo a zranilo nezistený počet civilistov, konštatovala polícia. Medzi zničenými budovami je škola, obchodné centrum, stanica distribúcie plynu a obytné domy. Informuje o tom portál news.sky.com.

19:07 Moskva sa síce snažila po odchode zo strategického ukrajinského Hadieho ostrova zničiť zariadenie, zbrane a nehnuteľný majetok, ale podľa ukrajinskej armády Rusko „túto úlohu nezvládlo“.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v sobotu povedal: „Včerajšími leteckými údermi sa Rusi pokúšali zničiť vybavenie, zbrane a nehnuteľnosti na Haďom ostrove.

Avšak tradične túto úlohu nezvládli“. „’Pomohli‘ sme okupantom definitívne evakuovať zvyšok ich posádky z nášho ostrova,“dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:01 Výsadkový čln ruského námorníctva sa údajne potopil v Čiernom mori neďaleko okupovaného ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ.

Čln bol zničený, keď narazil na ruskú námornú mínu, informuje portál news.sky.com s odvolaním sa na správu na moskovskom účte komunikačnej platformy Telegram.

Posádka člna Čiernomorskej flotily podľa správy výbuch prežila. „Neďaleko Mariupoľa vyhodila do vzduchu mína výsadkový čln D-106 Čiernomorskej flotily,“ konštatuje správa.

17:19 Najmenej osem ľudí v sobotu zranilo ruské bombardovanie Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Guvernér oblasti Oleh Sinehubov uviedol, že bombardovanie sa začalo o štvrtej ráno miestneho času, keď Rusko „zákerne vypálilo rakety“ na mesto Nemyšlian.

„V priebehu dňa okupanti bombardovali dediny Udy, Čerkaska Lozova, Donec, mestá Dergači a Barvinkovo, a to raketovými a delostreleckými systémami,“ konštatoval Sinehubov.

„Poškodené boli súkromné domy a budovy fariem. V dôsledku bombardovania začali horieť pásy lesov,“ uviedol. Sobotňajšie bombardovanie podľa jeho slov v oblasti zničilo materskú školu. Informuje o tom portál news.sky.com.

15:38 Ukrajinská Štátna pohraničná služba našla hard disk, ktorý obsahuje zhruba 100 gigabajtov údajov o ruskej armáde.

Hard disk podľa Kyjiva našli v Černihivskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď pohraničná stráž „vykonávala svoje úlohy“. Obsahuje zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany s ich životopisnými údajmi.

Zároveň obsahuje detaily o ruských zbraniach a údaje o vojenskom výcviku. Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné“.

„Ukrajinské bezpečnostné sily teraz majú fotografie, charakteristiku, kópie osobných dokladov a iných dokumentov útočníkov,“ uviedla ukrajinská Štátna pohraničná služba. Informuje o tom portál news.sky.com.

15:26 Moskva podľa riaditeľky tajných služieb USA Avril Hainesovej nemá dostatok vojakov na to, aby efektívne kontrolovala Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny.

Hainesová pre televíznu stanicu CNN povedala, že Kremeľ čelí „na južnej Ukrajine rastúcej partizánskej aktivite“, čo by pre neho mohlo predstavovať zväčšujúce sa problémy.

13:51 Na Sumskú oblasť na severovýchode Ukrajiny ruské sily vypálili stovky rakiet.

Šéf miestnej administratívy Dmytro Živyckyj uviedol, že ruská armáda začala bombardovanie prvého júla o deviatej ráno a spozorovaných bolo 270 striel rôzneho kalibru.

V obci Šalyginsk podľa jeho slov bola zranená 64-ročná žena, ktorá bola na začiatku bombardovania v záhrade.

„Poškodená je infraštruktúra, domy civilistov, farmy, elektrické vedenie a vodojem,“ uviedol Živyckyj. „Celkový počet a povaha deštrukcií sa zisťuje,“ dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.

Rakety, Uragan
Foto: ilustračné, Russian Defense Ministry Press Service/AP

12:41 Od začiatku vojny na Ukrajine v dôsledku ruských útokov podľa úradu ukrajinskej generálnej prokurátorky zomrelo 344 detí a viac ako 640 utrpelo zranenia.

„Tieto čísla nie sú konečné. Pokračuje zisťovanie v oblastiach aktívnych bojov, na dočasne okupovaných územiach a v oslobodených oblastiach,“ uviedol úrad na komunikačnej platforme Telegram.

Dodal pritom, že pri bombardovaní silami Ruskej federácie bolo poškodených 2 102 ukrajinských vzdelávacích inštitúcií a 215 bolo úplne zničených. Informuje o tom portál news.sky.com.

11:24 Ruská armáda na Ukrajine podľa ukrajinských ozbrojených v piatok stratila ďalších 120 vojakov. Celkový počet zabitých príslušníkov ruských síl tak podľa Kyjiva stúpol na 35 870. Ukrajina zároveň uviedla, že od začiatku vojny bolo zničených 1 582 ruských tankov. Informuje o tom portál news.sky.com.

09:54 Raketový útok na bytový dom a rekreačné centrum v Odeskej oblasti bol zámerným ruským terorom, vyhlásil Volodymyr Zelenskyj.

Vojna na Ukrajine, Odeská oblasť
Ľudia stoja pri zničenej obytnej budove v Serhiivke juhozápadne od Odesy. Foto: SITA/AP

09:17 Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo viac osôb, ako z Ukrajiny prišlo.

Ako vyplýva z informácií Ministerstva vnútra SR, slovensko-ukrajinské hranice v piatok prekročilo 3 224 osôb. Z toho bolo 711 mužov, 1 832 žien a 681 detí. O dočasné útočisko požiadalo 178 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 602 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 568-tisíc osôb, udelených bolo takmer 84-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 317-tisíc osôb.

09:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj