Vojna na Ukrajine: Putin prehovoril na prehliadke v Moskve, Odesu aj Slovjansk zasiahli rakety (online)

Vojna na Ukrajine, Mariupoľ
Žena kráča pred tankami v meste Mariupoľ. Foto: SITA/AP.

Britské ministerstvo obrany varuje, že Rusku dochádza presne navádzaná munícia a bude na Ukrajine čoraz viac využívať nepresné rakety a bomby, ktoré môžu ešte viac šíriť deštrukciu. Hoci Rusko tvrdí, že „ukrajinské mestá budú v bezpečí pred bombardovaním“, neriadená munícia predstavuje čoraz väčšie riziko. Rezort to uviedol vo svojej pravidelnej správe o situácii na Ukrajine, ktorú zverejňuje na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Keďže konflikt pokračuje nad rámec ruských predvojnových očakávaní, ruské zásoby presne navádzanej munície sa pravdepodobne značne vyčerpali. To si vynútilo použitie ľahko dostupnej, ale starnúcej munície, ktorá je menej spoľahlivá, menej presná a ľahšie zachytiteľná,“ tvrdí ministerstvo. Zároveň dodalo, že Rusko „bude mať pravdepodobne problém nahradiť presné zbrane, ktoré už minulo“.

Ukrajinské prístavné mesto Odesa zasiahli štyri rakety. Ukrajinská armáda tvrdí, že ich vystrelili z anektovaného polostrova Krym. Zároveň upozornila, že v regióne je vysoká pravdepodobnosť pokračujúcich raketových útokov, a vyzvala ľudí, aby boli ostražití a opatrní. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ruské rakety zasiahli aj centrum mesta Slovjansk v Doneckej oblasti. Úrady skúmajú rozsah spôsobených škôd, uviedol na sociálnych sieťach starosta mesta Vadym Ľach. „Gratulácia k 9. máju od ‚bratov‘,“ napísal starosta v súvislosti s tým, že útok prišiel počas ruského sviatku Deň víťazstva, počas ktorého si pripomínajú obete druhej svetovej vojny. Raketami ruská armáda v pondelok zaútočila aj na ukrajinské prístavné mesto Odesa a sirény varujúce pred leteckým útokom zneli aj v Kyjeve. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepochybuje o víťazstve Ukrajiny nad Ruskom. Vo videodkaze, ktorý zverejnil na sociálnych sieťach pri príležitosti Dňa víťazstva, tiež povedal, že Ukrajina „nikomu nedá ani kúsok našej zeme“.

„Vyhrali sme vtedy, vyhráme aj teraz,“ povedal odkazujúc na porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Zároveň dodal, že čoskoro budú na Ukrajine sláviť dva dni víťazstva. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. Zelenskyj zverejnil video, v ktorom kráča hlavnou ulicou v Kyjeve, krátko pred tým, ako v Moskve pred výročnou prehliadkou pri príležitosti Dňa víťazstva vystúpil ruský prezident Vladimir Putin.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Pondelňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.

20:22 Ukrajina podľa jej premiéra Denysa Šmyhala stráca každý deň 170 miliónov dolárov pre obmedzenie exportu v dôsledku zablokovania námornej dopravy.

20:02 USA rušia 25-percentné dovozné clo na oceľ z Ukrajiny. Ide o prejav podpory ekonomike krajiny počas ruskej invázie. Americké ministerstvo obchodu v pondelok uviedlo, že clo na ukrajinskú oceľ nebude uplatňovať do konca roka. „Aby oceliarne naďalej boli pre ukrajinský ľud záchranným lanom, musia byť schopné exportovať svoju oceľ,“ konštatovala ministerka obchodu Gina Raimondová.

Importné clá na oceľ zaviedla administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá zahraničnú oceľ označila za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Vláda prezidenta Joea Bidena zrušila väčšinu ciel na oceľ z Európskej únie, Spojeného kráľovstva a Japonska.

19:45 Veríme vo víťazstvo Ukrajiny a budeme ju podporovať do úplného víťazstva.

Na zhromaždení iniciatívy Dokončime to na bratislavskom Námestí SNP to v pondelok podvečer vyhlásil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

19:21 USA už Ukrajine dodali „viac ako 85″ z 90 sľúbených húfnic a tiež viac ako 110-tisíc kusov munície zo 184-tisíc sľúbených. Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ amerického rezortu obrany. Zároveň konštatoval, že viac ako 310 ukrajinských vojakov už ukončilo výcvik na obsluhu húfnic a ďalších 50 v súčasnosti výcvik absolvuje. Okrem toho sa v pondelok začal dvojtýždňový výcvik údržby húfnic. Informuje o tom spravodajský portál cnn.com.

18:42 Predsedníčka Európskej komisie (EK)Ursula von der Leyenová cestuje do Maďarska v snahe zabezpečiť jednomyseľnosť pri schvaľovaní návrhu EK na zákaz dovozu ruskej ropy. Hovorca komisie povedal, že Von der Leyenová sa v priebehu pondelka stretne s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, aby diskutovali „o otázkach súvisiacich s európskou bezpečnosťou dodávok energií“.

Maďarsko blokuje napredovanie rokovaní o prijatí šiesteho balíčka sankcií zo strany Európskej únie proti Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine. Veľvyslanci z 27 členských krajín sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na detailoch nového kola sankčných opatrení.

Von der Leyenová navrhuje, aby členské štáty EÚ do šiestich mesiacov postupne ukončili import ruskej ropy a do konca tohto roka dovoz rafinérskych produktov.

Maďarsko hovorí, že nebude za navrhované sankcie hlasovať a tvrdí, že by to na jeho ekonomiku malo účinok „atómovej bomby“ a zničilo by to „stabilné dodávky energií“.

18:19 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok prostredníctvom videokonferencie zhováral s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Ako informuje spravodajský web CNN, počas rozhovoru oznámil odoslanie druhej časti vyplneného dotazníka na získanie štatútu kandidátskej krajiny na členstvo v Európskej únii.

17:51 Ruský veľvyslanec v Berlíne Sergej Nečajev využil akt kladenia vencov pri príležitosti 77. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe na zopakovanie tvrdení Moskvy, že na Ukrajine bojuje proti „nacizmu“.

16:57 Ruské rakety v pondelok zasiahli centrum mesta Slovjansk v Doneckej oblasti.

Úrady skúmajú rozsah spôsobených škôd, uviedol na sociálnych sieťach starosta mesta Vadym Ľach. „Gratulácia k 9. máju od ‚bratov‘,“ napísal starosta v súvislosti s tým, že útok prišiel počas ruského sviatku Deň víťazstva, počas ktorého si pripomínajú obete druhej svetovej vojny. Raketami ruská armáda v pondelok zaútočila aj na ukrajinské prístavné mesto Odesa a sirény varujúce pred leteckým útokom zneli aj v Kyjeve. Informuje o tom portál news.sky.com.

16:43 Na webstránke online novín Lenta sa objavilo približne 20 rôznych správ odsudzujúcich vojnu na Ukrajine.

Medzi vymazanými sloganmi boli napríklad Vladimir Putin sa zmenil na úbohého diktátora a paranoika“, „Rusko sa vyhráža zničením celého sveta“, „vojna uľahčuje zakrytie ekonomických neúspechov“, „ruské úrady zakázali novinárom hovoriť o negatívach“ či „Zelenskyj sa ukázal byť chladnejší ako Putin“.

Vladimir Putin
Foto: ilustračné, SITA/AP.

15:49 Predseda Európskej rady Charles Michel musel ísť podľa predstaviteľa Európskej únie (EÚ) počas návštevy ukrajinského mesta Odesa pre raketový útok do krytu. Počas stretnutia s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom „museli jeho účastníci prerušiť rokovanie, aby odišli do krytu, keďže oblasť opäť zasiahli rakety“, povedal predstaviteľ únie. Referuje o tom portál cnn.com.

Michel navštívil Odesu, aby videl vplyv ruskej vojny na globálne dodávateľské reťazce. Šéf ukrajinského námorníctva ho informoval o škodách, ktoré spôsobili ruské rakety odpaľované z mora. Diskusia Michela s ukrajinským premiérom, do ktorej sa prostredníctvom videospojenia zapojil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa sústredila na to, ako najlepšie môže EÚ naďalej podporovať Ukrajinu pri riešení humanitárnych, ekonomických a vojenských problémov.

14:29 Demonštranti v poľskej Varšave v pondelok obliali ruského veľvyslanca Sergeja Andrejeva červenou farbou. Stalo sa tak vo chvíli, keď prišiel na miestny cintorín, aby vzdal úctu vojakom Červenej armády, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny.

Keď Andrejev prišiel na cintorín sovietskych vojakov položiť kvety, čakala ho tam skupina aktivistov proti ruskej vojne na Ukrajine. Na dostupnom videozázname je vidieť, ako niekto vyšplechol červenú farbu a veľkú dávku z nej dostal veľvyslanec aj do tváre. Demonštranti nakoniec zabránili veľvyslancovi a ďalším členom ruskej delegácie položiť kvety na cintoríne.

Protestujúci dav niesol ukrajinské vlajky a skandoval smerom na veľvyslanca slovo „fašista“. Niektorí demonštranti boli oblečení v bielych plachtách pošpinených červenou farbou, čo malo symbolizovať ukrajinské obete ruskej vojny. Na mieste zasiahla polícia, aby pomohla veľvyslancovi a ďalším členom jeho delegácie dostať sa preč.

14:10 Spojené kráľovstvo v rámci nového balíka sankcií, ktorých cieľom je potrestať režim Vladimira Putina pre inváziu na Ukrajinu, uvaľuje vysoké clá na dovoz platiny a paládia z Ruska. Británia plánuje zvýšiť clá na tieto kovy a na chemikálie o 35 percentuálnych bodov. Tým obmedzí obchod s produktmi, ktorý ruskej ekonomike prináša ročne zhruba 1,7 miliardy dolárov. Informovalo o tom britské ministerstvo obchodu a priemyslu. Rusko je jedným z najväčších producentov platiny a paládia na svete.

Sankcie Veľkej Británie sa zároveň zameriavajú na ruské odvetvia, ktoré sú závislé od britských produktov, a zakazujú export chemikálií, plastov, gumy a strojov. „Sme odhodlaní robiť čo najviac, aby sme prekazili Putinove zámery na Ukrajine a podkopali jeho nelegálnu inváziu, počas ktorej sa stali barbarské činy spáchané na ukrajinskom ľude,“ uviedla vo vyhlásení britská ministerka obchodu Anne-Marie Trevelyanová. „Tento ďalekosiahly balík sankcií spôsobí ďalšiu škodu vojnovej mašinérii Ruska,“ dodala ministerka.

13:48 Napriek tomu, že Vladimir Putin obvinil Západ a NATO z toho, že ho prinútili vtrhnúť na Ukrajinu, aby ochránil ruské záujmy, neponúkol žiadnu predstavu o tom, čo by na Ukrajine považoval za víťazstvo. „Bez konkrétnych krokov na vybudovanie nových síl Rusko nemôže viesť dlhú vojnu a hodiny začínajú odpočítavať zlyhanie jeho armády na Ukrajine,“ povedal renomovaný profesor strategických štúdií na University of St. Andrews v Škótsku Phillips O’Brien.

13:35 Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico nebude v utorok 10. mája prítomný v rokovacej sále parlamentu na vystúpení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktoré sa uskutoční prostredníctvom telemosta. Fico to v pondelok povedal na tlačovej konferencii Smeru-SD pred budovou ministerstva hospodárstva.

„Určite tam nebudem,“ vyhlásil Fico s tým, že nebude počúvať človeka, ktorý „klame na dennej báze“. To, čo hovorí Zelenskyj podľa Fica poškodzuje záujmy SR. Šéf Smeru-SD poznamenal, že zastavenie dodávok ropy a plynu „hrubo poškodzuje“ národné záujmy Slovenska. Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) tiež uviedol, že sa „maškarády“ v parlamente nezúčastní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:20 Nórsko daruje Ukrajine ďalších 100 miliónov korún. Ministerka zahraničia Anniken Huitfeldt, ktorá v nedeľu navštívila Kyjev a stretla sa so svojim rezortným kolegom Dmytrom Kulebom, uviedla, že peniaze poputujú na vyplatenie dôchodkov, sociálnych dávok a platov pre zdravotníkov, učiteľov a vládnych zamestnancov. „Potreba je obrovská a ukrajinské úrady peniaze okamžite minú,“ uviedla Huitfeldt vo vyhlásení.

12:44 Najmenej dvoch ľuďoch v pondelok zadržali na Sibíri za to, že niesli protivojnové transparenty. Právna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia, uviedla, že jedna osoba protestovala v meste Irkutsk s transparentom s nápisom „mier“ a ďalšiu zadržali v Novosibirsku počas pochodu Nesmrteľného pluku za to, že niesla transparent s nápisom „Hanbím sa za vás, vnúčatá. My sme bojovali za mier, vy ste si vybrali vojnu“.

Pochody Nesmrteľného pluku, keď Rusi nesú portréty príbuzných, ktorí sa zúčastnili na druhej svetovej vojne, sa v pondelok konajú v mnohých ruských mestách. V meste Čita v Zabajkalskom kraji, ktorý je tiež na Sibíri, gubernátor Alexander Osipov niesol portrét vojaka, ktorý v marci zomrel na Ukrajine, informuje agentúra AP.

12:13 Ruský prezident Vladimir Putin sa svojou pondelňajšou vojenskou prehliadkou v Moskve na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom snaží zastrašiť svet. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to britský minister obrany Ben Wallace.

Šéfa Kremľa tiež obvinil z toho, že hovorí „rozprávky“ vrátane tvrdení, že Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa pripravuje na útok na Rusko. „Prezident Putin už mesiace a roky uvádza množstvo rozprávkových tvrdení. Keby to nebolo také tragické, bolo by to zábavné, ale nie je,“ povedal Wallace.

Putin podľa neho mnohých ľudí uvádza do omylu tvrdením, že Rusko je obkľúčené. „Hranice s NATO tvoria 6 % pozemných hraníc Ruska. To nie je obkľúčenie,“ poznamenal Wallace. „Myslím si, že verí tomu, čomu veriť chce. Je to mierny záblesk zúfalstva. Dovoľte mi však kategoricky uviesť, že NATO, Británia a východná Európa neplánujú inváziu do Ruska a nikdy tak neurobili,“ skonštatoval Wallace.

11:58 Verím, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude v príhovore v slovenskom parlamente žiadať o pomoc, ako mierovou cestou a rokovaniami ukončiť vojnu a zomieranie nevinných ľudí. Na sociálnej sieti to napísal poslanec klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Milan Kuriak. Poslanec patrí medzi vládnych poslancov, ktorí hlasovali proti Dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických.

Ukrajinský prezident Zelenskyj vystúpi v Národnej rade SR v utorok 10. mája o 12:00 prostredníctvom telemosta. Príhovor Zelenského bude simultánne tlmočený bez možnosti klásť otázky. Zelenskyj mal prejavy už vo viacerých parlamentoch sveta, v ktorých hovoril o ruskej agresii na Ukrajine. Vystúpil napríklad v nemeckom Bundestagu, vo francúzskom Národnom zhromaždení, v americkom Kongrese, v španielskom, talianskom, japonskom či v izraelskom parlamente. Prejav mal aj v Európskom parlamente.

11:43 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nepochybuje o víťazstve Ukrajiny nad Ruskom„Vyhrali sme vtedy, vyhráme aj teraz,“ povedal odkazujúc na porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Zároveň dodal, že čoskoro budú na Ukrajine sláviť dva dni víťazstva. Informuje o tom spravodajský portál Sky News Zelenskyj zverejnil video, v ktorom kráča hlavnou ulicou v Kyjeve, krátko pred tým, ako v Moskve pred výročnou prehliadkou pri príležitosti Dňa víťazstva vystúpil ruský prezident Vladimir Putin.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:24 Ukrajinské prístavné mesto Odesa zasiahli štyri rakety. Ukrajinská armáda tvrdí, že ich vystrelili z anektovaného polostrova Krym.

Zároveň upozornila, že v regióne je vysoká pravdepodobnosť pokračujúcich raketových útokov, a vyzvala ľudí, aby boli ostražití a opatrní. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

11:16 Vláda by mala pomôcť pri obnove rodinných domov viac a rýchlejšie, obnova troch percent domov nestačí. Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) tvrdí, že väčšie dotácie na obnovu rodinných domov a panelákov by prispeli k zníženiu spotreby a závislosti od ruského zemného plynu.

Mimoparlamentný opozičný subjekt o tom informoval v pondelok v tlačovej správe s tým, že by sa tiež zvýšila kvalita bývania a zlepšilo životné prostredie. Približne polovicu zemného plynu na Slovensku spotrebujú budovy.

„Masívnejšia podpora obnovy domov sú dve muchy jednou ranou. Výrazne by sme obmedzili spotrebu plynu a zároveň znížili extrémnu závislosť od Ruskej federácie. Pomohli by sme tým celej krajine a ak by sa na to využili peniaze z Európskej únie, prispeli by sme k ich lepšiemu čerpaniu, v ktorom Slovensko dlhodobo zlyháva,“ povedal predseda KDH Milan Majerský.

11:11 Ukrajinské úrady dosiaľ kontaktovalo približne 32-tisíc príbuzných nezvestných ruských vojakov. V rozhovore pre Kanal 24 zverejnenom na YouTube to povedal poradca ukrajinského ministra vnútra Viktor Andrusiv. Povedal, že dosiaľ mali tisíce telefonátov od Rusov, ktorí sa pýtajú na ich blízkych bojujúcich na Ukrajine. Ako poznamenal Andrusiv, dosiaľ prijali asi 12-tisíc hovorov a zhruba 20-tisíc správ.

10:44 Ruský prezident Vladimir Putin mal príhovor na Červenom námestí v Moskve pri príležitosti Dňa víťazstva.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí v Moskve. Foto: Michail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File.

10:05 Britské ministerstvo obrany varuje, že Rusku dochádza presne navádzaná munícia a bude na Ukrajine čoraz viac využívať nepresné rakety a bomby, ktoré môžu ešte viac šíriť deštrukciu. Hoci Rusko tvrdí, že „ukrajinské mestá budú v bezpečí pred bombardovaním“, neriadená munícia predstavuje čoraz väčšie riziko. Rezort to uviedol vo svojej pravidelnej správe o situácii na Ukrajine, ktorú zverejňuje na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

„Keďže konflikt pokračuje nad rámec ruských predvojnových očakávaní, ruské zásoby presne navádzanej munície sa pravdepodobne značne vyčerpali. To si vynútilo použitie ľahko dostupnej, ale starnúcej munície, ktorá je menej spoľahlivá, menej presná a ľahšie zachytiteľná,“ tvrdí ministerstvo. Zároveň dodalo, že Rusko „bude mať pravdepodobne problém nahradiť presné zbrane, ktoré už minulo“.

9:42 Ruské sily začali bezdôvodne konfiškovať osobné dokumenty obyvateľov v Ruskom kontrolovaných častiach Zaporižžskej oblasti, tvrdí ukrajinská armáda. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v pondelok uviedol, že Rusi vzali dokumenty ľuďom, aby ich prinútili zúčastniť sa na oslavách Dňa víťazstva, ktorý pripomína triumf Sovietov nad nacistickým Nemeckom.

Ukrajina tiež uviedla, že Rusko umiestnilo približne 19 taktických práporových skupín v ruskej Belgorodskej oblasti. Tieto skupiny pravdepodobne pozostávajú z približne 15 200 vojakov s tankmi, raketovými batériami a inou výzbrojou. Generálny štáb tiež varoval pred vysokou pravdepodobnosťou ruských raketových útokov.

9:20 Slovensko-ukrajinské hranice v nedeľu na vstupe do SR prekročilo viac ako 3400 osôb. Z toho bolo 868 mužov, 1 722 žien a 824 detí. O dočasné útočisko požiadalo 91 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň takmer 2300 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 117 policajtov, 70 hasičov, 103 colníkov, 151 vojakov, 105 dobrovoľníkov, 49 príslušníkov zahraničných zložiek a 11 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 21 autobusov, ktoré prepravili 246 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou bolo prepravených 246 osôb. Mimoriadne vlaky boli vypravené dva.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na vstupe do SR prekročilo viac ako 408-tisíc osôb, takmer 75-tisíc ich požiadalo o dočasné útočisko. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 148-tisíc osôb.

9:15 V Moskve sa koná vojenská prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva.

8:46 Kanada znova otvorí svoju ambasádu v ukrajinskom Kyjeve. Kanadský premiér Justin Trudeau to oznámil v nedeľu počas spoločnej tlačovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého navštívil. Predseda kanadskej vlády tiež oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá by mala zahŕňať drony s kamerami, satelitné snímky, malé zbrane, muníciu a financovanie pre odmíňovacie operácie. Zároveň informoval, že Kanada na budúci rok zruší obchodné clá na všetok ukrajinský dovoz do Kanady. „Je jasné, že Vladimir Putin je zodpovedný za ohavné vojnové zločiny a musí sa zodpovedať,“ povedal podľa spravodajskej televízie CNN Trudeau.

8:06 Japonsko bude pomaly postupne obmedzovať dovoz ruskej ropy v jednote so skupinou G7 v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Povedal to premiér Fumio Kišida, podľa ktorého to bolo mimoriadne náročné rozhodnutie, keďže jeho krajina je závislá prevažne na dodávke energií, ale „jednota G7 je teraz najdôležitejšia“. O podrobnostiach a harmonograme uvoľňovania závislosti na ruskej rope sa podľa predsedu japonskej vlády rozhodne neskôr, keďže si tento proces vyžaduje zabezpečenie alternatívnych zdrojov energie. Japonsko nezakáže dovoz z vlastných podielov na projektoch ropy a zemného plynu v Rusku vrátane projektov na Sachaline, povedal tiež Kišida. Z Ruska pochádzajú zhruba štyri percentá japonského dovozu ropy. Japonsko tiež oznámilo ukončenie dodávok ruského uhlia.

7:29 Z ukrajinského mesta Mariupoľ evakuovali viac ako 170 ľudí. V nedeľu o tom informovala humanitárna koordinátorka Organizácie Spojených národov (OSN) na Ukrajine Osnat Lubraniová. Evakuovaných vzali do mesta Zaporižžia, kam už z oblasti Mariupoľa evakuovali viac ako 600 ľudí. Evakuácia bola najnovšia snaha o záchranu ľudí z tunelov pod oceliarňou Azovstaľ, kde sa ukrajinskí bojovníci snažia odraziť ruských útočníkov. Evakuácie z Mariupoľa koordinujú OSN a Medzinárodný výbor Červeného kríža.

7:13 Rusko zabudlo všetko, čo bolo dôležité pre víťazov druhej svetovej vojny. V predvečer Dňa víťazstva, keď si Rusi pripomínajú víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom, to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slobodný svet podľa jeho slov môže vidieť, že od začiatku vojny je Ukrajina „stranou dobra“ a Rusko „prehrá, pretože zlo vždy prehrá“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

7:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antony BlinkenDmytro KulebaVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj