Vojna na Ukrajine: Rusi oslavujú prevzatie kontroly nad poslednou baštou odporu v regióne Luhansk, v Sloviansku nasadili salvové raketomety (online)

Bombardovanie, Ukrajina, Rusko, vojna
Foto: SITA/AP

Ruský minister obrany Sergej Šojgu vyhlásil, že ruské sily v nedeľu získali úplnú kontrolu nad Lysyčanskom, čiže posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti, ktoré bránila ukrajinská armáda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šojgu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že ruskí vojaci spoločne s milíciami miestnych separatistov „získali úplnú kontrolu nad mestom Lysyčansk“. Informovali o tom ruské tlačové agentúry.

Túto informáciu však pre BBC poprelo ukrajinské ministerstvo obrany. Lysyčansk je poslednou baštou ukrajinskej obrany v Luhanskej oblasti. Hovorca ukrajinského rezortu obrany Jurij Sak povedal, že boje sú „teraz už dosť dlho veľmi intenzívne“.

Podľa bývalého náčelníka generálneho štábu britskej armády Richarda Dannetta vojna na Ukrajine sa stane hlboko zamrznutým konfliktom, ak sa Rusku podarí úplne obsadiť východoukrajinský región Donbas.

„Rusi nezvíťazia, Ukrajinci neprehrajú a v tom okamihu sa vojna fakticky stane hlboko zamrznutým konfliktom,“ povedal Dannett. „Vtedy sa budú musieť začať zmysluplné vyjednávania,“ dodal.

Moskve tak celkom nevyšla evakuácia z okupovaného strategického ukrajinského Hadieho ostrova. Armáde sa nepodarilo zničiť zariadenie, zbrane a nehnuteľný majetok.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v sobotu povedal: „Včerajšími leteckými údermi sa Rusi pokúšali zničiť vybavenie, zbrane a nehnuteľnosti na Haďom ostrove. Avšak tradične túto úlohu nezvládli“.

„’Pomohli‘ sme okupantom definitívne evakuovať zvyšok ich posádky z nášho ostrova,“ dodal. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinská Štátna pohraničná služba našla hard disk, ktorý obsahuje zhruba 100 gigabajtov údajov o ruskej armáde.

Hard disk podľa Kyjeva našli v Černihovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, keď pohraničná stráž „vykonávala svoje úlohy“. Obsahuje zoznam príslušníkov ruskej jednotky protivzdušnej obrany s ich životopisnými údajmi.

Zároveň obsahuje detaily o ruských zbraniach a údaje o vojenskom výcviku. Časť dokumentov bola údajne označená ako „tajné“.

„Ukrajinské bezpečnostné sily teraz majú fotografie, charakteristiku, kópie osobných dokladov a iných dokumentov útočníkov,“ uviedla ukrajinská Štátna pohraničná služba. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

19:11 Najmenej šesť ľudí vrátane dieťaťa sa v nedeľu stalo obeťami intenzívneho ruského bombardovania mesta Sloviansk na východe Ukrajiny.

Ďalších 15 ľudí utrpelo zranenia, povedal starosta tohto mesta v Doneckej oblasti Vadym Ljach. Podľa jeho slov išlo najintenzívnejší útok za dlhé obdobie. Bombardovanie v regióne spôsobilo zhruba 15 požiarov.

Terčom bombardovania sa v nedeľu stalo aj ukrajinské mesto Kramatorsk v Doneckej oblasti a mesto Charkiv sa severovýchode Ukrajiny. Informuje o tom portál news.sky.com.

17:11 Tureckí colníci zadržali ruskú nákladnú loď prevážajúcu obilie, ktoré je podľa Ukrajiny ukradnuté. „Máme úplnú spoluprácu. Loď teraz stojí pri vstupe do prístavu, zadržal ju colný úrad Turecka,“ uviedol ukrajinský veľvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar.

15:51 Mesto Sloviansk na východe Ukrajiny bolo v nedeľu naďalej terčom intenzívneho ruského bombardovania. Starosta tohto mesta v Doneckej oblasti Vadym Ljach už začiatkom tohto týždňa, keď sa boje zintenzívnili, vyzval obyvateľov, aby zo Slovianska odišli. Dodal, že ide o najsilnejšie bombardovanie Slovianska za posledné týždne.

15:16 Ruská armáda na Ukrajine podľa ukrajinských ozbrojených síl za uplynulých 24 hodín stratila ďalších 100 vojakov. Celkový počet zabitých príslušníkov ruských síl tak podľa Kyjiva stúpol na 35 970. Ukrajina zároveň uviedla, že od začiatku vojny bolo zničených 1 584 ruských tankov. Informuje o tom portál news.sky.com.

13:43 Ukrajinské ministerstvo obrany sa pre BBC vyjadrilo, že mesto Lysyčansk na východe Ukrajiny nie je pod „úplnou kontrolou“ ruských vojakov. Šéf ruského rezortu obrany Sergej Šojgu v nedeľu uviedol, že Moskva mesto „oslobodila“.

Lysyčansk je poslednou baštou ukrajinskej obrany v Luhanskej oblasti. Hovorca ukrajinského rezortu obrany Jurij Sak pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC povedal, že boje sú „teraz už dosť dlho veľmi intenzívne“.

13:21 Ruský minister obrany Sergej Šojgu vyhlásil, že ruské sily v nedeľu získali úplnú kontrolu nad Lysyčanskom, čiže posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti, ktoré bránila ukrajinská armáda.

Šojgu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že ruskí vojaci spoločne s milíciami miestnych separatistov „získali úplnú kontrolu nad mestom Lysyčansk“. Informovali o tom ruské tlačové agentúry.

Sergej Šojgu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: SITA/AP

12:42 Podľa bývalého náčelníka generálneho štábu britskej armády Richarda Dannetta vojna na Ukrajine sa stane hlboko zamrznutým konfliktom, ak sa Rusku podarí úplne obsadiť východoukrajinský región Donbas.

„Rusi nezvíťazia, Ukrajinci neprehrajú a v tom okamihu sa vojna fakticky stane hlboko zamrznutým konfliktom,“ povedal Dannett. „Vtedy sa budú musieť začať zmysluplné vyjednávania,“ dodal.

Dannatt poznamenal, že „novou realitou“ pre Ukrajinu je to, že pravdepodobne zhruba 20 percent jej územia bude okupovaných ruskými vojakmi. Informuje o tom portál news.sky.com.

Bývalý náčelník generálneho štábu britskej armády ďalej uviedol, že pre krajiny susediace s Ukrajinou existuje „pretrvávajúca hrozba“ autoritárskeho Ruska. Dodal, že v tomto kontexte je „šialenstvom“, že Veľká Británia zredukovala počet svojich vojakov.

12:05 Ukrajinské ozbrojené sily podľa starostu juhoukrajinského mesta Melitopoľ Ivana Fedorova, ktorý je v exile, zasiahli ruské vojenské zariadenia v okupovanom meste 30 údermi a zničili jednu zo štyroch miestnych ruských vojenských základní.

Melitopoľ bol jedným z prvých ukrajinských miest, ktoré ovládli ruské sily. Rusmi dosadené úrady Melitopoľa uviedli, že poškodených bolo len niekoľko domov v okolí letiska. Informuje o tom portál bbc.com.

10:48 Výbuch ruskej námornej míny v Odeskej oblasti podľa ukrajinského médiá Kyiv Independent jedného civilistu zabil a ďalšieho zranil. Pre Kyiv Independent to povedala Natalia Humenjuková, hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády.

Mína údajne explodovala v Čiernom mori pri turistickom mestečku Karolino-Buhaz, ktoré leží 60 kilometrov juhozápadne od Odesy. Návšteva pláží v tejto oblasti je zakázaná. Informuje o tom portál news.sky.com.

10:15 Proruskí separatisti na východe Ukrajiny tvrdia, že prevzali kontrolu nad mestom Lysyčansk, poslednou ukrajinskou baštou odporu v Luhanskej oblasti.

Veľvyslanec samozvanej Luhanskej ľudovej republiky v Rusku Rodion Mirošnik pre ruskú televíziu vyhlásil: „Lysyčansk sme dostali pod kontrolu. Nanešťastie ešte nie je oslobodený.“

Hovorca ukrajinskej Národnej gardy Ruslan Muzyčuk však pre ukrajinskú televíziu povedal, že mesto je stále pod ukrajinskou kontrolou.

9:35 O štatút dočasného útočiska v sobotu (2. júla) na Slovensku požiadalo päť odídencov z Ukrajiny. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR s tým, že na Slovensko z Ukrajiny v sobotu vstúpilo spolu 3 440 osôb, z toho 700 mužov, 1 994 žien a 746 detí. Naopak, smerom na Ukrajinu hranicu prešlo 4 565 osôb.

„Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo šesť policajtov, 14 hasičov, 85 colníkov, 86 vojakov, 19 dobrovoľníkov, jeden duchovný a sedem zamestnancov migračného úradu,“ uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Od začiatku ruskej invázie z Ukrajiny na Slovensko vstúpilo 572 112 osôb, opačným smerom sa zase vrátilo 322 175. O štatút dočasného útočiska na Slovensku požiadalo spolu 83 986 odídencov.

9:11 Najmenej traja ľudia zomreli pri výbuchoch v ruskom meste Belgorod neďaleko ukrajinských hraníc. „Dôvody incidentu sa vyšetrujú,“ povedal guvernér Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov.

„Predpokladá sa, že systém protivzdušnej obrany fungoval,“ dodal. Podľa jeho vyjadrenia na komunikačnej platforme Telegram bolo poškodených 11 obytných budov a 39 rodinných domov.

Najmenej štyria ľudia boli zranení, pričom dvoch hospitalizovali, vrátane desaťročného chlapca, dodal Gladkov. Informuje o tom portál news.sky.com.

09:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej ŠojguVladimir Putin