Vojna na Ukrajine: Oslobodenie Ukrajiny je podľa Zelenského čoraz bližšie, Rusi pokračujú v ostreľovaní (online)

Rusko, Ukrajina, vojna, tank, vojaci
Foto: SITA/AP

Oslobodenie Ukrajiny je podľa jej prezidenta každým dňom čoraz bližšie a je len otázkou času, než získa späť, čo jej vzalo Rusko. Volodymyr Zelenskyj vo svojom sobotňajšom nočnom videoprejave povedal, že pre to robia všetko.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Boje o mesto Sjevjerodoneck na východe Ukrajiny pokračujú. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl na sociálnej sieti Facebook informoval, že v oblasti mesta ruské sily vykonávajú útočné operácie. Používajú pritom delostrelectvo.

Aj keď je jasné, že nákupom fosílnych palív z Ruska Slovensko podporuje zabíjanie civilistov na Ukrajine, žiada predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) o výnimku z ropného embarga až do roku 2024. Skonštatovali to mladí aktivisti zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc, ktorí žiadajú embargo na fosílne palivá z Ruska bez výnimiek.

Aktivisti oponujú žiadosti premiéra Hegera o výnimku z embarga pre Slovensko do roku 2024. „Od 24. februára poslala Európska únia Kremľu približne 60 miliárd eur. Je najvyšší čas zastaviť našu závislosť na fosílnych palivách a zdrojoch, ktoré zapríčiňujú masívne ničenie, klimatickú krízu a utrpenie miliónov ľudí,“ odkázala klimatická aktivistka Juliane Gerbel.

Slovensko má záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas návštevy v Nemocnici sv. Jakuba v Bardejove. Slúži v nej 15 ukrajinských lekárov. Väčšina z nich už niekoľko rokov a veľmi dobre sa na Slovensku adaptovali.

Zintenzívnená ruská ofenzíva vo východoukrajinskom Donbase podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odzrkadľuje „očividnú politiku genocídy“. Vo svojom prejave ukrajinská hlava štátu povedala, že súčasná ofenzíva môže spôsobiť, že región bude neobývaný.

Vymenoval pritom mestá Popasna, Bachmut, Lyman, Lysyčansk a Sjevjerodoneck, ktoré chcú Rusi podľa jeho slov „spáliť na popol“ ako Volnovachu, či Mariupoľ. V mestách bližšie k ruským hraniciam, ako sú Doneck a Luhansk, ruské sily „zhromaždia každého, koho môžu, aby zaplnili miesta zabitých a zranených v okupačnom kontingente“, pokračoval Zelenskyj s tým, že to všetko spolu s deportáciami a masovým zabíjaním civilistov je „zjavná politika genocídy presadzovaná Ruskom“.

Ukrajinský prezident podľa spravodajskej televízie CNN zdôraznil, že vytváranie tlaku na Rusko je doslova záležitosťou záchrany životov a každé zdržanie, spor alebo návrh na „upokojenie“ Moskvy vedie k „novým zabitým Ukrajincom“ a novým hrozbám pre každého na kontinente.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Rusko podľa Ukrajiny rozmiestnilo v Čiernom mori 400 až 500 starých sovietskych mín, ktoré sa počas búrok uvoľňujú zo svojich kotiev a unáša ich voda. To znemožňuje vývoz tovarov z ukrajinských prístavov.

Hovorca odeskej regionálnej vojenskej samosprávy Serhij Bratčuk povedal, že Rusko blokovaním prístavov „vytvorilo potravinovú krízu vo svete“ a používa „informačné alibi“, keď obviňuje Ukrajinu z potravinovej krízy. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že spomenuté informácie sa nedali nezávisle overiť.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Nedeľný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v pondelok.

20:10 Zhruba 400 vozidiel s ľuďmi evakuovanými z južnej Ukrajiny posledné dva-tri dni zadržiavajú na ruskom kontrolnom stanovišti vo Vasylivke. Informuje o tom spravodajská televízia CNN s odvolaním sa na ukrajinského vysielateľa Suspilne.

18:06 Zastavenie Ruska je podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka spoločnou misiou všetkých civilizovaných krajín. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že ruskí agenti presadzujú naratív, v ktorom poukazujú na to, že svet venuje viac pozornosti Ukrajine ako Afrike alebo Východu. Vojna na Ukrajine však podľa Podoľaka nie je lokálny konflikt, ale je „otázkou, aký bude svet zajtra“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

17:19 Ukrajinský prezident absolvoval zriedkavú cestu mimo Kyjev. Ako informuje na oficiálnej webstránke jeho kancelária, Volodymyr Zelenskyj navštívil pozície ukrajinských síl na frontovej línii v Charkivskej oblasti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:24 Rusko tvrdí, že jeho sily zničili dôležitý ukrajinský muničný sklad v meste Kryvyj Rih. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že vysoko presné rakety zasiahli skladisko umiestnené „v jednom z priemyselných podnikov“ v meste.

Ukrajinské záchranné služby potvrdili, že v Kryvom Rihu po zásahu dvoma ruskými raketami vypukol požiar v „priemyselnom závode“, ktorý utrpel značné škody. Úrady neuviedli, či ho používali ako muničný sklad. Kryvyj Rih je rodisko ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

15:55 Česká ministerka obrany Jana Černochová plánuje v nadchádzajúcich týždňoch požiadať vládu o uvoľnenie ďalších zdrojov na vojenskú pomoc pre Ukrajinu v objeme okolo 600 až 700 miliónov korún.

Podstatné je, aby bola pomoc kontinuálna, prízvukovala ministerka. Česko od začiatku ruskej invázie patrí medzi najväčších podporovateľov Ukrajiny. Dosiaľ Ukrajine poskytlo zbrane a vojenský materiál za viac ako 3,5 miliardy korún.

Černochová pripomenula, že ministerstvo tiež spolupracuje s ukrajinským veľvyslanectvom v Prahe na nákupe zbraní a vojenskej techniky za peniaze, ktoré posielajú ľudia na účet ambasády. Takto veľvyslanectvo získalo už približne 1,2 miliardy korún.

Ukrajinský veľvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis v ČT povedal, že Ukrajina potrebuje zbrane na zastavenie ruského útoku aj na oslobodzovanie okupovaných území. Potrebné sú podľa neho tanky, obrnené vozidlá, raketomety s dostrelom 60 až 90 kilometrov, letecká technika či systémy protileteckej obrany.

Jaroslav Naď
Ministerka obrany ČR Jana Černochová vľavo. Foto: Repre, www.facebook.com

14:32 Gubernátor Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny Serhij Hajdaj obvinil Rusko zo systematického ničenia mesta Sjevjerodoneck a jeho obyvateľov.

Útoky sú podľa jeho slov neprestajné a v oblasti pokračujú tvrdé boje. Najnovšie útoky si vyžiadali životy ďalších civilistov a zničili ďalšie budovy vrátane bytového domu a kina. Rusi sa pokúšali obsadiť dôležitú cestu, ale Ukrajinci ich zatlačili späť, povedal tiež Hajdaj.

13:27 Slovensko má záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny.

Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas návštevy v Nemocnici sv. Jakuba v Bardejove. Slúži v nej 15 ukrajinských lekárov. Väčšina z nich už niekoľko rokov a veľmi dobre sa na Slovensku adaptovali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:08 Aj keď je jasné, že nákupom fosílnych palív z Ruska Slovensko podporuje zabíjanie civilistov na Ukrajine, žiada predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) o výnimku z ropného embarga až do roku 2024.

Skonštatovali to mladí aktivisti zo študentského hnutia Z lavíc do ulíc, ktorí žiadajú embargo na fosílne palivá z Ruska bez výnimiek. O ropnom embargu bude na špeciálnom samite rokovať Európska rada 30. a 31. mája v Bruseli.

„Od 24. februára poslala Európska únia Kremľu približne 60 miliárd eur. Je najvyšší čas zastaviť našu závislosť na fosílnych palivách a zdrojoch, ktoré zapríčiňujú masívne ničenie, klimatickú krízu a utrpenie miliónov ľudí,“ odkázala klimatická aktivistka Juliane Gerbel.

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.

10:51 Boje o mesto Sjevjerodoneck na východe Ukrajiny pokračujú. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl na sociálnej sieti Facebook informoval, že v oblasti mesta ruské sily vykonávajú útočné operácie. Používajú pritom delostrelectvo.

9:59 Oslobodenie Ukrajiny je podľa jej prezidenta každým dňom čoraz bližšie a je len otázkou času, než získa späť, čo jej vzalo Rusko.

Volodymyr Zelenskyj vo svojom sobotňajšom nočnom videoprejave povedal, že pre to robia všetko. Ukrajina je tiež podľa jeho slov bližšie k tomu, aby dosiahla prevahu nad nepriateľom.

„Technologickou a konvenčnou údernou silou ovládneme okupantov. Veľa závisí od našich partnerov. Sú pripravení poskytnúť Ukrajine všetko potrebné na obranu slobody. Takže v tomto očakávam dobré správy už budúci týždeň,“ vyjadril sa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:24 Slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe prešlo v sobotu 28. mája 3 479 osôb. Z toho bolo 736 mužov, 2 153 žien a 590 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 95 žiadateľov. Naopak, zo Slovenska na Ukrajinu odišlo hraničnými priechodmi 3 669 osôb. Zároveň bolo vypravených deväť autobusov, ktoré prepravili 86 osôb.

Vlakovou dopravou prepravili 53 osôb. Od začiatku vojny prišlo z Ukrajiny na Slovensko 465 966 osôb a dočasné útočisko udelili 78 493 z nich. Späť na Ukrajinu sa cez Slovensko vrátilo 210 143 ľudí.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

19:00 Sobotný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vnedeľu.

18:50 Súd na Ukrajine poslal muža na 15 rokov do väzenia za pomoc ruským vojakom na východe Ukrajiny. Štyridsaťročného muža obvineného z vlastizrady uznali vinným z toho, že Rusom poskytoval informácie o lokalite ukrajinských vojenských zariadení v Charkove, ktoré následne ostreľovali.

Zadržali ho v Užhorode, pri hranici so Slovenskom, kam sa podľa prokuratúry presťahoval, aby tam vykonával ďalšiu podvratnú činnosť. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

18:28 Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorý ruší vekový limit pre vstup do ozbrojených síl. Legislatíva umožňuje, aby sa do armády hlásili aj ľudia nad 40 rokov.

Očakáva sa, že to budú ľudia bežného pracovného veku. Armáda mala predtým vekový limit 18 – 40 rokov pre Rusov a 18 – 30 rokov pre cudzincov.

17:22 Lídri Nemecka a Francúzska v sobotu telefonovali s ruským prezidentom a vyzvali ho, aby súhlasil s okamžitým prímerím na Ukrajine a stiahnutím ruských vojakov z krajiny. Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron s Vladimirom Putinom o ich iniciatíve hovorili 80 minút, uviedol tlačový odbor nemeckej vlády.

Nemecký kancelár a francúzsky prezident podľa vyhlásenia, ktoré cituje na svojej webstránke televízia CNN, tiež vyzvali ruského prezidenta, aby začal vážne priame rokovania s ukrajinským prezidentom a našiel diplomatické riešenie konfliktu.

Lídri tiež vyzvali na prepustenie ukrajinských bojovníkov z mariupoľskej oceliarne Azovstaľ, ktorých po tom, ako sa vzdali, zajalo Rusko, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na úrad francúzskeho prezidenta.

„Prezident a nemecký kancelár požiadali o prepustenie zhruba 2 500 obrancov Azovstaľu, z ktorých ruské sily spravili vojnových zajatcov,“ uvádza sa v jeho vyhlásení.

16:27 Ukrajina začala dostávať protilodné rakety Harpoon z Dánska a samohybné húfnice zo Spojených štátov. V sobotu to oznámil ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Rakety Harpoon budú podľa neho ukrajinské sily používať spolu s ukrajinskými raketami Neptún pri obrane pobrežia vrátane prístavu Odesa.

Minister tiež povedal, že Ukrajina dostala rad ťažkých delostreleckých strojov vrátane spomenutých amerických upravených húfnic M109. Tie umožnia ukrajinskej armáde zasiahnuť ciele z väčšej vzdialenosti.

16:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu hovoril s britským premiérom Borisom Johnsonom o záležitostiach súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Jednou z tém, o ktorých hovorili, bola aj rastúca globálna kríza dodávok potravín, ktorú ešte zhoršila ruská blokáda ukrajinských prístavov.

Informuje o tom na svojom webe televízia CNN, ktorá pripomína, že Zelenskyj v piatok povedal, že približne 22 miliónov ton obilia určených na export leží v silách, pretože Rusko blokuje exportné cesty cez Čierne a Azovské more.

15:06 Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval amerických zákonodarcov, aby uprednostnili financovanie bezpečnosti škôl pred posielaním vojenskej pomoci Ukrajine.

14:25 Východoukrajinské mesto Lyman je pod plnou kontrolou Ruska a ruskom podporovaných síl. V sobotu to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Deň predtým celé obsadenie mesta oznámili proruskí separatisti zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky. Britské ministerstvo obrany zase v sobotu ráno uviedlo, že Rusi pravdepodobne dobyli väčšinu Lymanu, informuje spravodajská televízia Sky News.

Lyman, ktorý mal pred vojnou viac ako 20-tisíc obyvateľov, je dôležitý železničný uzol v Doneckej oblasti. Nachádza sa severne od miest Slovjansk a Kramatorsk, ktoré zostávajú pod kontrolou Kyjiva.

13:39 Mychajlo Podoľak na komunikačnej platforme Telegram skonštatoval, že „akákoľvek dohoda s Ruskom nestojí za zlámaný groš“.

Je možné rokovať s krajinou, ktorá vždy cynicky a propagandisticky klame?“ vyjadril sa tiež poradca.

12:53 Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v sobotu úspešne otestovali ich hypersonickú strelu Zirkon. Odpálili ju z fregaty v Barentsovom mori smerom na cieľ v Bielom mori. Strela preletela tisíc kilometrov a podľa ministerstva ju vystrelili v rámci rozsiahlejšieho testu nových zbraní. Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN.

Strela s plochou dráhou letu Zirkon je súčasťou novej generácie hypersonických systémov zbraní, ktoré Rusko vyvíja prinajmenšom od roku 2018.

11:10 Ruské sily pravdepodobne dobyli väčšinu mesta Lyman v Doneckej oblasti. Uvádza to britské ministerstvo obrany na základe informácií vojenskej rozviedky s tým, že je to predbežná operácia pre ďalšiu fázu ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny.

Mesto je dôležitý železničný uzol a poskytuje prístup k dôležitým železničným a cestným mostom nad riekou Siverskyj Donec. Ruské sily podľa rezortu budú v najbližších dňoch pravdepodobne „uprednostňovať vynútenie prechodu“ cez túto rieku. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

10:02 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil, že východný región Donbas bude znova ukrajinský. Vo svojom nočnom piatkovom príhovore situáciu v oblasti opísal ako „veľmi náročnú“ v dôsledku posilňovania palebnej sily a počtu vojakov zo strany Ruska.

9:39 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 27. mája 3 183 osôb. Z toho bolo 1 910 mužov, 554 žien a 719 detí. O dočasné útočisko požiadalo 196 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 112 osôb. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 49 policajtov, 67 hasičov, 91 colníkov, 156 vojakov, 81 dobrovoľníkov, 180 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň sa vypravilo päť autobusov, ktoré prepravili 44 osôb. Vlakovou dopravou sa prepravilo 38 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od 24. februára 2022 je 462 487 osôb. Udelilo sa vyše 78-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 207-tisíc osôb.

9:04 V Luhanskej oblasti na východnej Ukrajine je odhadom 10-tisíc ruských vojakov. Vyjadril sa tak tamojší gubernátor Serhij Hajdaj.

Ako povedal pre ukrajinskú televíziu, sú to jednotky ktoré sú permanentne v Luhanskej oblasti, „ktoré sa pokúšajú útočiť a pokúšajú sa získať zisk v akomkoľvek smere, ktorý môžu“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

21:00 Piatkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v sobotu.

20:37 Rusko nedokáže získať zvyšok Luhanskej oblasti „v nadchádzajúcich dňoch, ako to predpovedali analytici“. Povedal to guvernér Luhanskej oblasti Serhyj Hajdaj, ktorý hovoril o takmer obkľúčených mestách Sjevjerodoneck a Lysyčansk.

20:03 Ukrajinskí farmári takmer ukončili jarný osev, ale osiata výmera je podľa údajov ministerstva poľnohospodárstva o 20 percent menšia ako v minulom roku. Rezort nezverejnil výhľad žatvy a uviedol, že rozsah osiatej výmery je menší, pretože v mnohých regiónoch prebiehajú boje s ruskou armádou.

18:56 Ruský prezident Vladimir Putin je podľa rakúskeho kancelára Karla Nehammera pripravený diskutovať o výmene vojnových zajatcov.

Kancelár, ktorý sa s Putinom rozprával telefonicky, povedal, že jeho cieľom bolo zistiť, či sa môžu nájsť potenciálne humanitárne riešenia. Dodal, že telefonát bol dôležitý, aby bol Putin konfrontovaný s realitou vojny na Ukrajine. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:45 Rusko potrebuje značné finančné zdroje, aby mohlo pokračovať v podpore svojej ekonomiky a „špeciálnej operácie“ na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to tamojší minister financií Anton Siluanov.

18:32 Krajiny podporujúce Ukrajinu musia byť „pripravené na dlhú cestu“ a nemalo by sa hovoriť o „ustupovaní“ ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Povedala to v piatok počas návštevy Prahy britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

17:10 Ukrajinská armáda bojuje o udržanie kontroly nad časťami mesta Lyman.

Uviedlo to v piatok ukrajinské ministerstvo obrany, hoci proruskí separatisti predtým vyhlásili, že toto kľúčové mesto na východe Ukrajiny obsadili. Rezort obrany konštatoval, že vojaci bojujú o udržanie severozápadnej a juhovýchodnej časti mesta. Informuje o tom portál news.sky.com.

Obrancovia podnikajú protiútoky proti snahám Ruska posunúť ofenzívu smerom k Slavjansku, uviedol na brífingu hovorca ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk. Predtým v piatok proruskí separatisti zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky tvrdili, že dosiahli úplnú kontrolu nad mestom Lyman.

Mesto Lyman, ktoré sa nachádza zhruba 45 kilometrov od Sjevjerodonecka na východe Ukrajiny, je pre Kremeľ kľúčovým strategickým cieľom v snahe pokročiť k mestám Slavjansk a Kramatorsk.

15:56 Asi 70 tiel našli pod troskami bývalej priemyselnej budovy v juhoukrajinskom meste Mariupoľ. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na poradcu mariupoľského starostu Petra Andriuščenka. Ten na Telegrame uviedol, že telá našli ruskí záchranári a previezli ich do masového hrobu.

Ľudia zostali uväznení v zrútenej budove po tom, čo ju zasiahlo ostreľovanie. „Nebola vykonaná žiadna identifikácia, ale miestni obyvatelia tvrdia, že vzhľadom na stav tiel nebolo v podstate čo identifikovať,“ povedal Andriuščenko, ktorý sa už spoločne so starostom a ďalšími predstaviteľmi mesta nenachádza v Mariupoli.

15:27 Štyria členovia Komunistickej strany Ruskej federácie v zákonodarnom zbore Prímorského kraja na ruskom Ďalekom východe vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine. 

Leonid Vasjukevič na schôdzi zákonodarného zboru prečítal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že ruská armáda má veľké straty a nedosahuje vojenský úspech.

Dodal, že „mladí ľudia, ktorí by mohli byť veľkým prínosom pre krajinu, zomierajú a stávajú sa invalidmi“. Vyhlásenie okrem neho údajne podpísali aj Gennadij Šulga, Natalia Kočugovová a Alexandr Šustov.

Putin, stena, maľba
Maľba Vladimira Putina. Foto: SITA/AP

15:24 Dohodu o „námorných humanitárnych koridoroch“, ktorú tento týždeň ohlásila ruská armáda, sa nepodarilo dosiahnuť. Povedal to v piatok hovorca Operačného štábu regionálnej správy Odesy Serhyj Bratčuk, ktorý zároveň obvinil Rusko, že sa snaží zvaliť vinu za globálnu potravinovú krízu na Ukrajinu.

Ohlásenie bezpečných koridorov pre lode ruským ministerstvom obrany bolo podľa jeho slov „pokusom o vytvorenie informačného alibi pre Rusko“. „Je to len ďalšia lož Ruska a snaha zvaliť na Ukrajinu vinu z vytvorenia potravinovej krízy,“ poznamenal hovorca.

14:35 Nemecká ministerka rozvoja Svenja Schulzeová odcestovala na Ukrajinu, aby krajine ponúkla ďalšiu civilnú pomoc a aby diskutovala o obnove krajiny. 

Ministerka je už druhou predstaviteľkou nemeckej vlády, ktorá od začiatku ruskej invázie navštívi Ukrajinu. Desiateho mája krajinu navštívila šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková a znovu otvorila veľvyslanectvo v Kyjeve.

Nemecké ministerstvo rozvoja informovalo, že Schulzeová má na piatok naplánovanú schôdzku s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom a inými vysokopostavenými predstaviteľmi. Rezort konštatoval, že rokovania budú zamerané na okamžitú pomoc na riešenie problémov, ktorým Ukrajina čelí dnes, a na „strategické otázky“ súvisiace s obnovou krajiny.

Schulzeová vo vyhlásení uviedla, že „musíme už teraz položiť základy pre medzinárodne koordinovanú podporu pri obnove slobodnej a demokratickej Ukrajiny“ a Nemecko k tomu bude prispievať.

14:33 Rusko presúva námorné, vzdušné a pozemné sily z Krymu smerom na Zaporižskú oblasť. Na komunikačnej platforme Telegram to tvrdí vojenská správa spomenutého juhoukrajinského regiónu.

Tá uviedla, že v okolí Melitopoľa spozorovali ruský konvoj vojenskej techniky a tankov. Ruské sily tiež údajne budujú „tretiu obrannú líniu“ a presúvajú posily, aby upevnili svoje pozície v južnej časti Ukrajiny.

14:23 Desať ľudí zomrelo a 30 až 35 ďalších utrpelo zranenia v dôsledku ruského nočného raketového útoku na základňu ukrajinskej národnej gardy v okrese Dnipro v centrálnej Ukrajine. Uviedol to veliteľ Centra teritoriálnej obrany Hennadij Korban. Podľa jeho slov tri rakety odpálili z Rostovskej oblasti v Rusku.

14:19 Bývalý ukrajinský minister financií Tymofij Mylovanov odhaduje, že Ukrajina potrebuje na obnovu v dôsledku ruskej invázie až 600 miliárd libier.

Pre spravodajský program BBC World Service povedal, že by to mohlo priniesť šancu na „lepšie vybudovanie“ krajiny. Mylovanov, ktorý sa nachádza na konferencii v Londýne, položil rečnícku otázku, či Ukrajina potrebuje obnoviť to, čo bolo zničené, alebo to radšej môže využiť „ako príležitosť na modernizáciu krajiny“. Zároveň povedal, že Ukrajina musí využiť všetky dostupné zdroje na rekonštrukciu krajiny.

Kyjev, Rusko, Ukrajina, vojna
Zničený Kyjev. Foto: SITA/AP

13:08 Obeťami ruskej vojny na Ukrajine sa podľa Organizácie Spojených národov (OSN) už stalo 8 691 civilistov. Patrí k nim najmenej 3 998 mŕtvych a 4 693 zranených. Ide o počet obetí od začiatku invázie 24. februára do 25. mája. OSN je však presvedčená, že skutočný počet obetí medzi civilistami je podstatne vyšší. Organizácia uviedla, že väčšinu obetí spôsobili výbušné zbrane vrátane delostrelectva a raketometov. Informuje o tom portál news.sky.com.

12:39 Od začiatku ruskej invázie bolo podľa ukrajinského ministerstva vnútra zabitých už 29 750 príslušníkov ruskej armády. Počet ruských obetí podľa rezortu vnútra za jeden deň stúpol o 150. Ukrajina zároveň tvrdí, že doteraz zničila 1 322 ruských tankov a 206 lietadiel. Informuje o tom spravodajský portál news.sky.com, ktorý však dodáva, že najnovšie údaje Kyjeva o ruských stratách nie sú overené a od iných odhadov sa zvyčajne líšia.

12:28 Bývalý ukrajinský minister financií Tymofij Mylovanov odhaduje, že Ukrajina potrebuje na obnovu v dôsledku ruskej invázie až 600 miliárd libier. Pre spravodajský program BBC World Service povedal, že by to mohlo priniesť šancu na „lepšie vybudovanie“ krajiny.

Mylovanov, ktorý sa nachádza na konferencii v Londýne, položil rečnícku otázku, či Ukrajina potrebuje obnoviť to, čo bolo zničené, alebo to radšej môže využiť „ako príležitosť na modernizáciu krajiny“. Zároveň povedal, že Ukrajina musí využiť všetky dostupné zdroje na rekonštrukciu krajiny.

12:10 Ruskom podporovaní povstalci na východe Ukrajiny tvrdia, že majú pod kontrolou mesto Lyman v Doneckej oblasti. Ukrajinskí predstavitelia túto informáciu zatiaľ nepotvrdili. Armáda samozvanej Doneckej ľudovej republiky na platforme Telegram oznámila, že povstalecké sily podporované ruskými vojakmi k piatku „oslobodili“ a prevzali úplnú kontrolu nad 220 obcami vrátane Lymanu. Lyman, ktorý mal pred vojnou viac ako 20-tisíc obyvateľov, je dôležitý železničný uzol v Doneckej oblasti. Nachádza sa severne od miest Slovjansk a Kramatorsk, ktoré zostávajú pod kontrolou Kyjiva.

11:55 Rusko podľa Ukrajiny rozmiestnilo v Čiernom mori 400 až 500 starých sovietskych mín, ktoré sa počas búrok uvoľňujú zo svojich kotiev a unáša ich voda. To znemožňuje vývoz tovarov z ukrajinských prístavov.

Hovorca odeskej regionálnej vojenskej samosprávy Serhij Bratčuk povedal, že Rusko blokovaním prístavov „vytvorilo potravinovú krízu vo svete“ a používa „informačné alibi“, keď obviňuje Ukrajinu z potravinovej krízy. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že spomenuté informácie sa nedali nezávisle overiť.

Ukrajinské čiernomorské prístavy sú zablokované od začiatku vojny vo februári, čo zastavilo dôležitý vývoz obilia. Na Ukrajine podľa tamojších predstaviteľov uviazlo 20 miliónov ton obilia. Organizácia Spojených národov (OSN) tvrdí, že niektoré krajiny by mohli čeliť dlhodobým hladomorom, ak sa ukrajinský export neobnoví na predvojnovú úroveň. Rusko ponúklo otvorenie koridoru cez Čierne more pre zásielky potravín výmenou za zmiernenie sankcií.

11:23 Rusko presadzuje nový zákon umožňujúci prevzatie kontroly nad miestnymi podnikmi západných spoločností, ktoré sa rozhodnú opustiť Rusko pre jeho inváziu na Ukrajinu. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Zákon, ktorý by mohli zaviesť v priebehu niekoľkých týždňov, poskytne Rusku právomoci zasiahnuť tam, kde by mohli byť ohrozené pracovné miesta alebo priemysel. To by západným spoločnostiam sťažilo situáciu, ak by chceli ukončiť pôsobenie v Rusku, pokiaľ by nechceli riskovať veľké finančné straty.

Od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine už z Ruska odišli stovky medzinárodných značiek, vrátane spoločností Starbucks, Coca Cola, Levi’s či Apple. Mnohé z Ruska odišli a niektoré tam dočasne pozastavili svoje aktivity. Ruská ekonomika sa v dôsledku západných sankcií čoraz viac prepadáva do recesie.

10:59 Hrozba ruských raketových a leteckých útokov na Ukrajinu z bieloruského územia pretrváva.

Upozornil na to vo svojom rannom hlásení generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Ako uviedol, už prijímajú opatrenia na posilnenie ochrany ukrajinsko-bieloruskej hranice. Bielorusko je jediná európska krajina, ktorá podporila ruskú inváziu na Ukrajinu a umožnila ruským vojakom vstúpiť na jej územie cez ich spoločné hranice. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Generálny štáb tiež informoval, že ruské sily smerujúce na Slobodskú Ukrajinu na severovýchode cvičia personál na doplnenie peších, tankových a delostreleckých jednotiek.

10:31 Ruské jednotky naplno využívajú kuriérske služby vo vlasti. Ako referuje ruské nezávislé médium MediaZona, z dovedna 13 miest pri hraniciach s Ukrajinou posielajú balíky do rôznych kútov Ruska, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou posielajú domov veci, ktoré nakradli na Ukrajine.

10:22 Ukrajinec hľadaný Interpolom skončil v putách. Polícia hľadaného muža odhalila pri kontrole na hraničnom priechode Ubľa (okr. Snina).

Ako informovala hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická, vo štvrtok (26. mája) krátko pred poludním pricestoval na hraničný priechod z územia Ukrajiny na osobnom motorovom vozidle Hyundai iX 35 46-ročný štátny príslušník Ukrajiny.

„Záznam bol vytvorený príslušnými orgánmi Českej republiky dňa 31. októbra 2019. Následne bolo prostredníctvom SIRENE potvrdená aktuálnosť pátrania a platnosť zatýkacieho rozkazu. O zadržaní osoby bol vyrozumený službukonajúci prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove,“ uviedla Kopernická.

Na pokyn prokurátora bola spísaná zápisnica o zadržaní a obmedzení osobnej slobody podľa zákona o európskom zatýkacom rozkaze. Po vykonaní potrebných úkonov osobu prevzala hliadka Mobilnej zásahovej jednotky PZ RHCP Sobrance a eskortovala ju do CPZ na OO PZ Prešov – Juh k ďalšej realizácii podľa pokynov Krajskej prokuratúry Prešov.

10:10 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo vo štvrtok viac ako 2 400 osôb. Z toho bolo 667 mužov, 1 445 žien a 333 detí. O dočasné útočisko požiadalo 163 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 000 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:44 Britské ministerstvo obrany predpokladá, že Rusko používa pri snahe okupovať územia na juhu Ukrajiny 50-ročné tanky. Vo svojej správe o situácii na Ukrajine rezort uvádza, že Moskva mobilizuje tanky T-62 na posilnenie Južného zoskupenia síl.

Predpokladá sa, že tieto vozidlá sú „obzvlášť citlivé na protitankové zbrane“. Zároveň ukazujú nedostatok „moderného, bojaschopného vybavenia“, informuje podľa spravodajského portálu BBC ministerstvo.

9:04 V ukrajinskom meste Sjevjerodoneck, ktoré je v centre intenzívnych bojov o Donbas, zabili už najmenej 1 500 osôb. Povedal to tamojší starosta Oleksandr Strjuk, podľa ktorého v meste zostalo zhruba 12- až 13-tisíc ľudí. Ako tiež povedal, 60 percent obytných budov je zničených. Mesto podľa jeho slov ale ešte odoláva, aj keď ruská prieskumná a sabotážna skupina vošla do mestského hotela.

8:33 Deväť ľudí, vrátane päťmesačného bábätka, zomrelo vo štvrtok pri ruskom ostreľovaní obytných oblastí pri centre ukrajinského mesta Charkov. Oznámil to šéf vojenskej samosprávy Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov s tým, že ďalších 19 ľudí, medzi nimi aj 9-ročné dieťa, utrpelo zranenia. Keďže Rusi ostreľovali obytnú oblasť, ich cieľom mohlo byť len terorizovanie miestnych obyvateľov, skonštatoval gubernátor. Ako tiež uviedol, ukrajinské ozbrojené sily pevne držia svoje pozície, informuje televízia CNN na svojej webstránke.

8:12 Zintenzívnená ruská ofenzíva vo východoukrajinskom Donbase podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odzrkadľuje „očividnú politiku genocídy“.

Vo svojom nočnom prejave vo štvrtok ukrajinská hlava štátu povedala, že súčasná ofenzíva môže spôsobiť, že región bude neobývaný. Vymenoval pritom mestá Popasna, Bachmut, Lyman, Lysyčansk a Sjevjerodoneck, ktoré chcú Rusi podľa jeho slov „spáliť na popol“ ako Volnovachu, či Mariupoľ. V mestách bližšie k ruským hraniciam, ako sú Doneck a Luhansk, ruské sily „zhromaždia každého, koho môžu, aby zaplnili miesta zabitých a zranených v okupačnom kontingente“, pokračoval Zelenskyj s tým, že to všetko spolu s deportáciami a masovým zabíjaním civilistov je „zjavná politika genocídy presadzovaná Ruskom“.

Ukrajinský prezident podľa spravodajskej televízie CNN zdôraznil, že vytváranie tlaku na Rusko je doslova záležitosťou záchrany životov a každé zdržanie, spor alebo návrh na „upokojenie“ Moskvy vedie k „novým zabitým Ukrajincom“ a novým hrozbám pre každého na kontinente.

8:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia