Vojna na Ukrajine: Rusi zaostávajú za plánom, Putin sa ospravedlnil Bennettovi a prehovoril aj Zelenskyj (online)

Vojna na Ukrajine, Mariupoľ
Žena kráča pred tankami v meste Mariupoľ. Foto: SITA/AP.

Väčšina ruských síl, ktoré boli v okolí ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ, odišla a zamierila na sever, pričom tam zostal približne ekvivalent dvoch taktických práporových skupín, čiže asi 2000 vojakov. Tvrdí to americké ministerstvo obrany.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa Američanov sa Rusi naďalej sústredia na oblasť Donbasu vo východnej časti Ukrajiny a s blížiacim sa Dňom víťazstva v Rusku nezaznamenali žiadnu zmenu v správaní ruských vojakov. Hovorca Pentagonu však povedal, že Rusko zaostáva za plánom a nedosahuje v Donbase taký pokrok, aký očakávalo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom štvrtkovom nočnom videoprejave popísal „katastrofálny“ nedostatok lekárskych služieb a liekov v oblastiach pod ruskou kontrolou.

Povedal, že v týchto častiach Ukrajiny je ťažké zohnať inzulín pre diabetikov, nie je dostupná takmer žiadna liečba pre onkologických pacientov alebo tam vôbec neexistuje. Dodal, že v týchto oblastiach je tiež nedostatok antibiotík. Ruské sily dosiaľ podľa Zelenského zničili takmer 400 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Izraelský premiér Naftali Bennett po telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom povedal, že ruský prezident sa mu ospravedlnil za vyjadrenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Šéf ruskej diplomacie totiž povedal, že Adolf Hitler mal čiastočne „židovskú krv“. Tieto slova sa stretli s odsúdením. Osobitne ich kritizoval Izrael a označil ich za „neospravedlniteľné“ klamstvo.

Ospravedlnenie zo strany Putina je prekvapujúce vzhľadom na to, že len pred dvomi dňami ruské ministerstvo zahraničia pokračovalo v obhajovaní vyjadrení Lavrova a obvinilo Izrael z podpory „neonacistov“ na Ukrajine. Predseda izraelskej vlády ospravedlnenie prijal a poďakoval sa Putinovi za objasnenie jeho postoja. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

20:20 Od začiatku vojny na Ukrajine do Ruska deportovali viac ako pol milióna Ukrajincov.

V piatok to v príhovore islandskému parlamentu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom prízvukoval, že tento počet presahuje celkovú populáciu Islandu.

19:41 Predstavitelia ukrajinskej štátnej bezpečnostnej rady varovali obyvateľov pred zvýšeným rizikom ostreľovania počas nedele a pondelka v súbežne s oslavami ruského Dňa víťazstva, ktorý pripadá na 9. mája. Ukrajinské Centrum pre boj proti dezinformáciám, ktoré patrí pod bezpečnostnú radu, na sociálnej sieti Facebook upozornilo, že Ukrajinci by nemali ignorovať sirény.

„Keďže ruské jednotky sa do Dňa víťazstva nemôžu pochváliť žiadnymi významnými úspechmi na fronte, riziko masívneho ostreľovania ukrajinských miest sa v týchto dňoch zvyšuje,“ uvádza centrum v príspevku.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko v piatok zase oznámil, že v Kyjive nepredĺžia zákaz vychádzania, ale posilnia hliadky v uliciach.

19:29 Ruský servis britského vysielateľa BBC identifikoval 2 120 ruských vojakov, ktorých doteraz zabili počas invázie na Ukrajinu. Číslo, ktoré vyšlo z vyšetrovania založeného na oficiálnych oznámeniach, správach v médiách a potvrdeniach od rodín, je pravdepodobne len čiastka z ozajstného počtu mŕtvych.

18:42 Pri najnovšej výmene zajatcov Rusko vrátilo Ukrajine 41 ľudí. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková informovala, že v skupine bolo 28 príslušníkov ozbrojených síl a 13 civilistov. V skupine bolo 11 žien i farár ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, uviedla. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

18:20 V Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, ktorej metropolu ruskí vojaci okupujú od začiatku marca, podľa ruského zákonodarcu Andreja Turčaka Rusko zostane „navždy“. Turčak z vládnej strany Jednotné Rusko to vyhlásil počas piatkovej návštevy Chersonu, kde sa stretol s Volodymyrom Saldom, ktorého Rusi vymenovali za gubernátora.

„Chcem opäť povedať: Rusko je tu navždy. O tom by sa nemalo pochybovať,“ hovorí Turčak vo videozázname, ktorý zverejnila ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti. „Budeme žiť spolu, rozvíjať tento bohatý región,“ dodal.

Vojna na Ukrajine
Ukrajinci stoja proti ruským vojakom počas marcového protestu proti okupácii Chersonu. Foto: archívne, SITA/AP

18:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval predsedu nemeckej vlády a nemeckého prezidenta na návštevu Ukrajiny. Politikov pozval na 9. mája, deň, keď si Rusko pripomína víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

17:30 Ukrajincom, ktorí na naše územie vstúpili už v prvý deň ruskej invázie 24. februára a nepožiadali o štatút dočasného útočiska sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája. Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra SR s tým, že príslušníci takzvaných tretích krajín sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území nepretržite najviac 90 dní od vstupu.

17:00 Ruská armáda na Ukrajine už zničila alebo poškodila takmer 400 zdravotníckych zariadení. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Konštatoval, že ide o nemocnice, pôrodnice či ambulancie. „Na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny, na východe a juhu, je situácia v oblasti prístupu k zdravotníckym službám a liekom jednoducho katastrofálna,“ povedal Zelenskyj a dodal, že „chýba aj najjednoduchšia liečba“.

Ukrajinský prezident poukázal aj na „úplne chýbajúcu liečbu onkologických pacientov“ a tiež na „nedostatok antibiotík“ a na „ťažkú alebo nemožnú“ dostupnosť inzulínu. Informuje o tom portál cnn.com.

Jedným z najviac diskutovaných ruských útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia od začiatku invázie patrí útok na pôrodnicu a detskú nemocnicu v meste Mariupoľ z 9. marca. Zomrelo pri ňom najmenej päť ľudí a najmenej sedemnásť ďalších, vrátane detí, bolo zranených.

Ruský útok na Ukrajinu
Zábery na zbombardovanú nemocnicu v Mariupole. Foto: Mariupol City Council/AP

16:30 Umelci a kultúrni pracovníci, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy pre vojnu na Ukrajine, alebo čelia prenasledovaniu pre svoje postoje k ruskej agresii v iných krajinách sa môžu do konca mája zapojiť do mimoriadnej výzvy Umenie v Exile.

PR a office Fondu na podporu umenia (FPU) manažérka Eva Turanská uviedla, že finančná podpora na projekty poskytnú výlučne formou štipendia na dva až šesť mesiacov. Výška tohto štipendia je stanovená tak ako pri štandardných štipendiách FPU.

Žiadosť môžu záujemcovia podať v slovenskom aj v anglickom jazyku cez registračný systém FPU, ktorý fond spustí v pondelok 9. mája.

Uchádzači môžu predložiť žiadosti z oblasti divadla, tanca, hudby, vizuálneho umenia, literatúry, no rovnako tak aj výskumné a odborné projekty. Turanová podotkla, že oprávnení žiadatelia sú povinní preukázať svoj momentálny status na Slovensku dokladmi podrobne špecifikovanými vo výzve.

„Podmienkou k podaniu žiadosti je tiež akceptačný list organizácie na Slovensku (zaregistrovanej na webovom sídle FPU), ktorá celoročne pôsobí v oblasti umenia a/alebo kultúry. Tieto organizácie budú garantovať realizáciu individuálnych projektov a následne zabezpečia ich verejnú prezentáciu,“ objasnila.

FPU na svojom webe v časti Umenie v Exile zverejnil podrobné informácie o mimoriadnej výzve a zoznam zaregistrovaných organizácií, na ktoré sa môžu opravení žiadatelia obrátiť.

16:18 V dôsledku vojny na Ukrajine tam uviazlo takmer 25 miliónov ton obilia. To nemôže opustiť krajinu pre komplikácie s infraštruktúrou aj zablokovanými čiernomorskými prístavmi, uviedol zástupca riaditeľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Josef Schmidhuber s tým, že je to takmer groteskná situácia.

Zároveň upozornil, že plné silá môžu mať za následok nedostatok miesta pre nadchádzajúcu žatvu v júli a auguste. Ďalšou obavou sú správy, že niektoré sklady obilia boli zničené v bojoch, povedal bez ďalších podrobností. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Schmidhuber podľa agentúry AP zároveň poukázal na „neoficiálne dôkazy“ toho, že ruské sily kradnú obilie z Ukrajiny. Zhruba 700-tisíc ton obilia v krajine podľa jeho slov „zmizlo“. Upozornil pritom, že neexistujú žiadne „štatistiky“ o možnej krádeži.

„Existujú neoficiálne dôkazy o tom, že ruské jednotky zničili skladovacie kapacity a rabovali zásoby obilia, ktoré je k dispozícii. Kradnú aj poľnohospodárske vybavenie,“ povedal. Následne spomenul zábery na sociálnych médiách, ktoré sú podľa neho „celkom dôveryhodné“ a naznačujú, že Rusko vyváža z Ukrajiny kamiónmi veľké množstvá obilia.

16:06 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v piatok prijal predstaviteľov ukrajinsko-slovenskej skupiny priateľstva, medzi ktorými boli aj poslanci politickej strany Sluha ľudu. Premiér sa počas stretnutia zaujímal, ako môže Slovensko pomôcť Ukrajine po skončení vojny. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Hrdinsky ste sa postavili brutálnemu útoku a priniesli ste do sveta silnú ľudskosť a úctu k životu. Ďakujem, že bojujete aj za nás,“ vyhlásil počas stretnutia premiér.

Eduard Heger
Predseda vlády SR Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

15:28 Od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine poskytlo Slovensko humanitárnu pomoc vo výške viac ako dva milióny eur.

Ako v tlačovej správe uviedol rezort vnútra, minister Roman Mikulec (OĽaNO) o tom informoval veľvyslancov krajín akreditovaných na Slovensku. Prostredníctvom videokonferencie Mikulec veľvyslancom priblížil napríklad situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici alebo aktuálny stav veľkokapacitných centier.

„Prítomní hovorili aj o nedávnom útoku v blízkosti slovenskej hranice, humanitárnej pomoci, integrácii odídencov z Ukrajiny na Slovensku, práci krízového štábu či režime na hraniciach,“ uviedlo ministerstvo. Dodalo, že v súčasnosti hľadá rezort riešenia na odľahčenie hraničných regiónov a hlavného mesta a na vytvorenie ubytovacích kapacít pre utečencov v rámci regiónov SR.

14:14 Dánsko posiela Ukrajine 5,7 milióna zdravotníckych rukavíc. Rukavice, ktoré Kodaň posiela, pochádzajú z nadbytočných zásob a neovplyvnia pripravenosť Dánska na núdzové situácie, uviedla vo vyhlásení Dánska agentúra pre kritické zásobovanie. Rukavice pošlú do skladu v Poľsku, odkiaľ ich dopravia na Ukrajinu. Dánsko Ukrajine už skôr dodalo okrem iného milión rúšok, milión chirurgických plášťov a päťtisíc respirátorov.

14:03 Lídri krajín G7 sa v nedeľu zúčastnia na videokonferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Ôsmy máj je historický dátum, v Európe pripomínajúci koniec druhej svetovej vojny, ktorá spôsobila hrôzy, ničenie a smrť,“ konštatovala hovorkyňa počas pravidelnej tlačovej konferencie. V súvislosti so súčasnou vojnou na Ukrajine, je „súdržnosť G7 dôležitejšia ako kedykoľvek predtým“, dodala. Nemecko tento rok predsedá skupine G7.

13:58 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda takmer 25-tisíc ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1110 tankov, 2686 bojových obrnených vozidiel, 1926 vozidiel a palivových nádrží, 502 delostreleckých systémov, 171 odpaľovacích raketových systémov, 83 systémov protivzdušnej obrany, 155 vrtuľníkov, 199 lietadiel, 324 dronov, 90 striel s plochou dráhou letu, 11 lodí a 38 kusov špeciálnej techniky. Počas štvrtka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti miest Lyman a Kurachiv v Doneckej oblasti.

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia
Mesto Lyman na Ukrajine. Foto: SITA/AP

13:22 Rusko na Ukrajine nepoužije jadrové zbrane. Hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Alexej Zajcev novinárom povedal, že použitie jadrových zbraní zo strany RF nie je vhodné pre špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Informuje o tom portál news.sky.com.

Viacerí experti upozorňujú, že ťažkosti ruskej armády pri prekonávaní vytrvalého ukrajinského odporu a v dosahovaní zreteľných vojenských úspechov by mohli viesť k tomu, že Vladimir Putin sa uchýli k nejakej forme jadrového úderu.

13:05 Po operáciách sa v slovenských nemocniciach lieči 139 utečencov z Ukrajiny. Urgentné operácie po príchode na Slovensko potrebovalo 55 osôb a 29 detí. V tlačovej správe o tom informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Zo 139 na Slovensku operovaných pacientov, ktorých NCZI aktuálne eviduje ako utečencov z Ukrajiny, je 31 detských pacientov do 18 rokov. Urgentná a úrazová starostlivosť bola doteraz poskytnutá 3 160 utečencom z Ukrajiny, z toho bolo 1 492 detí do 18 rokov. Ambulantná starostlivosť je v súčasnosti poskytovaná aj 103 utečencom s onkologickými diagnózami.

13:00 Ruskí okupanti v ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ obnovujú symboly zo sovietskej éry. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na Petra Andriuščenka, poradcu mariupoľského starostu Vadyma Bojčenka.

Andriuščenko v piatok zverejnil fotografie, pri ktorých uviedol, že Rusi v ostatných dňoch „obnovili“ všetky pamiatky sovietskeho obdobia vrátane pamätníkov obetiam fašizmu a komunistom.

Na miestnej nemocnici Rusi vztýčili ruskú vlajku. „Okupanti dovolili lekárom pracovať pre Mariupoľčanov. Zdravotnícky personál a lekári bývajú priamo v nemocnici, je tam len ambulantná liečba. Svetlo je nemocnici zabezpečené cez generátory, vodu nosia nosiči,“ poznamenal Andriuščenko a dodal, že Rusi nútia Mariupoľčanov zbierať z trosiek mŕtve telá výmenou za jedlo.

12:15 Červený kríž sa stal symbolom ľudskej solidarity, pomoci a dobra. Červená farba pripomína aj farbu krvi, ktorej dobrovoľné darcovstvo patrí od počiatku k základným aktivitám Červeného kríža.

Prezidentka Zuzana Čaputová to povedala počas piatkového prijatia zástupcov Slovenského Červeného kríža. Jeho členovia si v nedeľu 8. mája pripomenú Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Na stretnutí sa zúčastnili členovia prezídia, ústredia a tiež riaditelia 23 územných spolkov.

„Máte mimoriadnu zásluhu na prekonávaní zdravotnej a humanitárnej krízy, ktorými už dva roky prechádzame. Kdekoľvek treba, boli a stále ste v prvej línii,“ poďakovala sa prítomným zástupcom organizácie prezidentka. Ocenila aj momentálnu pomoc príslušníkov Slovenského Červeného kríža utečencom z Ukrajiny.

Červený kríž
Foto: SITA / Tomáš Benedikovič

11:58 Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International oznámila, že zdokumentovala rozsiahle vojnové zločiny ruských vojakov v komunitách okolo ukrajinského hlavného mesta Kyjev, vrátane svojvoľných popráv, bombardovania domov a mučenia.

„Zločiny spáchané ruskými silami, ktoré sme zdokumentovali, obsahujú nezákonné útoky aj úmyselné zabíjanie civilistov,“ uviedla v piatok generálna tajomníčka Amnesty International Agnés Callamardová. „Je životne dôležité, aby všetci zodpovední, vrátane vyšších dôstojníkov, boli postavení pred súd,“ dodala.

Organizácia uviedla, že zhromaždila dôkazy a svedectvá v ôsmich mestách neďaleko Kyjeva vrátane Buče. Po aprílovom ústupe ruských síl z Buče boli v masových hroboch a na uliciach nájdené mŕtvoly, mnohé s rukami zviazanými za chrbtom. Kyjevský regionálny gubernátor Oleksandr Pavľuk uviedol, že v regióne našli najmenej 1235 mŕtvych civilistov.

11:52 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová verí, že Európska únia schváli nový balík sankcií voči Rusku.

„Som presvedčená, že schvaľovanie tohto balíka bude úspešné. Ak to potrvá o deň dlhšie, tak to potrvá o deň dlhšie, ale ideme dobrým smerom,“ povedala v piatok šéfka EK. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

11:39 V utorok vystúpi pred poslancami parlamentu prostredníctvom telemosta ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V piatok to 101 hlasmi na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) odsúhlasili poslanci Národnej rady SR. Vystúpenie Zelenského bude simultánne tlmočené bez možnosti klásť otázky.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom telemosta prihovorí poslancom NR SR. Foto: ilustračné, SITA/AP

11:28 Ruské rakety zničili veľký muničný sklad vo východoukrajinskom meste Kramatorsk. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to ruské ministerstvo obrany.

Moskva tiež uviedla, že jej protivzdušná obrana zostrelila v Luhanskej oblasti dve ukrajinské bojové lietadlá. BBC zatiaľ nedokázala ruské tvrdenia nezávisle overiť.

11:05 Ukrajina oznámila, že z mesta Mariupoľ na juhovýchode krajiny od začiatku operácie, ktorú vedie Organizácia Spojených národov (OSN), už evakuovali takmer 500 civilistov. Je medzi nimi aj časť civilistov z obliehanej oceliarne Azovstaľ.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak evakuáciu označil za „zložitú operáciu“ a dodal, že Ukrajina bude naďalej robiť všetko na „záchranu všetkých civilistov a vojakov“. Informuje o tom portál bbc.com.

10:34 Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave upozorňuje na možné zdržanie cestujúcich z dôvodu návštevy prvej dámy Spojených štátov amerických (USA) Jill Bidenovej na Slovensku.

Jill Bidenová, Slovensko
Prvá dáma Spojených štátov amerických (USA) Jill Bidenová už cestuje na Slovensko. Foto: SITA/AP

10:23 Čoraz viac sa objavujú náznaky, že Ukrajina sa pokúša o opätovné získanie kontroly nad väčšími územiami neďaleko Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta ležiaceho pri hraniciach s Ruskom.

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj už vo štvrtok uviedol, že ukrajinské sily prešli do protiofenzívnych operácií v oblasti Charkova a Izjumu. Tieto mestá predstavovali kľúčové uzly z pohľadu ruskej kontroly oblasti.

Ukrajinskí vojaci v ostatných dňoch zatlačili Rusov asi 40 kilometrov východne od Charkova a ďalšie zahnanie okupantov by mohlo nielen ušetriť mesto od delostreleckých útokov, ale aj prinútiť Moskvu odkloniť viaceré jednotky z iných oblastí frontovej línie.

10:15 Nemecko dosiahlo dohodu o dodávke siedmich samohybných obrnených húfnic Panzerhaubitze 2000 Ukrajine. Počas návštevy v slovenskom Sliači to potvrdila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, informuje spravodajský portál CNN.

Systém pripomínajúci tank má podľa nemeckých údajov dostrel do 40 kilometrov a Nemecko podľa ministerky ukrajinským jednotkám zabezpečí aj výcvik na jeho ovládanie.

Nemecká vláda a kancelár Olaf Scholz sa v uplynulých mesiacoch dostali pod tlak za to, že nerobia viac pre dodávky ťažkých zbraní na pomoc s obranou Ukrajiny proti ruskej invázii. Koncom minulého mesiaca Nemecko súhlasilo s dodávkou samohybných protilietadlových systémov Gepard.

Germany Russia Ukraine War
Samohybné obrnené húfnice Panzerhaubitze 2000. Foto: SITA/AP

10:00 Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo vo štvrtok 5. mája na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 3 400 osôb. Z toho bolo 808 mužov, 2 014 žien a 584 detí. O dočasné útočisko požiadalo 258 ľudí. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi vo štvrtok viac ako 3 000 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 127 policajtov, 77 hasičov, 93 colníkov, 486 vojakov, 109 dobrovoľníkov, 24 príslušníkov zahraničných zložiek a 26 zamestnancov migračného úradu. Zároveň vypravili 17 autobusov, ktoré prepravili 392 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 256 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do Slovenskej republiky prekročilo viac ako 397-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 74-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi od začiatku konfliktu viac ako 140-tisíc osôb.

9:38 Rusko potrebuje dobyť ukrajinské prístavné mesto Mariupoľ a obrovskú oceliareň Azovstaľ, ktorá sa v ňom nachádza, pred pondelňajším Dňom víťazstva. V najnovšej správe na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to tvrdí britské ministerstvo obrany.

Spomenutá mariupoľská oceliareň je už celé týždne dejiskom ťažkých bojov. V komplexe sa nachádza rozsiahla sieť podzemných krytov, ktoré chránia ukrajinských obrancov a civilistov pred ruským bombardovaním.

„Obnovené úsilie Ruska obsadiť Azovstaľ a dokončiť dobytie Mariupoľa je pravdepodobne spojené s nadchádzajúcim sviatkom, Dňom víťazstva, a Putinovou túžbou dosiahnuť na Ukrajine symbolický úspech,“uvádzajú Briti.

9:02 Spojené štáty oznámili, že poskytli Ukrajine spravodajské informácie o umiestnení ruského krížnika Moskva. Ako uviedol nemenovaný americký predstaviteľ, udialo sa tak pred ukrajinským útokom, ktorý v Čiernom mori potopil vlajkovú loď ruského námorníctva.

Podľa amerického predstaviteľa sa samotná Ukrajina rozhodla zacieliť na plavidlo a následne ho potopiť pomocou vlastných protilodných rakiet. Vzhľadom na ruské útoky na ukrajinské pobrežie z mora sa USA rozhodli poskytnúť spravodajské informácie o umiestnení ruských lodí. Predstaviteľ dodal, že USA nevedeli o ukrajinských plánoch zaútočiť na krížnik Moskva až do chvíle, kým nezačali túto operáciu.

Loď, Moskva
Krížnik Moskva. Foto: SITA/AP

8:11 Súd v Španielsku vo štvrtok nariadil predbežné prepustenie Anatolija Šarija, ukrajinského politika a blogera, ktorý bol zatknutý po obvinení z vlastizrady vo svojej domovskej krajine. Šarija zatkli v stredu neďaleko pobrežného mesta Tarragona na základe medzinárodného zatykača vydaného Ukrajinou.

V súdnych dokumentoch sa uvádza, že Šarij je obvinený z „vlastizrady a podnecovania nenávisti“. Podľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) šíril dezinformácie s cieľom poškodiť národnú bezpečnosť Ukrajiny, pričom ho platilo Rusko. Šarij žije v exile od roku 2012.

7:52 Niekdajší americký prezident George W. Bush povedal, že sa vo štvrtok rozprával s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Poďakoval som prezidentovi za jeho vedenie, jeho príklad a jeho oddanosť slobode. Vzdal som hold odvahe ukrajinského ľudu,“ uviedol Bush na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zelenskyj v rozhovore uistil Busha, že ukrajinskí obrancovia budú naďalej bojovať proti Putinovmu barbarstvu a ruským násilníkom. Bush vo svojom príspevku označil Zelenského za „Winstona Churchilla dnešných čias“.

7:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom štvrtkovom nočnom videoprejave popísal „katastrofálny“ nedostatok lekárskych služieb a liekov v oblastiach pod ruskou kontrolou. Povedal, že v týchto častiach Ukrajiny je ťažké zohnať inzulín pre diabetikov, nie je dostupná takmer žiadna liečba pre onkologických pacientov alebo tam vôbec neexistuje. Dodal, že v týchto oblastiach je tiež nedostatok antibiotík. Ruské sily dosiaľ podľa Zelenského zničili takmer 400 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:14 Väčšina ruských síl, ktoré boli v okolí ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ, odišla a zamierila na sever, pričom tam zostal približne ekvivalent dvoch taktických práporových skupín, čiže asi 2000 vojakov. Tvrdí to americké ministerstvo obrany.

Podľa Američanov sa Rusi naďalej sústredia na oblasť Donbasu vo východnej časti Ukrajiny a s blížiacim sa Dňom víťazstva v Rusku nezaznamenali žiadnu zmenu v správaní ruských vojakov. Hovorca Pentagonu však povedal, že Rusko zaostáva za plánom a nedosahuje v Donbase taký pokrok, aký očakávalo.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia