Vojna na Ukrajine: Bojovníkov z Azovstaľu chcú postaviť pred tribunál, Rusi kontrolujú povolenia pri vstupe a na odchode z Mariupoľu (online)

Vojna na Ukrajine, Azovstaľ, Mariupoľ
Ruskí vojaci prehľadávajú ukrajinských vojakov, ktorí opustili oceliareň Azovstaľ v meste Mariupoľ. Foto: Russian Defense Ministry Press Service/AP

Popri humanitárnej katastrofe, ktorú v juhoukrajinskom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora spôsobili ruskí okupanti a kolaboranti, je mesto na pokraji prepuknutia nebezpečných infekčných chorôb. Na Telegrame to uviedol starosta Vadym Bojčenko.

„Kanalizácia nefunguje. V celom meste sa chaoticky konajú hromadné pohreby. Počas letných dažďov sa všetky tieto toxíny dostanú do riek, mora a prameňov, odkiaľ ľudia získavajú vodu,“ povedal.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinský parlament v nedeľu odhlasoval predĺženie stanného práva o 90 dní do 23. augusta. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajina zaviedla celoštátne stanné právo po tom, čo Rusko 24. februára začalo svoju rozsiahlu ofenzívu na Ukrajinu. Podľa tohto opatrenia majú muži vo veku od 18 do 60 rokov zakázané opustiť krajinu, aby mohli byť v prípade potreby povolaní do vojny proti Rusku.

Ruské sily kontrolujúce ukrajinský Mariupoľ začali vyžadovať povolenia pre vjazd a výjazd áut z okupovaného mesta. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na poradcu mariupoľského starostu Petra Andriuščenka. Ten zároveň varoval, že pribúdajú deportácie Ukrajincov z regiónu.

Podľa obmedzení zavedených v sobotu potrebujú autá a pasažieri pri vstupe do mesta jednorazové preukazy vydané ruským veliteľom v mestách Manhuš alebo Vynohradné ležiace neďaleko Mariupoľa, povedal Andriuščenko.

Preukazy na opustenie mesta je potrebné získať od separatistického ministerstva vnútra Doneckej ľudovej republiky podporovanej Ruskom. Na priepustku sa podľa Andriuščenka čaká niekoľko týždňov.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že situácia v Donbase na východe Ukrajiny je „veľmi zložitá“. Prostredníctvom Telegramu taktiež uviedol, že ruská armáda pokračuje v úsilí o postup na Slovjansk a Sjevjerodoneck, ale ukrajinské sily vytrvalo odolávajú tejto ofenzíve nepriateľa.

Počas nočného prejavu taktiež povedal, že ruské sily od 24. februára zničili 1 873 vzdelávacích inštitúcií. „Toto je kolosálny rozsah strát,“ poznamenal Zelenskyj.

Poľský prezident Andrzej Duda pricestoval na neohlásenú návštevu Ukrajiny a v nedeľu vystúpi s prejavom v tamojšom parlamente. Informovala o tom jeho kancelária.

Poľsko, ktoré od začiatku vojny prichýlilo milióny ukrajinských utečencov, je silným podporovateľom snáh Ukrajiny o vstup do Európskej únie.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Nedeľňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v pondelok.

19:01 Mestu Košice sa podarilo vďaka intenzívnej komunikácii so Správcom programu Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca presunúť 88-tisíc eur pôvodne určených na iné účely na zabezpečenie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu.

Spolu so svojím partnerom – Slovenskou akadémiou vied (SAV), dopravilo v rámci cezhraničného projektu minulý mesiac na Ukrajinu tri kamióny s humanitárnou pomocou pre obyvateľov Charkova a Užhorodu. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Ako uviedol zástupca Oddelenia medzinárodnej spolupráce charkovskeho mestského úradu na Slovensku Aleksandr Dvoekonko, ich obyvatelia sú vďační všetkým Slovákom a našej vláde za to, ako ich krajine pomáha v tomto ťažkom období.

„Takisto chcem poďakovať mestu Košice za humanitárnu pomoc, ktorú sme dostali a bola pre nás veľmi dôležitá. Je to prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny, čo sa naše mesto mohlo zúčastniť v procese cezhraničnej spolupráce,“ uviedol Dvoekonko.

18:19 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil bilaterálnu dohodu medzi Ukrajinou a Poľskom, ktorá by mala zjednodušiť hraničné prechody medzi oboma krajinami. Informuje o tom web eurointegration.com.ua.

Zelenskyj poznamenal, že teraz sú Ukrajinci a Poliaci ako bratia a sestry. „Sme príbuzní. A nie sú medzi nami žiadne hranice ani bariéry,“ povedal.

Poďakoval sa zároveň Dudovi za spoločnú iniciatívu so slovenským lídrom presvedčiť európskych kolegov, ktorí stále váhajú nad udelením štatútu kandidátskej krajiny pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.

17:38 Podľa obmedzení zavedených v sobotu potrebujú autá a pasažieri pri vstupe do mesta jednorazové preukazy vydané ruským veliteľom v mestách Manhuš alebo Vynohradné ležiace neďaleko Mariupoľa, povedal Andriuščenko.

Preukazy na opustenie mesta je potrebné získať od separatistického ministerstva vnútra Doneckej ľudovej republiky podporovanej Ruskom. Na priepustku sa podľa Andriuščenka čaká niekoľko týždňov.

Andriuščenko povedal, že Rusi deportovali z Mariupoľa takmer 50-tisíc ľudí a ukrajinské úrady sa snažia zistiť, kam ich poslali. „Dúfame, že sa nám podarí dostať aspoň časť našich ľudí späť na Ukrajinu alebo do slobodných krajín,“ povedal Andriuščenko.

17:26 Francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune vyhlásil, že integrácia Ukrajiny do Európskej únie môže trvať „15 alebo 20 rokov“. Referuje o tom spravodajský web BBC.

„Musíme byť úprimní. Ak hovoríte, že Ukrajina vstúpi do EÚ o šesť mesiacov, o rok či dva, klamete. Pravdepodobne to bude o 15 alebo 20 rokov, trvá to dlho,“ povedal Beaune pre rozhlasovú stanicu Radio J.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol „takéto kompromisy“ a trvá na okamžitom začatí procesu smerujúceho k plnému členstvu Ukrajiny v EÚ.

16:55 Slovensko by už čoskoro malo mať prepojenú plynovodnú sieť s Poľskom. Štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek v závere týždňa vycestoval na východné Slovensko skontrolovať práce na poľsko-slovenskom plynovom prepojení vo Výrave.

„Potrubie je tak pripravené pre natlakovanie plynom, ktoré prebehne už čoskoro. Po testovaní bude môcť nové plynovodné prepojenie naplno prispieť k zabezpečeniu diverzifikácie zdrojov a k zabezpečeniu energetickej bezpečnosti Slovenska,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

16:38 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 29 050 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1 285 tankov, 3 141 bojových obrnených vozidiel, 2 194 vozidiel a palivových nádrží, 599 delostreleckých systémov, 201 odpaľovacích raketových systémov, 93 systémov protivzdušnej obrany, 170 vrtuľníkov, 204 lietadiel, 470 dronov, 107 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 43 kusov špeciálnej techniky.

Počas soboty zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti Bachmutu v Doneckej oblasti.

16:21 Generálna prokuratúra SR (GP SR) naďalej rokuje o prístupe do spoločného tímu Európskej únie (EÚ), ktorý bude pomáhať s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, generálna prokuratúra prejavila záujem o účasť vo vyšetrovacom tíme.

15:51 Popri humanitárnej katastrofe, ktorú v juhoukrajinskom meste Mariupoľ na pobreží Azovského mora spôsobili ruskí okupanti a kolaboranti, je mesto na pokraji prepuknutia nebezpečných infekčných chorôb. Na Telegrame to uviedol starosta Vadym Bojčenko.

„Kanalizácia nefunguje. V celom meste sa chaoticky konajú hromadné pohreby. Počas letných dažďov sa všetky tieto toxíny dostanú do riek, mora a prameňov, odkiaľ ľudia získavajú vodu,“ povedal.

Podľa Bojčenka preto mesto potrebuje „udržateľné zelené koridory na evakuáciu obyvateľov“. „Spolu s medzinárodnými partnermi musíme urobiť všetko pre záchranu ľudí,“ povedal Bojčenko.

Vojna na Ukrajina, Mariupoľ
Ľudia prechádzajú popri zničenej budove v ukrajinskom meste Mariupoľ. Foto: ilustračné, SITA/AP

15:18 Ukrajinský parlament v nedeľu odhlasoval predĺženie stanného práva o 90 dní do 23. augusta. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajina zaviedla celoštátne stanné právo po tom, čo Rusko 24. februára začalo svoju rozsiahlu ofenzívu na Ukrajinu. Podľa tohto opatrenia majú muži vo veku od 18 do 60 rokov zakázané opustiť krajinu, aby mohli byť v prípade potreby povolaní do vojny proti Rusku.

14:52 Ruský vyjednávač Leonid Sluckij navrhol, aby Moskva zvážila výmenu ukrajinských vojakov zajatých v Mariupoli za uväzneného ukrajinského politika Viktora Medvedčuka považovaného za spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Sluckij povedal, že Rusko „preskúma možnosť“ výmeny niektorých z viac ako 2-tisíc väzňov zajatých v oceliarni Azovstaľ za Medvedčuka. Tohto proruského politika a podnikateľa zatkli úrady v Kyjeve v apríli a obvinili ho z vlastizrady a pomáhania teroristickej organizácii.

Neskôr Sluckij pravdepodobne upustil od tohto postoja, keď na Telegrame uviedol, že o osude ukrajinských bojovníkov z bataliónu Azov by mal rozhodnúť tribunál.

Rusko v piatok uviedlo, že poslední bojovníci spomenutého bataliónu a ďalší ukrajinskí vojaci v závode Azovstaľ sa vzdali, čo znamená, že okupačné sily získali úplnú kontrolu nad Mariupoľom.

Viktor Medvedčuk
Ukrajinský oligarcha a proruský politik Viktor Medvedčuk. Foto: Ukrainian Presidential Press Office/AP

14:17 Ruskom dosadený starosta okupovaného ukrajinského mesta Enerhodar Andrij Ševčuk údajne utrpel zranenia pri výbuchu. Ako referuje spravodajský web BBC, na Telegrame to uviedol legitímny starosta mesta Dmytro Orlov, ktorý sa momentálne nachádza v neďalekej Zaporižžii.

13:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z blokovania exportu 22 miliónov ton potravinárskych produktov. Ako referuje spravodajský web CNN, zároveň varoval, že ak nedôjde k odblokovaniu ukrajinských prístavov, mnohé krajiny budú čeliť potravinovej kríze.

12:18 Ukrajinská vláda nebude súhlasiť so žiadnou mierovou dohodou, ktorej súčasťou by malo byť vzdanie sa akéhokoľvek ukrajinského územia. Referuje o tom spravodajský web BBC, ktorý dodáva, že Kyjiv v tomto smere zjavne pritvrdil vo svojom postoji.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak uviedol, že Ukrajina nebude reflektovať na naliehavé výzvy zo Západu týkajúce sa prímeria, ktoré by zahŕňalo to, že by ruské sily zostali na okupovaných územiach na juhu a východe Ukrajiny.

10:23 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v sobotu 3 722 osôb, z toho 838 mužov, 2 236 žien a 648 detí. O dočasné útočisko požiadalo 75 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu hraničnými priechodmi prešlo 4 133 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 61 policajtov, 68 hasičov, 92 colníkov, 156 vojakov, 87 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 15 autobusov, ktoré prepravili 291 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 34 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu prekročilo viac ako 446-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 77-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 188-tisíc osôb.

HUMENNÉ: Centrum na pomoc Ukrajincom
Veľkokapacitné centrum na pomoc Ukrajincom v Mestskej športovej hale v Humennom. Foto: SITA/Marek Lukáč

09:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že situácia v Donbase na východe Ukrajiny je „veľmi zložitá“.

Prostredníctvom Telegramu taktiež uviedol, že ruská armáda pokračuje v úsilí o postup na Slovjansk a Sjevjerodoneck, ale ukrajinské sily vytrvalo odolávajú tejto ofenzíve nepriateľa.

Počas nočného prejavu taktiež povedal, že ruské sily od 24. februára zničili 1873 vzdelávacích inštitúcií. „Toto je kolosálny rozsah strát,“ poznamenal Zelenskyj.

09:15 Poľský prezident Andrzej Duda pricestoval na neohlásenú návštevu Ukrajiny a v nedeľu vystúpi s prejavom v tamojšom parlamente. Informovala o tom jeho kancelária.

09:05 Rusko tvrdí, že zajalo takmer 2500 ukrajinských bojovníkov z mariupoľskej oceliarne Azovstaľ. Obavy o ich osud vzrástli po tom, ako Moskvou podporovaný vodca separatistov v Doneckej oblasti Denis Pušilin vyhlásil, že budú čeliť tribunálu.

Rodinní príslušníci bojovníkov, ktorí patrili k rôznym vojenským a poriadkovým jednotkám, žiadajú, aby im boli priznané práva vojnových zajatcov a aby sa nakoniec vrátili na Ukrajinu.

Azovstaľ, Ukrajina, vojna
Ruski vojaci kráčajú popri zničenej časti hutníckeho kombinátu Azovstaľ v Mariupole. Foto: SITA/AP

20:00 Sobotňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

17:41 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) spúšťa telefonickú linku pre vojakov ruskej armády, ktorí sa chcú vzdať. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

15:40 Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Andrij Deščycja povedal, že jeho národ je vďačný za ústretovosť, ktorú Poliaci poskytli miliónom ukrajinských utečencov. Dúfa však, že Európska únia čoskoro uvoľní Poľsku miliardy eur, aby na túto pomoc nedoplácal poľský ľud.

Deščycja uviedol, že hoci sa v doterajšom priebehu invázie nevyskytlo v Poľsku spoločenské napätie, obáva sa, že by sa v budúcnosti mohlo objaviť vzhľadom na veľký rozsah poľskej pomoci Ukrajine.

15:23 Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina „zlomila chrbtovú kosť“ jednej z najsilnejších armád sveta. Dodal, že Rusi sa „v najbližších niekoľkých rokoch nepostavia na nohy“. Varoval však pred veľkými očakávaniami o tom, čo môže Ukrajina dosiahnuť na bojisku. Referuje o tom spravodajský web BBC.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:08 Americký prezident Joe Biden v sobotu podpísal legislatívu o balíku pomoci Ukrajine vo výške 40 miliárd dolárov. Učinil tak za neobvyklých okolností, keďže je uprostred cesty do Ázie.

13:38 Ruské jednotky dokončili odpratávanie trosiek zničeného mariupoľského divadla a zatajili tak skutočný počet obetí. Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. „Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov tam bolo skutočne zabitých,“ povedal.

12:03 Spojené štáty v dohľadnej budúcnosti ponechajú v Európe 100-tisíc vojakov, pokiaľ Rusko neprestane eskalovať bezpečnostnú situáciu na kontinente, a bude ohrozovať Fínsko a Švédsko alebo iných členov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na viacerých nemenovaných amerických predstaviteľov.

11:35 Vylúčenie Ruska z Rady Európy podčiarklo hodnotové ukotvenie organizácie, tvrdí štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Hrubé porušovanie medzinárodného práva, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny je podľa jeho názoru nezlučiteľné s členstvom v Rade Európy. Informoval o tom Komunikačný odbor rezortu diplomacie v tlačovej správe.

Rokovanie Rady Európy. Foto: www.facebook.com

11:04 Fínsky štátny distribútor plynu Gasum v sobotňajšom vyhlásení oznámil, že dovoz plynu z Ruska do krajiny sa zastavil. Ako uvádza na svojom oficiálnom webe, rozhodnutie Moskvy prichádza po predchádzajúcom odmietnutí Gasumu platiť za ruský plyn v rubľoch.

Fínsky distribútor plynu bude od soboty dodávať zemný plyn svojim zákazníkom z iných zdrojov cez plynovod Balticconnector a plynové čerpacie stanice Gasum budú pokračovať v bežnej prevádzke.

10:45 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 266 osôb, z toho 737 mužov, 2 049 žien a 480 detí. O dočasné útočisko požiadalo 209 utečencov. Zo Slovenska na Ukrajinu hraničnými priechodmi prešlo 3 828 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, 44 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 12 autobusov, ktoré prepravili 184 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 27 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:31 Bulharsko tvrdí, že nepodľahne tlaku zo strany Európskej únie, aby umožnilo začiatok rokovaní o vstupe Severného Macedónska. V piatok to povedal bulharský premiér Kirill Petkov, ktorý zdôraznil, že vládny kabinet nepodnikne žiadne kroky, kým sa nedosiahne úplná dohoda medzi všetkými koaličnými partnermi a parlament nevydá v tomto smere pevné stanovisko.

Bulharsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2007, zablokovalo začatie rozhovorov so Severným Macedónskom. Tvrdilo, že Severné Macedónsko nedokázalo dodržať časti dohody o priateľstve z roku 2017 medzi týmito dvoma susednými krajinami.

9:07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočnom videoprejave k národu povedal, že Rusko musí byť finančne zodpovedné za škody, ktoré jeho sily spôsobujú Ukrajine.

Ako poznamenal, ruská armáda v piatok vypálila raketu na severovýchodnú Charkivskú oblasť, kde zničila kultúrne centrum v Lozovej, a zasiahla aj mestá Odesa na juhu, Poltava na východe a Žytomyr na západe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:00 Piatkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v sobotu.

20:42 Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová potvrdila, že jej krajina v júli Ukrajine dodá 15 samohybných protilietadlových systémov Gepard.

Podľa nemeckých vládnych zdrojov súčasťou dodávky bude „dostatok“ munície. Nemecko už v apríli oznámilo, že Ukrajine dodá ťažké zbrane po kritike, že je v oblasti takýchto dodávok pomalé. Neskôr Berlín Kyjivu sľúbil aj sedem samohybných húfnic a začal výcvik ukrajinských vojakov na používanie týchto zbraní. Informuje o tom portál news.sky.com.

19:33 Švajčiarska poisťovacia spoločnosť Zurich Insurance sa dohodla na predaji svojej ruskej divízie členom miestneho tímu. Stala sa tak ďalšou firmou, ktorá z ruského trhu odchádza v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu. Informuje o tom portál news.sky.com.

„S novými majiteľmi bude miestna divízia pôsobiť nezávisle pod odlišnou značkou a Zurich Insurance už v Rusku nebude podnikať,“ uviedla firma vo vyhlásení. „Transakcia umožní novej firme ponechať si profesionálny tím, ktorý naakumuloval znalosti,“ uviedla poisťovacia spoločnosť.

18:48 Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio v piatok oznámil, že jeho krajina predložila generálnemu tajomníkovi Organizácie Spojených národov Antóniovi Guterresovi mierový plán pre Ukrajinu.

Šéf talianskej diplomacie počas stretnutia Rady Európy v Turíne povedal, že plán, ktorý predložili vo štvrtok, vyzýva na miestne prímeria s cieľom evakuovať civilistov a vytvoriť podmienky pre všeobecné prímerie vedúce „k trvalému mieru“.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v Bruseli povedal, že o pláne vie a dodal, že Európska únia„vynakladá všetko úsilie na ukončenie tohto konfliktu“. Borrell dodal, že je na Ukrajine, aby rozhodla o podmienkach vyjednávaní. Vyslovil nádej, že „keď nastane čas na uskutočnenie rokovaní, Ukrajina bude schopná vyjednávať zo silnej pozície“.

18:16 Kanada uvalí nové sankcie na ruských oligarchov a zakáže dovoz a vývoz určitého luxusného tovaru z a do Ruska.

Nové opatrenia uvalia reštrikcie na 14 osôb – ruských oligarchov, ich príbuzných a blízkych spolupracovníkov ruského prezidenta Vladimira Putina, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na kanadskú vládu.

Zákaz dovozu sa zameria na ruský tovar vrátane alkoholických nápojov, morských plodov, rýb a nepriemyselných diamantov. Zákaz exportu sa dotkne luxusného tovaru ako obuvi, oblečenia a šperkov.

17:29 Francúzsko oznámilo, že vykonalo prvý zdravotnícky evakuačný let z Poľska so zranenými Ukrajincami a detskými onkologickými pacientmi.Francúzske ministerstvo zahraničia uviedlo, že piatkový let evakuoval sedem Ukrajincov zranených vo vojne a tri ukrajinské deti s rakovinou a ich opatrovateľov. Informuje o tom televízia CNN.

16:50 Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko čelí záplave kybernetických útokov zo Západu, ale úspešne ich odráža. Členom ruskej bezpečnostnej rady v piatok povedal, že „výzvy v tejto oblasti sú ešte naliehavejšie, vážnejšie a rozsiahlejšie“, pričom sa proti Rusku vedie vojna v informačnom priestore.

„Kybernetická agresia proti nám, rovnako ako útok na Rusko sankciami, zlyhala,“ povedal tiež Putin. Prezident nariadil ruským predstaviteľom, aby „zdokonalili a zlepšili mechanizmy zaistenia informačnej bezpečnosti v kriticky dôležitých priemyselných zariadeniach, ktoré majú priamy vplyv na obranyschopnosť našej krajiny a stabilný rozvoj hospodárskej a sociálnej sféry“.

16:43 Dodávky zemného plynu z Ruska pokračujú podľa rezortu hospodárstva podľa platných zmlúv. Slovensko zaplatilo aprílovú faktúru v eurách a na základe odporúčaní Európskej únie. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva SR v tlačovej správe.

„Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS) rozhodol o zaplatení faktúry na základe stanoviska Európskej únie, že v prípade takejto platby nejde o porušenie, respektíve obídenie sankcií. Nedošlo ani k porušenie žiadnej platnej zmluvy, ku ktorej nebol prijatý žiaden dodatok,“ uviedol rezort.

16:08 Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 sa dohodla na ekonomickej pomoci Ukrajine v objeme 19,8 miliardy dolárov. Nemecký minister financií Christian Lindner médiám povedal, že na schôdzkach ministrov G7 v nemeckom Königswinteri tento týždeň zmobilizovali 9,5 miliardy dolárov.

„Dohodli sme sa, že finančná situácia Ukrajiny nesmie mať žiadny vplyv na schopnosť Ukrajiny úspešne sa brániť,“ povedal na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia stretnutia ministrov financií G7 Lindner. Ako doplnil, je treba urobiť všetko, „čo je v našich silách, aby sme túto vojnu ukončili“.

15:46 Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder plánuje odísť z dozornej rady ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosnefť, keďže silnie negatívna odozva na jeho vzťahy s Ruskom a ruským energetickým sektorom.

Sedemdesiatosemročný Schröder je vo firme Rosnefť predsedom dozornej rady. Spoločnosť v piatok informovala, že Schröder oznámil „nemožnosť pokračovania jeho kompetencií vo firme“.

Toto oznámenie prichádza deň po tom, ako nemeckí poslanci odhlasovali, že personál a chod Schröderovej kancelárie už nebudú platiť z financií nemeckých daňových poplatníkov.

14:49 Fínsky štátny distribútor plynu Gasum v piatok vo vyhlásení oznámil, že dovoz plynu z Ruska do krajiny sa v sobotu zastaví.

„Spoločnosť Gazprom Export informovala Gasum, že dodávky zemného plynu do Fínska sa zastavia v sobotu 21. mája o 7:00,“ uviedol fínsky distribútor plynu. Informuje o tom portál cnbc.com.

Fínsko, rusko, plyn, sankcie

14:01 Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andrij Melnyk má dojem, že tamojší kancelár Olaf Scholz nechce Ukrajine dodávať ťažké zbrane. V rozhovore pre web rnd.de skritizoval Scholza za jeho neochotu poslať na Ukrajinu spomenuté zbrane, hoci nemecký parlament to schválil už pred tromi týždňami.

Melnyk tvrdí, že Scholz pravdepodobne „naťahuje čas“ a čaká na prímerie na Ukrajine, keď „už nebudú potrebné odvážne rozhodnutia“. „Je to podlé uvažovanie,“ poznamenal Melnyk na adresu Scholza.

Naopak, vyzdvihol vzťahy s nemeckým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom. Ten podľa neho patrí k tým, čo dodržia svoje sľuby.

„Na začiatku vojny, keď sme riešili dodávku protitankových zbraní typu Matador, sme dostali prísľub z Habeckovho ministerstva do troch dní. Zaplatili sme 25 miliónov eur a bolo dodaných 5100 kusov. Ťažké zbrane sú však stále tabu,“ skonštatoval Melnyk.

Germany Kosovo German Chancellor Olaf Scholz attends a joint press conference with the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, after a meeting at the Chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, May 4, 2022. ()
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: archívne, SITA/AP.

13:34 Európska únia (EÚ) v piatok pre Ukrajinu uvoľnila 600 miliónov eur v rámci makrofinančnej pomoci. Ide o dlhodobé úvery za veľmi priaznivých podmienok.

Informovala o tom na svojej internetovej stránke Európska komisia (EK), ktorá uviedla, že táto pomoc zväčšuje makroekonomickú stabilitu Ukrajiny a podporuje pokračovanie činnosti štátu v kritickom okamihu.

Eurofondy, Európska únia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

13:22 Čína nakupuje rekordné množstvá lacného ruského uhlia. Ako informuje spravodajský web CNN, deje sa tak v čase, keď západné štáty uvalili na Moskvu sankcie pre inváziu na Ukrajinu.

Druhá najväčšia svetová ekonomika v apríli nielenže nakupovala od Ruska viac uhlia ako kedykoľvek predtým, ale tiež zrušila dovozné clá na všetky druhy uhlia, pričom z tohto kroku podľa analytikov profitujú najmä ruskí dodávatelia.

12:33 Ruská Štátna duma zváži zrušenie všetkých vekových limitov pre profesionálnu službu v armáde. Krok by mohol znamenať, že ľudia starší ako 40 rokov by sa mohli prihlásiť do ozbrojených síl. Do ruských síl by sa tiež mohli prihlásiť cudzinci vo veku nad 30 rokov. Informuje o tom spravodajský portál Sky News s odvolaním sa na webstránku dolnej komory ruského parlamentu. Duma zrušenie vekových limitov odôvodňuje tým, že „na použitie vysoko presných zbraní, obsluhu zbraní a vojenského vybavenia sú potrební vysoko profesionálni špecialisti“ a skúsenosti ukazujú, že „sa takými stávajú vo veku 40 – 45 rokov“.

12:07 Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 by sa mala dohodnúť na pomoci ukrajinskej obrane vo výške viac ako 18 miliárd dolárov.

Nemecký minister financií Christian Lindner to povedal pre televíziu Bloomberg po piatkovom stretnutí ministrov financií G7. „Myslím si, že je to veľmi dobrý signál, že krajiny G7 stoja bok po boku s Ukrajinou, pretože nielenže bránia seba, ale bránia naše hodnoty,“ povedal Lindner v rozhovore pre Bloomberg.

Lindner, ktorý bol hostiteľom stretnutia, novinárom pred jeho začiatkom povedal, že Ukrajina bude v najbližších mesiacoch pravdepodobne potrebovať „množstvo dvojciferných miliárd eur“.

11:44 Pomalý ruský postup na Ukrajine je spôsobený tým, že ruskí vojaci čelia jednej z najsilnejších a najlepšie vycvičených armád. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na ruského politika Franca Klinceviča.

11:27 Úrad vlády SR chce prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti podporiť najlepších výskumníkov a vedcov, ktorí sú ohrození konfliktom na Ukrajine. V rámci pomoci preto odštartoval výzvu pre univerzity a výskumné inštitúcie vo výške 15 miliónov eur.

O finančnú podporu sa môže hlásiť univerzita alebo výskumná inštitúcia, ktorá v nadväznosti na situáciu na Ukrajine prijala alebo prijme výskumného pracovníka. Informovala o tom Katarína Gažíková z komunikačného oddelenie Úradu vlády SR v tlačovej správe.

10:24 Ruské sily zaútočili na mestá Lysyčansk a Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Informoval o tom v piatok gubernátor spomenutého regiónu Serhij Hajdaj.

Na Telegrame uviedol, že v Sjevjerodonecku bolo v dôsledku ruského útoku zabitých 12 ľudí a v celom regióne bolo zničených viac ako 60 domov. Dodal, že útok na Sjevjerodoneck „bol neúspešný, Rusi utrpeli personálne straty a ustúpili“. Jeho tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej piatkovej rannej aktualizácii taktiež uviedol, že Rusi sa pokúsili zaútočiť na Sjevjerodoneck, ale po utrpení strát sa stiahli.

9:49 Na Slovensku výrazne stúpol počet poberateľov sociálnych dávok. Dôvodom je výrazný nárast počtu cudzincov, ktorí na Slovensku dostávajú dávky v hmotnej núdzi a príspevky k nim. Kým v marci išlo o 252 cudzincov, v apríli tento počet stúpol na viac ako 17-tisíc. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

9:43 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo vo štvrtok viac ako 2800 osôb. Z toho bolo 723 mužov, 1 757 žien a 404 detí. O dočasné útočisko požiadalo 162 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi vo štvrtok takmer 3400 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 56 policajtov, 70 hasičov, 100 colníkov, 156 vojakov, 93 dobrovoľníkov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 18 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených deväť autobusov, ktoré prepravili 174 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 32 osôb.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 439-tisíc osôb, udelených bolo takmer 77-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 180-tisíc osôb.

9:36 Až 1700 ukrajinských vojakov sa pravdepodobne vzdalo v mariupoľskej oceliarni Azovstaľ, poslednej bašte odporu v juhoukrajinskom meste na pobreží Azovského mora.

Ako referuje spravodajský web BBC s odvolaním sa na britské ministerstvo obrany, vo fabrike naďalej zostáva neznámy počet vojakov. Ako dodáva britský rezort obrany, ruské sily po zabezpečení kontroly nad Mariupoľom pravdepodobne zamieria na iné miesto v Donbase.

Najprv však budú musieť byť títo vojaci „prezbrojení“, čo by mohol byť „zdĺhavý proces“. Britské ministerstvo obrany neverí, že prezbrojenie bude urobené dôkladne, a to pre nátlak ruských veliteľov, aby čo najrýchlejšie dosiahli úspech inde.

Vojna na Ukrajine, Mariupoľ
Ruský vojak pri oceliarne Azovstaľ v Mariupole (18. máj 2022). Foto: SITA/AP.

8:41 Ruskom vymenovaný gubernátor ukrajinskej Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo povedal, že uvedený región sa „čoskoro stane súčasťou“ Ruskej federácie. Na Telegrame o tom píše Civilno-vojenská správa Chersonskej oblasti. „Ruskú federáciu vnímame ako svoju vlastnú krajinu,“ povedal Saldo a dodal, že nový rozpočet Chersonskej oblasti bol schválený v ruských rubľoch.

7:59 Spojené štáty oznámili dodávku vojenského materiálu na Ukrajinu v hodnote 100 miliónov dolárov. Tá bude súčasťou 40-miliardovej pomoci Ukrajine, ktorú vo štvrtok schválil Senát.

Najnovší balík obsahuje ďalších 18 húfnic, ako aj protidelostrelecké radarové systémy, ktoré USA poskytli Ukrajine už aj predtým. Hovorca Pentagonu John Kirby uviedol, že vybavenie sa k Ukrajincom dostane „veľmi skoro“. Dodal, že USA budú s Ukrajinou konzultovať jej ďalšie potreby, čo sa týka vybavenia.

7:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ruské jednotky zintenzívňujú svoje útoky v Donbase. „Je to tam peklo a to nie je prehnané,“ povedal vo svojom nočnom videopríhovore k národu. „Brutálne a úplne nezmyselné bombardovanie Sjevjerodonecka. Dvanásť mŕtvych a desiatky zranených len za jeden deň,“ dodal.

Zelenskyj dodal, že v severovýchodnej Černihivskej oblasti ruské sily zaútočili na dedinu Desna, kde podľa neho zahynulo veľa ľudí a záchranári stále prehľadávajú trosky budov.

„Bombardovanie a ostreľovanie našich ďalších miest, letecké a raketové útoky ruskej armády nie sú len vojenské operácie v čase vojny. Je to vedomý a kriminálny pokus zabiť čo najviac Ukrajincov. Zničiť viac domov, verejných priestorov, podnikov. Toto bude kvalifikované ako genocída ukrajinského ľudu a za toto budú okupanti určite postavení pred súd,“ skonštatoval ukrajinský prezident.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:12 Ruský rockový hudobník Jurij Ševčuk čelí obvineniu z diskreditácie armády za výroky na stredajšom koncerte. Obvinenia voči spevákovi skupiny DDT vo štvrtok podali na správnom súde. Hrozí mu pokuta až 50-tisíc rubľov (asi 426 eur).

Po začiatku vojny Rusko prijalo prísnejší zákon, podľa ktorého sa šírenie „falošných správ“ o konflikte trestá až 15 rokmi väzenia. Ševčuk počas koncertu v Ufe spochybnil ciele vojny, keď sa nahlas zamyslel, prečo mladí Rusi a Ukrajinci bojujú a umierajú vo vojne, ktorá stojí aj životy civilistov.

„Starí ľudia, ženy a deti zomierajú. Pre nejaký druh napoleonských plánov nášho posledného Caesara? Vlasť, priatelia, nie je zadok prezidenta, ktorý musíte neustále olizovať a bozkávať. Vlasť je chudobná babička, ktorá predáva zemiaky na železničnej stanici. To je vlasť,“ vyhlásil Ševčuk na koncerte.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenUrsula von der LeyenováVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia