Vojna na Ukrajine: Putin je podľa Zelenského mimo reality, Rusi dosiahli na Donbase úspechy a snažia sa obkľúčiť Sjevjerodoneck (online)

Vojna na Ukrajine
Ruský vrtuľník Ka-52 ostreľuje územie Ukrajiny. Foto: Russian Defense Ministry Press Service via AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu povedal, že s Vladimirom Putinom môže rokovať, až keď sa ruský prezident vráti do „skutočného sveta“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa britského generála Richarda Barronsa by sa mohol konflikt v najbližších mesiacoch dostať do patovej situácie. Podľa jeho slov je však ťažko predpovedať, čo bude nasledovať potom.

Rusko sa snaží obkľúčiť ukrajinské mesto Sjevjerodoneck a odrezať ho od jeho hlavnej zásobovacej cesty. Hovorca ukrajinského rezortu obrany uviedol, že ruské sily sa snažia obkolesiť toto mesto, ktoré sa stalo stredobodom intenzívneho boja v Donbase. Informuje o tom portál news.sky.com.

„Boje o cestu do Sjevjerodonecka pokračujú. Kľúčová cesta do Sjevjerodonecka zostáva pod ukrajinskou kontrolou. Existujú alternatívne cesty zásobovania ukrajinských jednotiek, ak by sme stratili kontrolu nad cestou. Skôr alebo neskôr Ukrajina podnikne rozsiahle protiútoky,“ povedal hovorca ukrajinského ministerstva obrany.

Pripustil pritom, že ruské sily dosiahli na Donbase určité dočasné úspechy. Oblasť je terčom neustáleho mínometného bombardovania, ktoré ničí domy, zabíja civilistov a ohrozuje ich poslednú únikovú cestu, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ruskí zákonodarcovia schválili návrh zákona, ktorý ruší vekové obmedzenia pre profesionálnych vojakov vstupujúcich do armády. Pre ruské ozbrojené sily by to mohol byť spôsob, ako rozšíriť nábor vojakov.

Dolná komora ruského parlamentu v stredu vo všetkých troch čítaniach schválila návrh zákona o zrušení vekovej hranice 40 rokov pre Rusov, ktorí podpisujú svoje prvé dobrovoľné vojenské zmluvy. Dôvodová správa k návrhu zákona na webovej stránke parlamentu naznačuje, že starší regrúti by mohli byť vhodní na obsluhu presných zbraní alebo slúžiť v inžinierskych alebo lekárskych funkciách.

Ruské úrady uviedli, že do bojov na Ukrajinu sú posielaní len dobrovoľní zmluvní vojaci, hoci priznali, že v počiatočných fázach vojny omylom poslali do boja niektorých brancov. V ostatných rokoch sa ruská armáda čoraz viac spolieha na dobrovoľníkov. Všetci ruskí muži vo veku 18 – 27 rokov musia absolvovať povinnú ročnú vojenskú službu. Mnohí sa tomu vyhýbajú napríklad nástupom na vysokú školu a inými výnimkami.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

21:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

19:59 Dvoch ľudí zabilo ruské bombardovanie mesta Balakleja na východe Ukrajiny neďaleko Charkova. Uviedli to regionálni predstavitelia. Natalia Popova, poradkyňa šéfa Regionálnej rady Charkovskej oblasti, povedala, že pri stredajšom bombardovaní ďalší siedmi ľudia utrpeli zranenia. Je medzi nimi jedno dieťa, ktoré je v kritickom stave. Mesto Balakleja sa nachádza severozápadne od Izjumu, ktorý okupujú ruské sily a stal sa ich platformou pre útoky smerom na juh do Doneckého regiónu. Informuje o tom spravodajský portál cnn.com.

19:22 Švajčiarska vláda oznámila, že iniciuje procedúru skonfiškovania majetku blízkeho spolupracovníka bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v hodnote viac ako 100 miliónov frankov.

Švajčiarska Spolková rada v stredu uviedla, že poskytuje Ukrajine podporu v čase, v ktorom Kyjev čelí určitým ťažkostiam v rámci snahy konfiškovať tieto financie, ktorú ešte skomplikovala ruská vojna.

Vláda Švajčiarska informovala, že majetok Janukovyčovho spolupracovníka Jurija Ivanjuščenka a členov jeho rodiny zmrazili po zvrhnutí prokremeľského Janukovyča v roku 2014. Švajčiarsky spolkový súd rozhodne, či je možné tento majetok skonfiškovať, a ak to odsúhlasí, tieto financie vrátia Ukrajine.

18:15 Rusko pozbieralo telá mŕtvych vojakov a vybavenie z potopeného krížnika Moskva. Referuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľa ukrajinských spravodajských služieb Vadyma Skibického.

Ten tvrdí, že ruská operácia na krížniku Moskva, ktorý po potopení odtiahli do Sevastopoľa na Kryme, trvala najmenej dva týždne. „Zapojilo sa do toho päť až sedem lodí, ktoré odniesli telá, vzali všetko vybavenie a vyčistili krížnik,“ poznamenal Skibickyj.

Potopenie krížnika Moskva je jednou z doterajších významných udalostí vojny na Ukrajine. Loď sa potopila v polovici po výbuchu a požiari, ktorý podľa Kyjeva spôsobil ich zásah raketami. Rusko zase tvrdí, že na lodi vybuchla munícia.

Krížnik Moskva
Krížnik Moskva. Foto: archívne, Russian Defense Ministry Press Service via AP.

17:34 Predseda Európskej rady Charles Michel je „presvedčený“, že akékoľvek otázky týkajúce sa navrhovaného embarga na dovoz ruskej ropy sa vyriešia na ďalšom zasadnutí 30. mája.

Informuje o tom spravodajský web CNN. Michel na stredajšej tlačovej konferencii po boku švédskej premiérky Magdaleny Anderssonovej v Štokholme uviedol, že hoci je „stále presvedčený“, že únia bude schopná vyriešiť akékoľvek problémy, bude si to vyžadovať „veľa dialógu“. „Veľmi tvrdo pracujeme, aby sme zostali jednotní,“ zdôraznil Michel.

Anderssonová verejne deklarovala postoj Švédska „pokračovať“ v sankciách proti Rusku. Navrhovanému embargu výrazne oponuje predovšetkým Maďarsko, ktoré uviedlo, že takéto opatrenie by bolo „proti maďarskej národnej energetickej bezpečnosti“.

17:10 Ukrajina nemá dostatok priestoru na skladovanie obilia v období, keď sa chystá na žatvu. Povedala to na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose poslankyňa ukrajinského parlamentu Jevhenija Kravčuková. Konštatovala, že sa kráti čas na export 22 miliónov ton obilia, ktoré je momentálne na Ukrajine v skladoch. „Máme možno mesiac a pol do začiatku zberu novej úrody,“ uviedla Kravčuková. Ukrajina očakáva, že jej tohtoročná žatva bude len na úrovni zhruba 70 percent vlaňajšej, keďže niektoré polia sú teraz pod ruskou kontrolou alebo boli zamínované. Informuje o tom portál news.sky.com.

16:22 Európska komisia (EK) v stredu oznámila, že v rámci Európskeho obranného fondu bude pripravených 924 miliónov eur na posilnenie obranných spôsobilostí Európskej únie (EÚ).

Ako uvádza výkonný orgán EÚ na svojom oficiálnom webe, týždeň po spoločnom oznámení o nedostatkoch v investíciách do obrany Komisia odblokuje tieto finančné prostriedky na spoločné a lepšie investície do strategických obranných spôsobilostí.

Spomenutý program taktiež zavádza sériu nových nástrojov na podporu inovácií v oblasti obrany. Vystupovať bude pod názvom Schéma EÚ pre inovácie v oblasti obrany (EUDIS), o ktorom už Komisia informovala 15. februára.

„Rozhodli sme sa zmobilizovať miliardu eur z rozpočtu EÚ na rozvoj spoločných obranných projektov. V našom novom bezpečnostnom kontexte tieto investície prispejú k preklenutiu európskej obrannej priepasti,“ povedal komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. „Spúšťame tiež schému inovácií v oblasti obrany v hodnote dvoch miliárd eur, aby sa Európa stala centrom inovácií v oblasti obrany,“ doplnil.

15:54 Bieloruský premiér Roman Golovčenko potvrdil, že jeho krajina dodáva zbrane Rusku. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Alexander Lukašenko, Vladimir Putin, Soči
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko počas stretnutia so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Soči, 23. máj 2022. Foto: Ramil Sitdikov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

15:33 Vojna na Ukrajine by sa mohla podľa britského generála Richarda Barronsa v najbližších mesiacoch dostať do patovej situácie.

Podľa jeho slov je však ťažko predpovedať, čo bude nasledovať potom. Bývalý veliteľ strategického velenia Spojeného kráľovstva povedal, že v bojoch ešte nenastala prestávka, pretože Rusi na východe Ukrajiny stále stabilne napredujú.

15:22 Ruskí zákonodarcovia schválili návrh zákona, ktorý ruší vekové obmedzenia pre profesionálnych vojakov vstupujúcich do armády.

Ruský tank
Foto: SITA/AP

15:17 Europoslanci podporujú ciele plánu REPowerEU, čiže diverzifikáciu dodávok energií a zbavenie sa závislosti od ruských fosílnych palív, ale nesúhlasia s ďalším transferom financií z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktoré na dosiahnutie týchto zámerov navrhla Európska komisia.

14:39 Ruský prezident Vladimir Putin vydal nariadenie na zjednodušenie udeľovania ruského občianstva obyvateľom Zaporižžskej a Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. 

Cherson je prvé a jediné veľké ukrajinské mesto, ktoré okupuje Rusko. Zaporižžia je stále pod kontrolou Ukrajiny, ale mnohé okolité oblasti okupujú Rusi.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

14:35 Európska komisia (EK) v stredu zriadila pracovnú skupinu v rámci Generálneho direktoriátu pre energetiku, aby implementovala plán REPowerEU, ktorého cieľom je diverzifikácia dodávok energií. 

Tá sa má dosiahnuť aj prostredníctvom dobrovoľného spoločného nákupu plynu prepravovaného plynovodmi, skvapalneného zemného plynu (LNG) a vodíka. Nová pracovná skupina pomôže v realizácii plánu REPowerEU, čiže zmenšení závislosti od ruských fosílnych palív.

Pracovná skupina Energy Platform začne svoju činnosť 1. júna a ihneď začne riešiť nové úlohy, ktoré načrtol plán REPowerEU schválený 18. mája. Pracovať bude na združovaní dopytu, koordinácii kapacity a vyjednávaní o dodávkach energií.

14:30 Ak Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude ďalšie na rade, varoval počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose slovenský premiér Eduard Heger.

Ukrajina musí vyhrať, povedal podľa spravodajskej televízie CNN predseda slovenskej vlády ďalším lídrom z Európskej únie (EÚ) a z oblasti obchodu. Heger počas svojho vystúpenia skritizoval členské štáty EÚ za to, že sú príliš závislé od ruských energií a vyzval lídrov, aby „prestali robiť kompromisy“ vo svojich zásadách.

Eduard Heger, Davos, Svetové ekonomické fórum
Slovenský premiér Eduard Heger počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Foto: SITA/AP.

13:37 Litva pošle na Ukrajinu ďalšiu vojenskú pomoc. Ako referuje spravodajský web CNN, v stredu o tom informovalo litovské ministerstvo obrany. Šéf spomenutého rezortu Arvydas Anušauskas na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že pobaltská krajina odošle 20 obrnených vozidiel M113, 10 vojenských nákladných áut a 10 SUV na odmínovacie operácie. „Naša podpora je kľúčová pre víťazstvo Ukrajiny a obranu jej suverenity. Litva poskytla prvú pomoc pred začiatkom vojny a teraz neustále premýšľame o ďalšej účinnej podpore, ktorá je pre Ukrajinu rozhodujúca,“ poznamenal Anušauskas.

13:23 Rusko vyzvalo na uvoľnenie sankcií, ktoré naň uvalili pre inváziu na Ukrajine, v rámci „komplexného prístupu“ zameraného na odvrátenie globálnej potravinovej krízy. Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších exportérov obilia na svete, nemôže v dôsledku ruskej blokády poslať do zahraničia jej obrovské zásoby.

Námestník ruského ministra zahraničia Andrej Rudenko povedal, že Rusko je pripravené poskytnúť humanitárny koridor, ktorý by pre lode zabezpečil bezpečnú cestu z Ukrajiny, v prípade uvoľnenia sankcií a ak by Kyjev odmínoval okolité vody. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

12:30 Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na Ukrajine.

Zverejnili ich prevažne na profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti Facebook. Niekoľko statusov bolo publikovaných aj na hlavnom profile polície, v priemere to vychádza na 3,8 statusov denne o téme dezinformácií v súvislosti s vojnou.

„Slovenským online priestorom sa pred vypuknutím vojny šírili vyjadrenia o tom, že Ruská federácia nikdy nenapadne Ukrajinu, čo bolo podčiarkované vyjadreniami rôznych organizovaných skupín a združení, okrem iného aj na verejných zhromaždeniach,“ vysvetlila polícia.

Prvým vážnym pokusom o šírenie hoaxov bol naratív o príleve nelegálnych migrantov z Ukrajiny a iných krajín, ktorí mali zneužívať vojnu na to, aby sa dostali na Slovensko. V tejto súvislosti polícia zaznamenala aj individuálne prípady obťažovanie zo strany šíriteľov hoaxov smerom k osobám pohybujúcich sa cez Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že s Vladimirom Putinom môže rokovať, až keď sa ruský prezident vráti do „skutočného sveta“.

„Keď bude prezident pripravený opustiť svoju bublinu tejto alternatívnej reality, vrátiť sa do skutočného sveta a porozprávať sa s nami, uvedomí si, že bolo zabitých mnoho ľudí vrátane civilistov, možno potom pochopí, že by sme mali začať hovoriť o konci tejto vojny, ktorú rozpútal a ktorú vedie jeho krajina proti nám,“ povedal Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

Americká rozviedka ešte v marci vyhlásila, že Putinovi poradcovia ho riadne neinformovali o vývoji vojny vrátane neúspechov Ruska na bojisku v počiatočných fázach konfliktu.

Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie na Svetovom ekonomickom fóre. Foto: SITA/AP

12:22 Britský maloobchodný predajca Marks & Spencer oznámil, že v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu „úplne odchádza“ z ruského trhu. „Marks & Spencer je podnik založený na hodnotách, preto sme v dôsledku invázie na Ukrajinu 3. marca 2022 zastavili dodávky do Ruska. Následne sme sa rozhodli úplne opustiť našu ruskú franšízu,“ uviedla spoločnosť vo výročnej správe zverejnenej v stredu. Náklady na odchod z Ruska a prerušenie podnikania na Ukrajine sú podľa nej vo výške 31 miliónov libier.

12:17 Organizácia Greenpeace zverejnila návrh 10 opatrení, ako znížiť závislosť od ruskej ropy. Organizácia vyzýva vládu, aby namiesto výnimky z embarga požadovala plán na zníženie jej spotreby.

„Namiesto toho, aby vláda vypracovala plán, ako sa zbaviť závislosti od ruskej ropy, sa rozhodla vybaviť si výnimku z európskeho ropného embarga. Tým pádom môžeme financovať vojnu na Ukrajine o niečo dlhšie ako ostatné krajiny Európskej únie (EÚ) a to všetko len preto, aby mohli fosílne spoločnosti naďalej profitovať. Návrh, ako znížiť našu závislosť od ruskej ropy pomocou udržateľnejších opatrení je už pritom na stole a výhovorky typu nedá sa tu nemajú svoje miesto,” uviedla koordinátorka klimatickej kampane Dorota Osvaldová.

12:15 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok viac ako 2400 osôb. Z toho bolo 636 mužov, 1 470 žien a 345 detí. O dočasné útočisko požiadalo 187 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v utorok viac ako 2 900 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 67 policajtov, 60 hasičov, 94 colníkov, 135 vojakov, 111 dobrovoľníkov, 230 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených osem autobusov, ktoré prepravili 181 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 28 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 454-tisíc osôb, udelených bolo takmer 78-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 198-tisíc osôb.

Utečenci, hranice, Ukrajina
Ľudia prechádzajú hraničným priechodom Vyšné Nemecké. Foto: SITA/AP

12:11 Ruská invázia na Ukrajinu prakticky zastavila všetok námorný obchod v ukrajinských prístavoch. 

10:38 Spojené štáty v stredu zatvorili pre Rusko poslednú cestu na zaplatenie jej miliardových dlhov zahraničným investorom.

10:04 Dve oblasti v juhoukrajinskom meste Zaporižžia v stredu ráno zasiahli ruské rakety. Jeden človek zomrel a traja utrpeli zranenia, informujú ukrajinské úrady.

9:23 Až 82 percent Ukrajincov je presvedčených, že Ukrajina by sa vo vojne s Ruskom nemala vzdať žiadneho územia za účelom dosiahnutia mieru. Vyplýva to z nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnil Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút.

8:50 Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského„extrémne náročná“. Vo svojom nočnom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk – okupanti tam chcú všetko zničiť,“ uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:22 Ruský parlament v utorok predbežne schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde menovať nový manažment zahraničných firiem, ktoré sa stiahli z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.

Zákon by podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass previedol kontrolu nad spoločnosťami, ktoré opustili Rusko nie z ekonomických dôvodov, ale z dôvodu protiruských nálad v Európe a USA. Zahraniční majitelia budú môcť obnoviť svoje operácie v Rusku alebo predať ich podiely, uvádza tiež agentúra. V Rusku zastavilo svoje operácie mnoho zahraničných spoločností, niektoré aj napriek veľkým investíciám odišli úplne.

Štátna duma, dolná komora parlamentu, v utorok schválila návrh v prvom z troch čítaní. Po konečnom schválení sa mu bude venovať horná komora a aby vstúpil do platnosti, musí ho podpísať ešte prezident Vladimir Putin. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že nový zákon ešte viac vyžaduje, aby zahraničné spoločnosti, ktoré zostali v Rusku, odišli. „Je to posledná šanca zachrániť nielen svoju povesť, ale aj majetok,“ uviedol vo vyhlásení.

8:08 Nemecko odmietlo tvrdenia, že porušuje sľub poskytnúť Poľsku tanky nahrádzajúce tie, ktoré Varšava dodala Ukrajine.

Poľský prezident Andrzej Duda pre vysielateľa Welt povedal, že je sklamaný z toho, že Berlín nesplnil svoj sľub o dodávke tankov Leopard Poľsku. Nemecká ministerka zahraničia, ktorá v utorok v Berlíne diskutovala s jej poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom, povedala, že o otázke diskutujú, aby sa predišlo nepochopeniu.

Nemecko podľa jej slov nemôže dodávať ťažké zbrane „stlačením tlačidla“, keďže je potrebné zvážiť množstvo otázok, v neposlednom rade aj to, aké zbrane sú skutočne k dispozícii. Rau sa vyjadril, že jeho krajina ľutuje, že situácia týkajúca sa dodávok zbraní na Ukrajinu „nie je taká dynamická“, ako sa očakávalo, ale uznal, že „diabol sa skrýva v detailoch“ tejto záležitosti.

Poľsko dalo Ukrajine tanky T-72 s očakávaním, že NATO, USA a Nemecko túto medzeru vyplnia. Nemecko súhlasilo s niekoľkými podobnými výmenami so spojeneckými krajinami, ako je Slovinsko a Česká republika, ktoré posielajú staršie tanky na Ukrajinu.

8:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der LeyenováVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia