Vojna na Ukrajine: Zelenskyj sa prihovoril slovenským poslancom, Rusi neprišli o Hadí ostrov, OSN hlási znásilnenia aj mučenie (online)

Vojna, Rusko, Ukrajina, invázia
Ženy zahalené do ukrajinskej štátnej vlajky si robia selfie pri inštalácii zobrazujúcej ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: SITA/AP

Ruské sily podľa ministerstva obrany krajiny v uplynulých dvoch dňoch odrazili niekoľko pokusov ukrajinskej armády opätovne získať Hadí ostrov v Čiernom mori. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že Ukrajina podnikla „niekoľko zúfalých pokusov“ o vzdušné a námorné útoky na Hadí ostrov. Podľa jeho vyjadrenia bolo počas týchto pokusov zabitých viac ako 50 ukrajinských vojakov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Konašenkov vyhlásil, že ruské sily zostrelili štyri ukrajinské vojenské lietadlá, vrátane troch strojov Su-24 a jedného lietadla Su-27, tri vrtuľníky Mi-8 s výsadkármi na palube a jeden vrtuľník Mi-24. „Mŕtve telá 24 ukrajinských vojakov zostali na pobreží Hadieho ostrova,“ napísal Konašenkov na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že tieto informácie nedokáže nezávisle overiť.

Z Ukrajiny hlásia porušenia ľudských práv, ktoré by mohli predstavovať vojnové zločiny. Šéfka monitorovacej misie Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Matilda Bogner uviedla, že po návšteve 14 miest v Kyjevskej a Černihivskej oblasti dostali správy o znásilneniach, nútenej nahote a vyhrážkach sexuálnym násilím. Ako doplnila, najčastejšími obeťami sú ženy a dievčatá. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári OSN zdokumentovala 204 prípadov núteného zmiznutia, informuje spravodajský portál BBC.

OSN poukázala na činy vykonané ruskými silami, no poznamenala, že dostali aj dôveryhodné informácie o zlom zaobchádzaní, zadržiavaní v izolácií a mučení ruských zajatcov zo strany ukrajinských síl a pridružených ozbrojených skupín. Rusko a Ukrajina „musia urýchlene a efektívne vyšetriť“ tieto obvinenia a „vystríhať svoje sily“, aby zastavili ďalšie porušovanie, vyjadrila sa Bogner.

Bogner na brífingu v Ženeve povedala, že počet zabitých civilistov je „o tisíce vyšší“ ako pôvodne uvádzaný údaj 3381 a miera úmrtnosti sa zhoršila, pretože ľudia nemajú prístup k lekárskej pomoci.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpil v utorok o 12:00 v Národnej rade SR prostredníctvom telemosta. Príhovor Zelenského bol simultánne tlmočený bez možnosti klásť otázky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

21:13 Úrady v ukrajinskej metropoly Kyjev plánujú premenovať niekoľko staníc tamojšieho metra. Ako referuje spravodajský web BBC, hlavné mesto Ukrajiny chce takto „odrusifikovať“ svoju dopravnú sieť.

20:41 Národná rada SR prijala uznesenie, ktorým odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina, ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Za prijatie uznesenia hlasovalo 98 poslancov zo 124 prítomných.

20:07 Ukrajinský prevádzkovateľ prepravy plynu GTS tvrdí, že odstaví približne tretinu zemného plynu z Ruska prepravovaného ďalej do Európy. Spôsobili to pokračujúce boje na viacerých miestach východnej Ukrajiny, predovšetkým v Luhanskej oblasti ovládanej Ruskom.

19:33 Počas vojny na Ukrajine už bolo zabitých osem až desať ruských generálov. Tvrdí to popredný predstaviteľ amerických tajných služieb. Generálporučík Scott Berrier, ktorý vedie agentúru Defense Intelligence Agency, zverejnil v utorok tento odhad, keď odpovedal na otázky senátneho výboru. Berrier povedal, že vzhľadom na absentujúci poddôstojnícky zbor v Rusku musia generáli ruskej armády ísť do predných častí bojových zón a vystavujú sa tým riziku smrti.

18:59 Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že Slováci nie sú jeho sluhovia. Podľa strany Smer-SD Zelenskyj žiada od Slovenska, aby prijalo „nezmyselné sankcie“ v podobe zastavenia odberu lacných a bezpečných dodávok ruského plynu a ropy. Fico tak reagoval na prezidentov prejav v Národnej rade Slovenskej republiky.

18:24 Ukrajinské obilie ukradnuté ruskými jednotkami v okupovaných územiach sa už nachádza v Stredozemnom mori. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na spravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany.

Ako uviedlo riaditeľstvo spravodajských služieb, „značná časť obilia ukradnutého z Ukrajiny je na suchých nákladných lodiach pod ruskou vlajkou v Stredozemnom mori“.

Najpravdepodobnejšou destináciou je Sýria. Obilie sa odtiaľ môže pašovať do iných krajín na Blízkom východe,“ uvádza sa v správe spravodajských služieb. Tá dodáva, že Rusi „pokračujú vo vývoze potravín ukradnutých na Ukrajine na územie Ruskej federácie a na okupovaný Krym“.

17:48 Európska únia (EÚ) a Spojené kráľovstvo obvinili Rusko z kybernetického útoku, ktorý na začiatku invázie na Ukrajinu vypol internetovú službu pre desiatky tisíc satelitných modemov v krajine aj na iných miestach v Európe.

Kyberútok na satelitnú sieť, ktorú vlastní telekomunikačná firma Viasat, je jedným z najvýznamnejších kybernetických incidentov vojny na Ukrajine. Narušil komunikáciu na Ukrajine hodinu pred ruskou inváziou a vedľajšie škody zahŕňali vypnutie tisícok veterných turbín v Nemecku, ktoré sa spoliehali na satelitnú sieť, informuje spravodajská televízia CNN.

Tento neprijateľný kyberútok je ďalším príkladom pokračujúceho vzoru nezodpovedného správania sa Ruska v kybernetickom priestore, ktorý bol tiež neoddeliteľnou súčasťou jeho nezákonnej a neopodstatnenej invázie na Ukrajinu,“ uviedla Európska rada v utorkovom vyhlásení.

17:11 Ukrajina by sa mala v určitom okamihu stať plnoprávnym členom Európskej únie. Ako informuje spravodajský web BBC, počas návštevy Ukrajiny to povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Tá zároveň tvrdí, že k členstvu v únii nemôže existovať žiadna skratka. Baerbocková počas cesty na Ukrajinu oznámila znovuotvorenie nemeckého veľvyslanectva v Kyjive. Povedala tiež, že Nemecko zníži dovoz ruskej ropy na nulu a keď to dosiahne, takýto stav už „zostane navždy“.

16:52 Z Ukrajiny hlásia porušenia ľudských práv, ktoré by mohli predstavovať vojnové zločiny. Šéfka monitorovacej misie Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Matilda Bogner uviedla, že po návšteve 14 miest v Kyjevskej a Černihivskej oblasti dostali správy o znásilneniach, nútenej nahote a vyhrážkach sexuálnym násilím. Ako doplnila, najčastejšími obeťami sú ženy a dievčatá. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári OSN zdokumentovala 204 prípadov núteného zmiznutia, informuje spravodajský portál BBC.

OSN poukázala na činy vykonané ruskými silami, no poznamenala, že dostali aj dôveryhodné informácie o zlom zaobchádzaní, zadržiavaní v izolácií a mučení ruských zajatcov zo strany ukrajinských síl a pridružených ozbrojených skupín. Rusko a Ukrajina „musia urýchlene a efektívne vyšetriť“ tieto obvinenia a „vystríhať svoje sily“, aby zastavili ďalšie porušovanie, vyjadrila sa Bogner.

Bogner na brífingu v Ženeve povedala, že počet zabitých civilistov je „o tisíce vyšší“ ako pôvodne uvádzaný údaj 3381 a miera úmrtnosti sa zhoršila, pretože ľudia nemajú prístup k lekárskej pomoci. Od začiatku vojny OSN tiež eviduje poškodenie alebo zničenie stoviek vzdelávacích a zdravotníckych zariadení a zhruba 50 náboženských miest naprieč Ukrajinou.

16:29 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti skonštatoval, že je nesmierne rád, že sa Slovensko dokázalo zomknúť a podať pomocnú ruku susedom.

„Keď sa obzriem len do včerajška, hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do našej krajiny 2 192 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 327 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 2 085 osôb,“ spresnil Mikulec.

Doplnil, že celkovo od začiatku vojny na Ukrajine už cez hranicu prešlo 410 551 a dočasné útočisko získalo od 1. marca 74 851 Ukrajincov. „Ďakujem celému môjmu tímu, ktorý od začiatku situáciu nepretržite monitoruje a aktívne rieši. Vďaka za vašu prácu,“ uzavrel minister vnútra.

16:22 Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) označil prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v slovenskom parlamente za jeden z najsilnejších, aké v parlamente počul. „Agresia musí byť odsúdená, nie ospravedlňovaná či ticho tolerovaná. Stojím na strane Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj je hrdinom dnešných dní,“ vyhlásil.

16:15 Litovský parlament v utorok schválil rezolúciu, v ktorej vyhlásil ruskú inváziu na Ukrajinu za genocídu a Rusko za páchateľa terorizmu. Seimas prijal rezolúciu jednohlasne, informuje na svojej webstránke televízia CNN. Seimas v rezolúcii uznáva „rozsiahlu ozbrojenú agresiu – vojnu – proti Ukrajine zo strany ozbrojených síl Ruskej federácie a jej politického a vojenského vedenia … ako genocídu proti ukrajinskému ľudu“. Tiež obviňuje ruské ozbrojené sily z toho, že „úmyselne a systematicky útočia na civilné ciele“. Rusko je podľa uznesenia „štát, ktorý podporuje a pácha terorizmus“. Parlament tiež vyzval na zriadenie medzinárodného tribunálu na vyšetrenie vojnových zločinov na Ukrajine.

15:52 Nezaradení poslanci parlamentu za stranu Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) sa zúčastnili na utorňajšom prejave ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý napoludnie prostredníctvom telemosta vystúpil pred poslancami Národnej rady SR. Líder Hlasu-SD to odôvodnil tým, že išlo o príhovor prezidenta krajiny, ktorá susedí so Slovenskom a momentálne čelí vojenskej agresii. „Bolo teda našou povinnosťou sa na jeho vystúpení zúčastniť, lebo sa to sluší a patrí,“ uviedol Peter Pellegrini. Slovensko by podľa jeho slov malo plne podporovať integráciu Ukrajiny do Európskej únie, lebo to v konečnom dôsledku zlepší situáciu na našej východnej hranici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:39 Slovensko aj naďalej urobí všetko, čo je v jeho silách, aby Ukrajina vyšla z vojny ako víťaz a Rusko bolo porazené. SR bude tiež podporovať európsku perspektívu Ukrajiny. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) takto vo svojom profile na sociálnej sieti zareagoval na prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý sa v utorok prostredníctvom telemostu prihovoril poslancom a ministrom v Národnej rade SR.

Premiér zdôraznil, že stále nevie uveriť, ako môže niekto stále schvaľovať ruskú agresiu, zapchávať si uši a zatvárať oči pred zverstvami ruských vojakov. „Absencia ľudskosti a súcitu u týchto ľudí pre mňa znamená výstrahu, že by sa neštítili dopustiť ohavných činov aj na vlastnom národe. Mali sme tu arizátorov, ktorí sa zasadili za slovenský holokaust, a mali sme tu aj mučiteľov a katov v komunistických žalároch, ktorí kántrili triednych nepriateľov. Zlo je stále prítomné medzi nami,“ vyhlásil.

Heger pripomenul, že ak demokratické krajiny nepoľavia v pomoci Ukrajine a ak tá dostane potrebné zbraňové systémy, podarí sa jej zahnať ruskú armádu tam, kde bola pred 24. februárom 2022.

15:25 Podľa podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka (SaS) bol prejav Volodymyra Zelenského jeden z najsilnejších v parlamente. „Standing ovation poslancov neznamenal len ocenenie a poďakovanie ukrajinskému prezidentovi za jeho príhovor, ale celému národu za obranu ich vlasti a hodnôt Európy,“ povedal Laurenčík. Poslanci strany SaS sú odhodlaní byť hlasom Ukrajiny na pôde Európskej únie, ako apeloval Zelenskyj. „Našou odpoveďou je ochrana slobody a pomoc ukrajinskému ľudu. Stojíme na strane mieru a na strane Ukrajiny. Ďakovné slová ukrajinského prezidenta sú jasný signál, že nie sme pre Ukrajinu len susedia, ale aj ich najbližší spojenec. Veríme, že Ukrajina zvíťazí,“ doplnil podpredseda poslaneckého klubu SaS Roman Foltin.

15:12 Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová povedala, že silným signálom zo strany Volodymyra Zelenského bolo vyzdvihnutie pomoci slovenskej vlády a podpory občanov, pričom ich rozhodnosť dal za príklad celému svetu. „Napriek tomu, že ukrajinský prezident rozumie nášmu postoju k ruskej rope a plynu, vnímame aj my ich volanie po odstrihnutí sa od energetických zdrojov z Ruska,“ uviedla Zemanová.

14:59 Vďaka prejavu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prebehla v slovenskom parlamente „deratizácia politických krýs. Ľudí, ktorí zrádzajú Slovensko, nestoja na jeho strane a na strane demokratickej Európy ale Vladimira Putina a jeho vojnových zločinov. Tliachajú sprostosti, kto všetko za to môže a ignorujú fakty“.

Na tlačovej besede hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po prejave prezidenta Zelenského, ktorý sa napoludnie prihovoril prostredníctvom telemosta slovenským poslancom, to vyhlásil predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu Juraj Krúpa (OĽaNO).

Poslanec Andrej Stančík (OĽaNO) povedal, že v parlamente bolo počuť hlas slobodného sveta. „Počuli sme hlas odporu voči tyranii a neslobode,“ uviedol poslanec. Poukázal na slová Zelenského, ktorý vyjadril pochopenie, že Slovensko je závislé na ruskom plyne a rope, a takáto závislosť sa nedá zrušiť zo dňa na deň. Ako ďalej uviedol Stančík, bývalé vlády zo Slovenska urobili energetického vazala Ruskej federácie.

Stančík upozornil, že Robert Fico (Smer-SD) na prejav neprišiel, fašisti demonštratívne opustili rokovaciu sálu a doslova „odišli ako krysy“. „Medzi Smerom a extrémom nie je žiadny rozdiel. Smer a fašisti je prakticky to isté,“ mienil Stančík. Takúto alternatívu pre Slovensko označil za „čiernu perspektívu a nemôžeme ju dopustiť“. Poslanec doplnil, že pokiaľ ruského prezidenta Vladimira Putina nezastavia hrdinskí Ukrajinci, ktovie, kam sa až ruské vojská dostanú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:38 Nemecká ministerka zahraničných vecí v utorok pricestovala na neohlásenú návštevu Ukrajiny. Annalena Baerbocková je tak najvyššie postavenou predstaviteľkou nemeckej vlády na návšteve krajiny od začiatku ruskej invázie.

Annalena Baerbocková
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková navštívila mesto Buča na Ukrajine. Foto: SITA/AP

13:44 Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok považuje za zbabelé, že si utorkový prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Národnej rade SR nevypočula časť poslancov strany Smer – sociálna demokracia a „fašistov“, ktorí z rokovacej sály odišli.

„Považujem to za zbabelé a hanebné. Ale zo strany členov týchto strán to nie je nič prekvapujúce. Celý čas hovoria, že agresia Ruska na Ukrajine sa nás netýka a hľadajú výhovorky, hovoria inými slovami presne to, čo hovorí Ruská federácia,“ povedal.

13:40 Ruská armáda počas vojny na Ukrajine dokázateľne zaútočila na 200 zdravotníckych zariadení. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá vyzvala Rusko, aby okamžite „zastavilo túto vojnu“.

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po dvoch dňoch strávených na Ukrajine, vyhlásil, že bol „hlboko dojatý“ tým, čo videl a počul. Povedal, že útoky na zdravotnícke zariadenia sa „musia zastaviť“ a dodal: „Existuje jeden liek, ktorý WHO nemôže dodať, a ktorý Ukrajina potrebuje viac ako ktorýkoľvek iný, a to je mier. Takže naďalej vyzývame Ruskú federáciu, aby zastavila túto vojnu.“

Tedros povedal, že diskutoval o zdravotnej situácii v krajine s ukrajinskými predstaviteľmi a skonštatoval, že WHO bude naďalej podporovať ukrajinský systém zdravotnej starostlivosti. „Mojím odkazom všetkým ľuďom na Ukrajine je, že WHO stojí pri vás,“ povedal.

Šéf WHO uviedol, že napriek skaze zaznamenal na Ukrajine aj „mimoriadnu odolnosť“ tamojších ľudí. „Čas, ktorý som tu strávil, ma osobne veľmi ovplyvnil. Ako niekto, kto vyrastal vo vojnovej zóne, veľmi dobre chápem, ako sa ľudia na Ukrajine cítia. Z prvej ruky poznám dôsledky a devastáciu, ktorú prináša vojna. Cítil som veľký smútok, keď Rusko napadlo Ukrajinu,“ skonštatoval 57-ročný Etiópčan.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: SITA/AP

13:36 Ukrajina dostane akúkoľvek pomoc zo Slovenska, ktorú vieme poskytnúť.

Zdôraznil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po príhovore ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Národnej rade SR. Šéf rezortu obrany sa netají tým, že rokuje s Ukrajinou o rôznych alternatívach vojenskej pomoci. „Riešime so spojencami to, akým spôsobom môžeme Ukrajine pomôcť. Napríklad tým, že by sme našu techniku dali na Ukrajinu, pokiaľ by sme dostali techniku zo západu,“ povedal.

NR SR: Rokovanie 65. schôdze
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský v príhovore prostredníctvom telemosta počas rokovania pokračujúcej 65. schôdze Národnej rady SR. Foto: SITA/Jakub Julény

13:31 Rast európskej ekonomiky, vrátane hospodárstiev Francúzska, Nemecka a Talianska, sa v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch pravdepodobne spomalí v dôsledku vysokej inflácie a zhoršenia očakávaní priemyselného sektora.  Naznačujú to zložené vedúce indikátory (CLI), ktoré zostavuje Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Indikátory mimo Európy, a to v USA, Japonsku a Kanade, naďalej signalizujú stabilný rast.

13:00 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine padlo už 26-tisíc ruských vojakov.

Rusko podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl dosiaľ prišlo aj o 1170 tankov, 2808 bojových obrnených vozidiel, 519 delostreleckých systémov, 185 odpaľovacích raketových systémov, 87 systémov protivzdušnej obrany, 158 vrtuľníkov, 199 lietadiel, 1980 vozidiel a palivových nádrží, 380 dronov, 94 striel s plochou dráhou letu, 12 lodí a 41 kusov špeciálnej techniky.

Generálny štáb informoval, že počas pondelka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v okolí Avdijivky v Doneckej oblasti. Okrem spomenutého počtu zabitých ruských vojakov sú nezvestné a vyradené z boja pravdepodobne až desiatky tisíc ďalších Rusov. Poradca ukrajinského ministra vnútra Viktor Andrusiv uviedol, že ukrajinské úrady prijali asi 12-tisíc hovorov a zhruba 20-tisíc správ od príbuzných nezvestných ruských vojakov.

12:53 Rokovania predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o ďalšom balíku sankcií na Rusko za jeho vojnu na Ukrajine nepriniesli pokrok. 

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyenová a Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP

12:24 Každá krajina chce žiť slobodne a samostatne rozhodovať o svojej budúcnosti. Pred poslancami Národnej rady SR to v utorok prostredníctvom telemosta povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prezident sa tiež poďakoval za solidaritu a pomoc, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine. Jeho vystúpenie si v pléne vypočuli aj členovia slovenskej vlády. V rokovacej sále, naopak, nebola prítomná väčšina opozičných poslancov.

„Som nesmierne rád, že sa prihovoríte poslancom a poslankyniam Národnej rady SR. Som si plne vedomý toho, aké ťažké chvíle prežívate, a o to viac si preto vaše vystúpenie vážime. Slovensko prejavuje voči Ukrajine vysokú dávku solidarity a budeme v tom pokračovať,“ uviedol na úvod predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

12:19 Ak bude potrebné zasiahnuť do cien pohonných hmôt, najúčinnejším nástrojom je podľa PMÚ cenová regulácia.

12:12 Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) podporuje riešenia, ktoré navrhuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) k dofinancovaniu samospráv a riešeniu zvýšených cien za energie. Ak vláda neprijme okamžité riešenia, podľa JDS to bude mať fatálne dopady pre obyvateľov celého Slovenska.

12:06 Naživo: Príhovor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v slovenskom parlamente.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:50 V obliehanej oceliarni Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole je ešte stále najmenej 100 civilistov. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov.

Skutočnosť, že sú tam stále civilisti, „nijako neobmedzuje intenzitu útokov okupantov“, konštatoval poradca starostu Mariupoľa Petro Andriuščenko. „Počas celého dňa (pondelka) pokračovalo ťažké ostreľovanie delostrelectvom a letectvom,“ dodal.

Andriuščenko, ktorý nie je v Mariupole, no udržiava kontakt s ľuďmi, ktorí tam sú, tiež uviedol, že opakované pokusy Rusov vtrhnúť do oceliarne, naďalej zlyhávajú. Počas víkendu ukrajinské úrady informovali, že z Azovstaľu už evakuovali všetky ženy, deti a seniorov.

11:33 Na slovenských školách sa vzdeláva 9 732 žiakov z Ukrajiny, z toho je takmer 1 600 je v materských školách, skoro 7 300 na základných školách a na stredných školách sa vzdeláva viac ako 860 žiakov.

Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s tým, že údaje sú platné k 6. máju. V priemere na každej základnej škole pribudlo na celom Slovensku 800 žiakov, na každý ročník v každom kraji to vychádza na 60 – 100 žiakov z Ukrajiny.

Výnimkou je Bratislavský kraj, kde je 200 žiakov na ročník. V Bratislavskom kraji sa totiž vzdeláva najviac žiakov, a to 1 846. Najmenej žiakov je, naopak, v Banskobystrickom kraji, kde do škôl chodí 573 ukrajinských žiakov. Ministerstvo doplnilo, že v školách sa zamestnalo 230 zamestnancov, z toho 117 začalo pracovať hneď po začatí vojenského konfliktu. „Najčastejšie pracujú ako prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci. Z nich 57 najčastejšie našlo prácu v školstve v Bratislavskom kraji,“ uviedlo.

„Od začiatku, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa snažíme byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie,“ podotkol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Rezort školstva preto zriadil špeciálnu záložku na svojom webe, ktorá obsahuje podporné materiály, metodické materiály a usmernenia. Nachádzajú sa tam aj informácie v ukrajinskom jazyku pre rodičov z Ukrajiny. Odbor komunikácie dodal, že v rámci projektu Predškoláci je tiež možné využiť financie vo výške desaťtisíc eur, ktoré rezort školstva poskytne na vybudovanie nových tried či ich vybavenia.

Branislav Gröhling
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

11:14 V troskách päťposchodovej budovy, ktorú v marci v ukrajinskom meste Izjum zničili ruské ozbrojené sily, našli telá 44 civilistov. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ukrajinských predstaviteľov.

„Telá 44 civilistov boli nájdené v dočasne okupovanom Izjume pod troskami päťposchodovej budovy, ktorú okupanti zničili v prvej dekáde marca,“ oznámil gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram. „Toto je ďalší otrasný vojnový zločin ruskej armády proti civilnému obyvateľstvu,“ skonštatoval. BBC pritom upozorňuje, že tieto tvrdenia nedokázala nezávislo overiť.

10:31 Ruské sily podľa ministerstva obrany krajiny v uplynulých dvoch dňoch odrazili niekoľko pokusov ukrajinskej armády opätovne získať Hadí ostrov v Čiernom mori. Hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov uviedol, že Ukrajina podnikla „niekoľko zúfalých pokusov“ o vzdušné a námorné útoky na Hadí ostrov. Podľa jeho vyjadrenia bolo počas týchto pokusov zabitých viac ako 50 ukrajinských vojakov.

Konašenkov vyhlásil, že ruské sily zostrelili štyri ukrajinské vojenské lietadlá, vrátane troch strojov Su-24 a jedného lietadla Su-27, tri vrtuľníky Mi-8 s výsadkármi na palube a jeden vrtuľník Mi-24. „Mŕtve telá 24 ukrajinských vojakov zostali na pobreží Hadieho ostrova,“ napísal Konašenkov na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com, ktorý však dodáva, že tieto informácie nedokáže nezávisle overiť.

Vojna na Ukrajine, Hadí ostrov
Hadí ostrov v Čiernom mori. Foto: Planet Labs PBC via AP.

9:46 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe do SR v pondelok prekročilo takmer 2 200 osôb. Z toho bolo 698 mužov, 1 165 žien a 329 detí. O dočasné útočisko požiadalo 327 žiadateľov. Na Ukrajinu cez spoločné hranice prešlo v pondelok 2 085 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 56 policajtov, 69 hasičov, 86 colníkov, 151 vojakov, 62 dobrovoľníkov a 20 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 13 autobusov, ktoré prepravili 117 osôb na rôzne miesta na Slovensku. Vlakovou dopravou bolo prepravených 124 osôb.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku konfliktu na Ukrajine na vstupe do SR prekročilo viac ako 410-tisíc osôb, takmer 75-tisíc ich požiadalo o dočasné útočisko. Na Ukrajinu prešlo cez slovensko-ukrajinské hranice viac ako 150-tisíc osôb.

9:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj privítal krok prezidenta USA Joea Bidena, ktorý podpísal zákon o pôžičke a prenájme zjednodušujúci požiadavky pre poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine a ďalším spojencom USA vo východnej Európe.

Zelenskyj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že je vďačný Bidenovi a americkému ľudu „za podporu Ukrajiny v boji za našu slobodu a budúcnosť“ a dodal, že ide o historický krok. Informuje o tom portál bbc.com.

„Som presvedčený, že spoločne opäť zvíťazíme. A budeme brániť demokraciu na Ukrajine. A v Európe. Ako pred 77 rokmi,“ uviedol ukrajinský prezident na Twitteri. Zákon, ktorý Joe Biden podpísal, je podobný legislatíve, ktorú USA uplatnili, aby urýchlili poskytnutie pomoci v sume 50 miliárd dolárov spojencom bojujúcim počas druhej svetovej vojny proti nacistickému Nemecku.

9:25 Rusi na Ukrajine už tretí mesiac páchajú vojnové zverstvá a šliapu po odkaze víťazstva nad fašizmom.

V tlačovej správe to vyhlásili predstavitelia iniciatívy Mier na Ukrajine, ktorí si v pondelok 9. mája na Slavíne v Bratislave pripomenuli pamiatku obetí vojnových zločinov Ruska na Ukrajine. Počas podujatia čítali mená ukrajinských vojakov, ktorí padli od začiatku ruskej invázie 24. februára.

„Dátum 9. máj si budeme už navždy pamätať ako deň veľkej ruskej hanby a pripomenutia si utrpenia ukrajinského ľudu a vojnových zločinov, za ktoré sa musí Putin a kremeľská verchuška zodpovedať,“ povedal Marián Kulich z iniciatívy Mier na Ukrajine.

9:18 Návšteva Jill Bidenovej potvrdila výborné vzťahy medzi Slovenskom a USA a ukázala, že Spojeným štátom americkým záleží na zachovaní demokracie a slobody v strednej a východnej Európe.

Túto zahraničnú cestu prvej dámy USA však vnímam aj ako prejav uznania za to, že naša vláda a občania Slovenska od začiatku Putinovej krvavej vojny pevne stoja za svojím susedom Ukrajinou a dennodenne sa to snažíme preukazovať nielen slovami, ale aj činmi. Na sociálnej sieti to napísal štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Martin Klus
Sprava: Prvá dáma USA Jill Bidenová a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Foto: www.facebook.com

8:59 Japonsko ohlásilo nové ekonomické sankcie voči Rusku. Patrí k nim zmrazenie aktív ďalších jednotlivcov a zákaz časti exportu, vrátane vývozu moderných tovarov pre niektoré vedecké inštitúcie.

Japonsko zároveň rozhodne o načasovaní a metóde embarga na dovoz ruskej ropy, pričom bude zvažovať vplyv na ekonomiku, uviedol minister priemyslu Koiči Hagiuda. Informuje o tom portál news.sky.com.

V súvislosti s dovozom ropy minister priemyslu na tlačovej konferencii povedal: „Radi by sme zvážili metódu postupného zrušenia spôsobom, ktorý bude minimalizovať vplyv na životy ľudí a podnikateľskú aktivitu“. Hagiuda dodal, že Japonsko nemôže okamžite zastaviť import ropy z Ruska, ale bude postupne zmenšovať svoju závislosť od ruských energií a zároveň zabezpečovať alternatívne dodávky.

8:46 Prezident USA Joe Biden podpísal zákon, ktorý zjednoduší americkú vojenskú pomoc Ukrajine a východoeurópskym spojencom USA.

Zákon o pôžičke a prenájme zjednoduší požiadavky pre pôžičky a prenájom amerických zbraní a ďalšieho materiálu. Ide o podobnú legislatívu, ako USA uplatnili, aby urýchlili poskytnutie pomoci v sume 50 miliárd dolárov spojencom bojujúcim počas druhej svetovej vojny proti nacistickému Nemecku.

„Náklady na boj nie sú nízke. Ale podľahnutie agresii je ešte drahšie,“ povedal Biden v pondelok v Oválnej pracovni Bieleho domu. Informuje o tom portál bbc.com.

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

8:16 Ceny ropy v pondelok klesli. Júnové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 6,68 USD a uzavreli na úrovni 103,09 USD za barel. Júlové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 6,45 USD na 105,94 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 12 centov na 3,64 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 24,20 USD na hodnotu 1 858,60 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 55 centov na úroveň 21,82 USD za uncu.

7:49 Je „vysoko pravdepodobné“, že Fínsko požiada o členstvo v NATO. Povedala to pre televíznu stanicu CNN fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.

7:39 Poľsko je pripravené zvýšiť energetickú pomoc Ukrajine a poskytovať jej stabilné dodávky. Vyhlásili to predstavitelia poľskej vlády v pondelok počas poľsko-ukrajinského energetického fóra, na ktorom sa zúčastnili aj zástupcovia iných krajín a Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA).

Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwa vyhlásila, že v pohybe je nepretržité úsilie na „zaručenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny“.

Poľsko dodáva Ukrajine určité energie a palivá odvtedy, ako sa 24. februára začala ruská invázia na Ukrajinu. Úroveň podpory však má stúpnuť. Námestníčka ukrajinského ministra hospodárstva Julija Sviridenková uviedla, že jej krajina naliehavo potrebuje naftu a benzín, pretože ruská armáda ničí jej palivovú infraštruktúru vrátane rafinérií.

7:24 Ruské ozbrojené sily v pondelok v noci vypálili zo vzduchu sedem rakiet na ukrajinské prístavné mesto Odesa. Informovala o tom ukrajinská armáda a dodala, že jeden človek zomrel a piati boli zranení. „Zastarané rakety, hoci mali na mierené na strategické ciele, zasiahli nákupné centrum a sklad spotrebiteľských tovarov,“ uviedla na Facebooku hovorkyňa ukrajinskej armády Natalia Gumenjuková.

7:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpi v utorok o 12:00 v Národnej rade SR prostredníctvom telemosta. Príhovor Zelenského bude simultánne tlmočený bez možnosti klásť otázky.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

7:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj