Vojna v Líbyi je pri konci, plukovník Kaddáfí zmizol

Libya
Foto: SITA/AP

BUKUREŠŤ 10. októbra (WEBNOVINY) – Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen je presvedčený, že letecká operácia aliancie v Líbyi je v záverečnej fáze.

Novinárom to povedal v pondelok v Bukurešti, kde sa koná Parlamentné zhromaždenie NATO. „Blížime sa k úplnému koncu tejto operácie,“ vyhlásil Rasmussen.

Zdôraznil však, že misia bude pokračovať, pokiaľ budú ohrození civilisti. „Sme pripravení prerušiť operáciu hneď, ako to situácia dovolí,“ povedal. Šéf aliancie zopakoval, že zvrhnutý diktátor Muammar Kaddáfí nie je terčom NATO a aliancia podľa neho netuší, kde sa bývalý líder Líbye nachádza.

Americký minister obrany Leon Panetta minulý týždeň menoval štyri podmienky na ukončenie operácie NATO v Líbyi. Prvou z nich je dobitie mesta Syrta, druhou bezpečnosť civilistov. Ďalej podľa jeho slov koniec bojov závisí tiež od stavu Kaddáfího armády ako aj schopnosti nového vedenia krajiny zaistiť poriadok a bezpečnosť.

Líbyjské povstalecké sily bojujú v súčasnosti o mesto Syrtu, jednu z posledných bášt Kaddáfího. Tisíce obyvateľov už mesto zo strachu pred bojmi opustili. Syrta leží asi 360 kilometrov východne od Tripolisu. Povstalci na ňu postupujú od Misráty na západe a Bengází na východe. Dobytie Syrty by malo veľký symbolický význam, pretože by znamenalo pokorenie hlavnej bašty prokaddáfíovského odporu. Diktátor, ktorý je na úteku, sa pravdepodobne stále ukrýva na juhu krajiny a občas prechádza do Nigeru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenLeon PanettaMuammar Kaddáfí