Vojna v Sýrii je bojom proti teroristom z 80 krajín

Syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 30. septembra (WEBNOVINY) – Sýrska vládne sily nebojujú v občianskej vojne, ale zápasia s teroristami z viac ako 80 krajín sveta. V rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN sa tak v pondelok vyjadril sýrsky minister zahraničných vecí Valíd al-Muallim.

Podľa jeho slov teroristické skupiny vrátane al-Kájdy „denne“ páchajú zločiny na sýrskych občanoch a tých, ktorí s nimi nesúhlasia, „zabíjajú a masakrujú“.

Nešetria ani ženy, ktoré podľa šéfa sýrskej diplomacie zadržiavajú na základe „ich zvrátenej predstavy o náboženstve, ktorá nemá nič spoločné s islamom“. Povstalcov zároveň obvinil z použitia chemických zbraní, čo však podľa neho vplyvné západné krajiny ututlávajú.

„Bojujeme proti terorizmu, ktorý neuznáva žiadne hodnoty, rovnosť či spravodlivosť a zneucťuje práva a zákony. My sme tí, ktorí boli cieľom jedovatých plynov neďaleko Halabu,“ povedal v newyorskom sídle OSN al-Muallim, podľa ktorého vláda v Damasku žiadala OSN, aby dala svojim inšpektorom právomoc pomenovať páchateľov použitia jedovatých látok.

Minister taktiež podotkol, že sa tomu tak nie je pre nátlak USA, Británie a Francúzska. Ako povedal, vláda čakala na inšpektorov päť mesiacov a ešte pred dokončením ich práce „začali niektoré krajiny s bitím na vojnové bubny“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom