Vojna v Sýrii trvá štyri roky, milióny ľudí ušli z domovov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sýria
Foto: SITA/AP

ŽENEVA 15. marca (WEBNOVINY) – Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii uplynuli už štyri roky. Vlna protestov proti vláde prezidenta Baššára al-Asada a jedinej strane Baas začala v januári 2011 v nadväznosti na takzvanú arabskú jar. Pokojné protesty však postupne prerástli do krvavých stretov, ktoré si od polovice marca 2011 podľa poslednej bilancie OSN z uplynulého roka vyžiadali vyše 200 000 obetí, 11 miliónov ľudí utieklo z domovov, z toho štyri milióny do zahraničia.

Päť tajných zoznamov podozrivých

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Zajd al-Husajn v predvečer štvrtého výročia konfliktu odsúdil predovšetkým „krvilačnosť“ militantno-extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) kontrolujúcej severovýchod krajiny ako aj rozsiahle územia v susednom Iraku.

Ako podotkol, osoby podozrivé zo spáchania vojnových zločinov na civilistoch v Sýrii raz budú čeliť spravodlivosti a dôkazy proti všetkým stranám konfliktu sú stále početnejšie. Svedectvá a dôkazy o vojnových zločinoch v Sýrii zhromažďuje špeciálna komisia OSN, ktorá už zostavila päť tajných zoznamov podozrivých. Podľa zverejnených vyhlásení sa v ňom nachádzajú mená predstaviteľov sýrskych provládnych síl ako aj povstaleckých veliteľov. Vyšetrovatelia ešte sa vo februári vyjadrili, že zoznamy plánujú zverejniť a budú tiež presadzovať nové spôsoby, ako zločincov postaviť pred súd.

Vojna uvrhla väčšinu obyvateľov do chudoby

Skupina 21 medzinárodných humanitárnych organizácií niekoľko dní pred výročím obvinila Bezpečnostnú radu OSN zo zlyhania pri riešení sýrskej krízy, keďže jej rezolúcie vyzývajúce na zastavenie útokov proti civilistom a na umožnenie distribúcie humanitárnej pomoci sa ukázali byť neúčinné. Hľadanie riešenia sa stalo ešte naliehavejším po tom, ako veľkú časť krajiny ovládla extrémistická organizácia Islamský štát.

V inej správe Sýrske centrum pre politický výskum konštatuje, že podľa jeho zistení sýrska občianska vojna uvrhla až 80 percent obyvateľstva do chudoby. Konflikt znížil priemernú dĺžku života o 20 rokov a spôsobil škody vyše 200 miliárd dolárov. Sýria tiež zažíva obrovský nárast inflácie a veľkú nezamestnanosť a zo satelitných záberov vyplýva, že až 83 percent sýrskeho územia je bez svetla a elektrickej energie. Boje stále pokračujú a koniec konfliktu je tak zatiaľ v nedohľadne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia