Volania do zahraničia v rámci EÚ zlacnejú, schválili cenový strop za hovory aj SMS správy

mobilný telefón, žena, telefonovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) v stredu schválil balík telekomunikačných pravidiel, ktoré obmedzia ceny cezhraničných hovorov v rámci Európskej únie.

Zároveň umožnia prechod na 5G siete do roku 2020 a zavedú povinný systém núdzového varovania využívajúci linku 112.

Nová pravidlá od mája 2019

Cenový strop na hovory do iných členských štátov EÚ by mal byť 19 centov za minútu, cena cezhraničnej textovej (sms) správy maximálne šesť centov. Informoval o tom Európsky parlament.

Nové pravidlá majú nadobudnúť účinnosť 15. mája 2019, predtým ich musí ešte formálne odobriť aj Rada (ministrov) EÚ. Členské štáty budú mať následne dva roky na transpozíciu smernice do svojich vnútroštátnych predpisov.

Nové pravidlá podľa EP prinesú občanom ponuku vysokorýchlostného pripojenia, zvýšia bezpečnosť volaní a znížia ceny cezhraničných hovorov v EÚ. Telekomunikačným operátorom zároveň zabezpečia potrebnú predvídavosť, ktorá by mohla prispieť k rastu investícií do vysokorýchlostného internetu.

Vyššia ochrana používateľov smartfónov

Politika roamingu za domáce ceny viedla vlani k zrušeniu roamingových poplatkov. Schválené predpisy by mali zvýšiť ochranu používateľov smartfónov a webových služieb, ako Skype či WhatsApp, a posilniť bezpečnostné požiadavky aj na šifrovanie.

Zavedú tiež právo ponechať si telefónne číslo jeden mesiac po ukončení kontraktu, právo na refundáciu nevyužitého predplateného kreditu po vypovedaní zmluvy, ako aj kompenzáciu v prípade oneskorenia alebo zneužitia počas zmeny poskytovateľa.

Rýchlejší prechod na 5G siete

Cieľom opatrenia na rýchlejší prechod na 5G siete, vrátane vyčlenenia vhodného frekvenčného spektra je v súlade s plánom EÚ do roku 2020 zabezpečiť, aby bola 5G sieť dostupná aspoň v jednom väčšom meste v každom členskom štáte.

Systém spätnej komunikácie využívajúci linku 112, tzv. systém reverzného čísla 112, budú členské štáty povinné zaviesť do 42 mesiacov po nadobudnutí jej účinnosti. Ten by mal v bezprostrednej mimoriadnej situácii alebo pri prírodnej katastrofe umožniť varovanie občanov nachádzajúcich sa v danej oblasti, a to formou textovej správy, alebo mobilnej aplikácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlament