Voľba generálneho prokurátora sa odložila, koalícia o spoločnom kandidátovi stále rokuje (video)

Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 25. novembra 13:16

Národná rada SR mala v stredu podľa schváleného programu 18. schôdze voliť kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry SR.

Voľba v parlamente bola naplánovaná na 17:00 po hlasovaní, ale poslanci ju posunuli na 1. december.

O funkciu sa uchádza sedem kandidátov – Jozef ČentéšJán ŠantaRastislav RemetaJán HrivnákJuraj KlimentMaroš Žilinka a Tomáš Honz. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

Návrh na zmenu predložil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na návrh všetkých štyroch koaličných poslaneckých klubov.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa v rámci klubu dohodla, ako bude pri voľbe postupovať. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister hospodárstva a predseda liberálov Richard Sulík. Podľa jeho slov sa však nestačí dohodnúť na jednom kandidátovi, pretože sa to nemusí stretnúť s výberom ostatných strán.

„Som veľmi spokojný s tým, ako sa dohodol klub. Máme pripravený postup, ako budeme vyjednávať,“ doplnil Sulík. Koalícia mala v utorok 24. novembra podľa Sulíka „konštruktívne stretnutie.“ „Čaká nás voľba generálneho prokurátora a bolo by dobré, aby došlo k zhode,“ dodal.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) pred zasadnutím vlády povedal, že koalícia stále rokuje o spoločnom kandidátovi.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) po rokovaní kabinetu uviedol, že koalícia na hlasovaní o kandidátovi na generálneho prokurátora určite nepadne. V stredu na zasadnutí kabinetu mali podľa neho konštruktívnu, priateľskú, dobrú diskusiu a je presvedčený, že koalícia nájde spoločného kandidáta.

Strana Za ľudí sa spravila vnútorné poradie kandidátov a to na základe ich verejného vypočúvania, ktoré vraj v prípade niektorých odhalilo aj možné pochybnosti. Informovala o tom predsedníčka strany a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Odmietla však uviesť mená favoritov pred ukončením rokovaní v rámci koalície.

Cieľom strany je, aby sa koaliční partneri dohodli na najlepšom kandidátovi, ktorý bude prijateľný pre všetkých. Strana Za ľudí si určila tri dôležité kritéria. „Aby kandidát nebol vydierateľný, nemal vážne trhliny v osobnom príbehu a kontakty so závadovými osobami. Tak isto aby mal vnútornú silu, energiu a chuť robiť potrebné zmeny na prokuratúre,“ vysvetlila Remišová.

Ústavnoprávny výbor NR SR v pondelok 23. novembra večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu generálneho prokurátora.

Potvrdil tak, že spĺňajú podmienky na tento post. Kandidátov vypočúvali počas troch dní, pôvodne malo vypočutie trvať len dva.

Uchádzači odpovedali na otázky členov výboru, zástupcov prezidentskej kancelárie ako aj prítomných poslancov parlamentu. Každý z kandidátov vystupoval pred výborom niekoľko hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HrivnákJán ŠantaJozef ČentéšJuraj KlimentMaroš ŽilinkaRastislav RemetaTomáš Honz
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky