Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Poslanci zvolili iba Radoslava Procházku (aktualizované)

Radoslav Procházka
Bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
  • aktualizované 20. júna 18:07

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok v tajnom hlasovaní, vo štvrtej voľbe, zvolili iba jedného kandidáta na ústavného sudcu. Je ním bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka, ktorý získal 74 hlasov poslancov.

Počet platných hlasovacích lístkov poslancov bol 137 a neplatných sedem. Keďže poslanci nezvolili požadovaný počet, čiže šesť kandidátov, voľba sa zopakuje.

Blízko k hranici zvolenia bol Ladislav Duditš so 70 hlasmi poslancov a tiež štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner, ktorá získala 69 hlasov. Úspešný kandidát musel vo štvrtok získať minimálne 73 hlasov.

Ako informoval podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar, keďže nebol zvolený požadovaný počet kandidátov, opakovaná voľba sa uskutoční v utorok 25. júna o 17-tej hodine.

Stále v obmedzenom režime

Do štvrtej voľby sudcov sa prihlásilo 16 uchádzačov, z ktorých väčšina už kandidovala v predošlých voľbách. Poslanci NR SR hľadali chýbajúcich sudcov v tomto roku už trikrát, pričom z požadovaného počtu 18 kandidátov zvolili iba 12. Na Ústavnom súde SR stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich a košická inštitúcia funguje preto od februára v obmedzenom režime.

Medzi uchádzačmi boli dvaja nováčikovia Rudolf Čirč a Peter Kubík. Okrem nových kandidátov sa dnes v tajnej voľbe o post na košickom súde uchádzal aj bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka či štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner.

Vo štvrtej voľbe NR SR hlasovala aj o Kataríne Čechovej, Ladislavovi Duditšovi, Michalovi Ďurišovi, Liborovi Duľovi, Borisovi Gerberym, Martine Jánošíkovej, Štefanovi Kseňákovi, Michalovi Matulníkovi, Petrovi Melicherovi, Zuzane Pitoňákovej, Petrovi Strakovi a Robertovi Šorlovi.

Kancelária prezidenta viackrát potvrdila, že prezidentka Zuzana Čaputová bude menovať sudcov, až keď dostane definitívny a kompletný menoslov.

Danko sa obrátil na výbor

Ústavnoprávny parlamentný výbor odporučil poslancom NR SR, aby vo štvrtok volili šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR.

Členovia výboru sa na tom uzniesli na svojom štvrtkovom mimoriadnom rokovaní, ktorý zvolal predseda Róbert Madej (Smer-SD) na žiadosť šéfa parlamentu Andreja Danka (SNS). Zaujímalo ho, koľko kandidátov na sudcov ústavného súdu treba ešte zvoliť a ako má prezidentka postupovať pri ich menovaní. „Obrátim sa na ústavnoprávny výbor vo veci výkladu,“ povedal Danko po štvrtkovom poslaneckom grémiu.

Madej navrhol, aby ďalší postup pri voľbe ústavných sudcov konzultoval predseda parlamentu ešte s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Šéf ústavnoprávneho výboru navrhol toto riešenie pre nejasnosti pri určovaní počtu kandidátov, ktorých je ešte potrebné zvoliť. Výbor jeho návrh nepodporil.

Blahová spomenula koaličnú krízu

Poslanec za SaS Alojz Baránik povedal, že Danko zvolal grémium, aby dosiahol nejaký konsenzus na tom, koľkí kandidáti sa vo voľbe majú voliť.

Predsedníčka poslaneckého klubu opozičnej SaS Natália Blahová si myslela, že šiesti kandidáti zvolení nebudú. Danko podľa jej slov apeloval na opozíciu, aby sa dohodla na menách a dala ich SNS k dispozícii. „Ak sa stotožní s menami opozície, tak by mohli prejsť. Ale potom asi hovoríme o nejakej koaličnej kríze. Smer-SD nemá chuť zvoliť šesť kandidátov,“ podotkla Blahová.

Podľa Blahovej jedine Smer-SD má problém s názorom, že sa má voliť šesť kandidátov. „Problém nastal v dôsledku toho, že NR SR si nesplnila pôvodnú povinnosť, ktorou bolo zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov,“ povedal Baránik. Podľa liberálov je opozícia dohodnutá na menách šiestich kandidátov.

Smeráci chceli voliť

Ako vyplýva zo stanoviska Danka, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Tomáš Kostelník, Slovenská národná strana nechcela pri ÚS SR politikárčiť.

„Jediné, o čo nám ide, je to, aby sa konečne zvolil chýbajúci počet kandidátov, z ktorých pani prezidentka Zuzana Čaputová vyberie ústavných sudcov. Tak, aby ÚS SR mohol konečne fungovať v plnom režime,“ odkázal predseda parlamentu Danko.

Ako povedal šéf smerákov Fico, poslanci za Smer-SD chceli vo štvrtok ísť voliť. „Bol by som rád, keby sme zvolili šiestich kandidátov,“ uviedol.

Podľa Fica parlament postupuje v príkrom rozpore s ústavou a Ústavný súd SR vystavujú radu sťažností, ktoré môžu podať neúspešní kandidáti, ktorí budú zvolení v NR SR, ale nebudú prezidentkou vymenovaní za ústavných sudcov. „Pravdepodobne dôjde k nejakej koaličnej dohode,“ povedal, ale neuviedol, či budú hlasovať presne za šiestich kandidátov.

Viac o téme: Voľba ústavných sudcov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoNatália BlahováRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná stranaÚstavný súd SR