Voľba Lučanského je pre iniciatívu Chceme veriť sklamaním a poukazuje na pôvod jeho majetku

Chceme veriť
Zľava: Zástupcovia iniciatívy Chceme opäť veriť v právny štát Zuzana Števulová, Milan Šagát, Zuzana Wienk, Veronika Prachárová a Pavel Sibyla počas brífingu pred Úradom vlády SR pri príležitosti odovzdávania výzvy a sprievodného listu so žiadosťou o stretnutie s možným budúcim predsedom vlády Petrom Pellegrinim. Bratislava, 21. marec 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Vymenovanie Milana Lučanského na pozíciu dočasného prezidenta Policajného zboru SR je zlou správou pre občanov Slovenskej republiky. Uvádza to iniciatíva Chceme veriť. Stanovisko poskytla agentúre SITA Zuzana Wienk.

Podľa iniciatívy je menovanie Lučanského pokračovaním v trende obsadzovania rezortu vnútra ľudmi blízkymi exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).

Inšpekcia čelí dlhoročnej kritike

Milan Lučanský mal byť podľa mimovládky dokonca hosťom na oslave 40 narodenín Roberta Kaliňáka. Lučanský túto informáciu na stredajšej tlačovej konferencii potvrdil.

„Slovensko potrebuje na čele policajného zboru človeka s nespochybniteľným morálnym kreditom a jasnými výsledkami. Milan Lučanský nepredstavuje ani jedno, ani druhé. Inšpekcia pod jeho vedením je predmetom dlhoročnej kritiky a v pomere k počtu vážnych podozrení zo zlyhaní policajtov v závažných kauzách nepriniesla žiadne zaznamenateľné výsledky,“ uviedla v stanovisku Wienk.

„Táto nominácia Milana Lučanského je pre iniciatívu Chceme veriť špeciálne sklamaním, keďže len pred necelým týždňom premiér Peter Pellegrini na rokovaní s mimovládnymi organizáciami zdôraznil, že túto nomináciu považuje za dôležitý symbol a signál verejnosti a bude preto osobne dohliadať nad výberom,“ doplnili predstavitelia iniciatívy.

Nevysvetlený pôvod majetku

Podľa medializovaných informácii má Lučanský viacero nehnuteľností, ktorých pôvod zatiaľ podľa iniciatívy dostatočne nevysvetlil. Jeho majetkové pomery mala preverovať aj Generálna prokuratúra SR.

„Pôvod zdrojov pre financovanie majetku nikdy uspokojivo nevysvetlil a nepreukázal. Na dlhoročného policajta disponuje prekvapivo luxusným majetkom. Vila v Martine, ktorej cenu odhadli médiá na 600-tisíc eur, ministerstvo vnútra na 330-tisíc eur, apartmán na Floride, z ktorého vlastníctva vyplývajú aj finančne náročné cesty a pobyty v USA,“ uvádzajú svoje dôvody nedôvery voči Lučanskému predstavitelia iniciatívy.

Milan Lučanský je podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) schopný človek, ktorý má tiež bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné. Saková tiež uviedla, že Lučanský vyšetroval organizované zločinecké skupiny v čase, keď sa ich ostatní vyšetrovatelia báli. Policajný zbor povedie Lučanský dočasne, do schválenia novej legislatívy, ktorá upraví spôsob voľby policajného prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováMilan LučanskýPeter PellegriniZuzana Wienk
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR