Voľba prezidenta nie je voľba riaditeľa hydinární, tvrdí SNS

Sns danko
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Všetci prezidentskí kandidáti porušujú podľa predsedu SNS Andreja Danka zákon. SNS preto podáva podnet na generálnu prokuratúru.

Ako povedal Danko v stredu na tlačovej besede, s úžasom pozerá na to, ako všetkých 15 kandidátov porušuje zákon. Upozornil, že podľa zákona sa predvolebná kampaň začína 15 dní pred voľbou a končí sa 48 hodín pred voľbami. „Kampaňou sa rozumie činnosť kandidátov a politických strán v prospech voľby kandidáta vrátane inzercie a reklamy. Vedenie kampane je zakázané mimo vyhradeného času,“ povedal Danko.

Verejné účty v bankách

Zároveň upozornil, že kandidáti na prezidenta môžu na predvolebnú kampaň minúť maximálne 132 775 eur. „Niektorých kandidátov vidíme visieť od leta,“ konštatoval. Ľudia by sa nemali podľa Danka zo zákona vysmievať, najmä nie ľudia, ktorí kandidujú za prezidenta. SNS žiada, aby generálny prokurátor urobil nápravu. „Prokuratúra je povinná vo verejnom záujme vykonať opatrenia na predchádzanie a porušenie zákonnosti. Niet väčší verejný záujem, ako je voľba prezidenta a generálny prokurátor dohliadol na predvolebnú kampaň,“ povedal Danko.

SNS zároveň vyzvala prezidentských kandidátov, aby si zriadili verejné účty v bankách, tak ako ich majú v Českej republike. Príslušnú sumu by podľa Danka mali uložiť na účet, aby umožnili verejnosti pozerať, odkiaľ majú peniaze a kam idú. Zároveň by kandidáti mali minúť len sumu, ktorú im povoľuje zákon. Do týchto účtov by mali zahrnúť i doterajšie výdavky. Na Slovensku by podľa Danka dnes nemal visieť žiadny bilbord. „Čo chceme od ľudí, keď kandidát na prezidenta porušuje zákon? Naším cieľom je prebudiť kandidátov, aby sa vzorovo správali,“ vyhlásil.

Šediny a úsmev

Predsedníctvo SNS sa bude prezidentskými voľbami zaoberať 30. januára. Vedenie strany vtedy rozhodne, ktorého z kandidátov by mala strana podporiť. Danko chce navrhnúť, aby členovia strany v 1. kole mali voľnú ruku, teda mohli voliť koho chcú. Danko zdôraznil, že SNS nenavrhla žiadneho kandidáta, aby len zviditeľnili značku strany. „Mnohí sa uchádzajú o post hlavy štátu, len aby propagovali svoje politické strany alebo iné záujmy,“ uviedol.

Prezident by mal byť podľa predsedu národniarov človek s rozvahou a vzdelaný. „Pristanú mu šediny a úsmev. Musí mať politické skúsenosti. Náš prezident musí byť zdatný, zdravý, múdry. Či dokáže byť morálnou autoritou a spájať ľudí, to bude jeho osobná skúška,“ povedal. Prezident by mal byť podľa Danka všeobecne známy a verejnosť ho vníma dlhšie. „Čo môžeme vedieť o kandidátovi, ktorý z ničoho nič vzplanie a začne sa vyjadrovať k témam. Kde máme garantované, že nezmení svoje správanie? Kandidát musí byť pod dlhodobou kontrolou. Voľba prezidenta nie je voľba riaditeľa hydinární,“ vyhlásil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana