Voľba špeciálneho prokurátora: Najviac hlasov od poslancov dostal Daniel Lipšic (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR: Ústavnoprávny výbor
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 5. februára 20:32

Novým špeciálnym prokurátorom bude Daniel Lipšic, od poslancov vo verejnej voľbe dostal 79 hlasov. O post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa okrem Lipšica uchádzali aj Peter Kysel, Ján Šanta a Vasiľ Špirko.

Na voľbe sa zúčastnilo celkovo 117 členov zákonodarného orgánu. Kysel získal tri hlasy poslancov, Šantu a Špirka nevolil nikto. Funkčné obdobie špeciálneho prokurátora je sedem rokov.

Video: Rokovanie parlamentu

Zvolenie nového špeciálneho prokurátora privítal aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Gratulujem Danielovi Lipšicovi k zvoleniu a teším sa na vzájomnú spoluprácu,“ povedal Žilinka. Jeho reakciu poskytla hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Správny človek na správnom mieste

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za dôležité, aby Daniel Lipšic urobil všetko preto, aby každý uveril, že je naozaj pripravený stíhať každého. A to bez ohľadu na to, či je predstaviteľom alebo voličom koalície alebo opozície. Uviedla to v reakcii na jeho zvolenie na pozíciu špeciálneho prokurátora.

Podotkla, že každý, kto si všímal jej vyjadrenia, videl, že bola kritická k tomu, aby otvárali či už špeciálnu alebo generálnu prokuratúru ľuďom, ktorí sú mimo prokuratúry. Rešpektuje, že sa vzhľadom na túto možnosť o funkciu uchádzal Lipšic. Jej stanovisko zaslal hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

„Daniela Lipšica všetci poznáme, poznáme ho ako bojovníka za spravodlivosť, osobitne vo veciach, ktoré súvisia s korupciou. Nakoniec, je to ten človek, ktorý zakladal špecializovaný trestný súd, úrad špeciálnej prokuratúry,” uviedla. Podľa nej sa Lipšic z tohto pohľadu javí ako správny človek na správnom mieste. „Ja mu prajem veľa trpezlivosti a veľa odvahy, ktoré súvisia s jeho novou funkciou,” dodala šéfka rezortu spravodlivosti.

Záruka spravodlivosti

Prezident Policajného zboru Peter Kovařík verí, že Daniel Lipšic je dobrou voľbou na pozíciu špeciálneho prokurátora.

Kovařík zároveň pripomenul, že pre políciu je kvalitný špeciálny prokurátor veľmi dôležitý. Vyjadril tiež presvedčenie o tom, že ich spolupráca bude prebiehať na vysokej úrovni. Stanovisko policajného prezidenta poskytla hovorkyňa Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) je Daniel Lipšic zárukou spravodlivosti a tvrdého postoja ku všetkým, ktorí si to zaslúžia. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Podľa Naďa sa Lipšica boja a najviac ho „okydávajú“ mafiánske štruktúry strán Smer-sociálna demokracia, Hlas-sociálna demokracia či fašisti.

O svojej nezávislosti úplne nepresvedčil

Organizácia Via Iuris. v reakcii uviedla, že Daniel Lipšic dostatočne presvedčivo neodstránil pochybnosti o tom, či funkciu bude vykonávať naozaj nezávisle od svojej nedávnej politickej aj advokátskej minulosti. Doplnila však, že advokát určite disponuje odbornosťou a odvahou, ktoré sú nevyhnutné pre výkon tejto funkcie. V tlačovej správe o tom informovala Katarína Žitniaková z Via Iuris.

„Ani po verejnom vypočutí úplne nepresvedčil verejnosť o svojej nezávislosti od politických predstaviteľov. Rovnako je otázne, ako vyrieši svoj konflikt záujmov v kauzách, v ktorých vystupuje ako advokát a ktoré zároveň rieši úrad špeciálnej prokuratúry,“ napísala Via Iuris.

Pripomenula, že úlohou špeciálneho prokurátora je kontrolovať výkon funkcie všetkých prokurátorov úradu špeciálnej prokuratúry. V tom ho nemôže zastúpiť ani jeho zástupca, ktorý je mu podriadený rovnako ako ostatní prokurátori tohto úradu.

Podľa organizácie potrebuje Slovensko v situácii, keď je bývalý špeciálny prokurátor väzobne stíhaný, na čele tak dôležitej inštitúcie človeka, ktorý prispeje k postupnému navráteniu dôvery v justíciu a ktorý spoločnosť nepolarizuje.

„Preto je dôležité, aby bol špeciálnym prokurátorom odborník, ktorý nielen koná spravodlivo a nezávisle, ale pri ktorom aj verejnosť uverí, že všetky jeho rozhodnutia a postupy sa dejú bez ohľadu na jeho osobné či politické väzby. Zostáva nám len dúfať, že počas siedmich rokov vo funkcii nás nový špeciálny prokurátor Daniel Lipšic presvedčí o svojej nezávislosti od politikov či bývalých klientov a o vernosti len k zákonu,“ uzavrela Via Iuris.

Presvedčiť o nezávislosti bude výzva

Podľa Nadácie Zastavme korupciu najťažsou úlohou pre Daniela Lipšica bude prinavrátiť špeciálnej prokuratúre dôveru verejnosti.

Ako ďalej uviedla mimovládna organizácia, presvedčiť o svojej nezávislosti bude pre Lipšica výzvou, a to najmä pre jeho politickú minulosť či podozrenia, že zmeny zákona mu boli šité na mieru, tiež pre jeho bezpečnostnú previerku či pre útoky predošlej vlády. Práve jej nominanti sú totiž momentálne vyšetrovaní a väznení. V tlačovej správe o tom informovala Lucia Pazičová z nadácie.

„Na vypočúvaní kandidátov Daniel Lipšic povedal, že lakmusovým papierikom úprimnosti boja proti korupcii akejkoľvek vlády je to, či ide aj proti svojim vlastným. Veríme, že v týchto prípadoch nový špeciálny prokurátor a jeho úrad nezaváhajú,“ zdôraznila nadácia.

Organizácia ďalej pripomenula, že Lipšic preberá Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) personálne a finančne poddimenzovaný a prokurátori, ktorí riešia závažnú ekonomickú kriminalitu a korupciu, majú na stole desiatky spisov. „Očakávame, že zabezpečí personálne a finančné posilnenie svojho úradu,“ uviedla spolupracujúca advokátka nadácie Marianna Leontiev.

Nový špeciálny prokurátor by mal podľa mimovládky tiež preskúmať pochybenia niektorých svojich nových podriadených a dohliadnuť na doriešenie spisov nájdených v kancelárii obvineného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika „Pripomíname, že napríklad v kauze Glance House sú podozrenia o postupe v prospech Mariána Kočnera,“ dodala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Dobrá správa po mizerných dvoch desaťročiach

Organizácia Transparency International Slovensko (TIS) vníma zvolenie Daniela Lipšica ako garanciu, že stíhanie veľkých korupčných rýb bude na Slovensku pokračovať aj ďalších sedem rokov, „čo je po mizerných dvoch desaťročiach veľmi dobrá správa“. V tlačovej správe o tom informoval projektový koordinátor TIS Ľuboš Kostelanský.

Ako ale TIS podotklo, zvolenie Lipšica tiež garantuje, že špeciálna prokuratúra bude permanentne politizovaná a jej kroky, obzvlášť proti opozičným politikom, ktorí boli v poslednom desaťročí namočení do korupčno-klientelistických sietí, budú spochybňované ako zneužitie moci. „Kontroverzia okolo Milana Lučanského je toho predohrou. Veľká časť občanov nebude prokuratúre naďalej veriť,“ doplnili. TIS by z toho dôvodu uprednostnilo na pozícii šéfa špeciálnej prokuratúry prokurátora Kysela.

TIS je však presvedčené, že Lipšicova kariéra politika aj advokáta svedčí o tom, že špeciálna prokuratúra pod jeho vedením nebude chrániť vládu a jej priaznivcov. „Lipšic veľakrát v minulosti ukázal, že vie kritizovať aj blízkych a bojovať za verejný záujem bez ohľadu na sympatie. Oproti kandidujúcim prokurátorom je u Lipšica najmenšie riziko, že by ohol chrbát a sklamal,“ pokračovalo TIS.

„Veríme, že zvýšenou transparentnosťou a dobrou komunikáciou minimalizuje svoje nevýhody a Slovensko spraví v rovnosti pred zákonom skutočne veľký skok napred,“ uzavrelo TIS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel LipšicDušan KováčikJán ŠantaJaroslav NaďKatarína ŽitniakováLucia PazičováMária KolíkováMarián KočnerMarianna LeontievMaroš ŽilinkaMilan LučanskýPeter KyselVasiľ ŠpirkoZuzana Petková
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyTIS Transparency International SlovenskoÚrad špeciálnej prokuratúryVia Iuris