Voľba ústavných sudcov bola tendenčne zmarená, Sulík hovorí o začiatku ústavnej krízy

Richard Sulík, SaS
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Sme na začiatku ústavnej krízy, ktorú spôsobili konkrétni poslanci tým, že odovzdali prázdne hlasovacie lístky, poslanci koalície znefunkčnili ústavný súd. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej besede líder SaS Richard Sulík a odvolal sa na trestný zákon.

Danko zľahčuje situáciu

„Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia ústavného súdu, tým, že si nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho rozhodnutia, bude potrestaný,“ citoval zákon s tým, že poslanci koalície si nesplnili svoju povinnosť a tým zmarili výkon rozhodnutia ústavného súdu.

Ako Sulík uviedol, predseda Národnej rady SR Andrej Danko zľahčuje situáciu, keď hovorí, že voľba bola neplatná. „Voľba bola tendenčne zmarená kvôli ambíciám politického skrachovanca, Roberta Fica (Smer-SD),“ vyhlásil Sulík.

Podľa neho nutne potrebujeme funkčný ústavný súd. Je presvedčený, že sa blížia dvoje dôležitých volieb, prezidentské a eurovoľby, a ktorýkoľvek kandidát sa môže s prípadnou sťažnosťou obrátiť na ústavný súd, a ten by aj preto nemal byť znefunkčnený.

Podpredseda Mosta-Híd Béla Bugár by mal podľa Sulíka rozhodnúť, či mu záleží na našej krajine a na ústavnom súde alebo na pokračovaní tohto marazmu. „Miesto toho, aby hlasoval za morálne zdatných kandidátov, vyplakáva, že Fico sa s ním nebaví,“ povedal.

Na ústavnom súde zostali štyria sudcovia

Za SaS vyhlásil, že sa budú správať zodpovedne a ničím neprispejú k prehlbovaniu ústavnej krízy. Zároveň vyzval vládu a koaličných poslancov, aby do sfunkčnenia ÚS SR akceptovali všetky pripomienky prezidenta k vráteným zákonom.

„Očakávame, že prezident spraví všetky kroky, aby ÚS SR dokázal riešiť aspoň nevyhnutné prípady. A očakávame, že predseda NR SR vyhlási novú voľbu s čím skorším dátumom, aby sme ústavnú krízu dokázali zastaviť,“ dodal.

Poslanci Národnej rady SR nedokázali v dvoch voľbách zvoliť ani jedného z 37 uchádzačov o post ústavného sudcu. Ústavný súd SR je preto od sobotňajšieho rána paralyzovaný a zostali na ňom iba štyria sudcovia.

Na fungovanie pléna ústavného súdu je pritom potrebných minimálne sedem sudcov. Do Košíc chce vycestovať aj prezident Andrej Kiska, ktorý sa chce rozprávať s predsedníčkou Ivettou Macejkovou o ďalšom fungovaní súdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaBéla BugárRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚstavný súd SR