Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parlamentné voľby 2016
Prenosná volebná urna v Seniorcentre SM v Starom meste počas volieb do Národnej rady SR v roku 2016. Bratislava, 5. marec 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský

Voľby sa skončili, komisia dostala desiatky podnetov

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Pokojne a bez väčších problémov sa skončili dnešné parlamentné voľby. Zo všetkých 5 992 volebných miestností sa podľa informácií Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatvorili o 22:00 takmer všetky, s výnimkou jednej v obci Chorvátsky Grob v okrese Senec.

Obecný úrad Chorvátsky Grob na webstránke obce informoval, že v prvom okrsku, ktorý je priamo na obecnom úrade, sa hlasovanie začalo o 07:15 a hlasovanie sa tu predĺži do 22:15. V zvyšných dvoch okrskoch sa hlasovanie skončilo v riadnom čase o 22:00. Podľa štátnej volebnej komisie posun hlasovania v jednej volebnej komisii celkový koniec volieb a ani koniec volebného informačného moratória neovplyvnil.

Voľby narušili iba menšie udalosti a incidenty. Doobeda skolaboval a následne zomrel 75-ročný muž pred volebnou miestnosťou na Novohradskej ulici v bratislavskom Ružinove. V obci Babín v okrese Námestovo sa miestny obyvateľ pokúsil krátko po začiatku hlasovania prerušiť voľby, snažil sa aj ukradnúť prenosnú volebnú urnu. Okrem toho chcel aj roztrhať kópiu zoznamu voličov a blízko obecného úradu chcel poškodiť auto.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Desiatky podnetov, medzi iným na porušenia pravidiel volebnej kampane a moratória, ale aj na problémy vo volebných miestnostiach dnes dostala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. „Je potrebné si uvedomiť, že za každé porušenie volebného moratória hrozí porušovateľovi sankcia,“ povedala pre médiá pred koncom hlasovania zapisovateľka štátnej komisie pre voľby Eva Chmelová.

Porušenie zákona o volebnej kampani sa musí dokázať v správnom konaní. Štátna volebná komisia preto nemôže o podnetoch rozhodnúť hneď, ako ich dostane. V krátkom čase môže postúpiť ďalej podnety, ktoré nepatria do jej pôsobnosti, napríklad podnet na plagáty označené v rozpore so zákonom o štátnom jazyku postúpi ministerstvu kultúry.

Podľa Evy Chmelovej množstvo sťažností prišlo e-mailom aj telefonicky od voličov. Voliči sa snažili upozorniť medzi iným na otvorené schránky na odkladanie nepoužitých hlasovacích lístkov a na ich slabé odlíšenie od schránok určených na hlasovanie. Iní sa sťažovali na to, že pri podpisovaní do zoznamu voličov po prevzatí hlasovacích lístkov vo volebnej miestnosti sa prekrývajú údaje. Niekde zas chýbali vzory hlasovacích lístkov. Štátna komisia dostala i upozornenia na nevhodné správanie sa členov okrskových volebných komisií, údajne sa niekde k voličom správali arogantne. Štátna volebná komisia sa všetkými podnetmi priebežne zaoberá, väčšina sa vyhodnotí až po voľbách.

O priazeň približne 4 428 000 voličov sa v deviatich parlamentných voľbách po páde komunizmu v roku 1989 a siedmich od vzniku samostatnej SR uchádzalo 23 politických subjektov. Medzi tými, čo od 07:00 do 22:00 mohli hlasovať, bolo 68-tisíc prvovoličov. Tých, čo mohli po prvý raz využiť svoje voličské právo v parlamentných voľbách, bolo približne 196-tisíc. Do volebného výsledku mohli zasiahnuť aj Slováci hlasujúci poštou zo zahraničia. Spolu o túto možnosť požiadalo 20 275 voličov. Z tohto počtu 1 200 Slovákov, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí. Voľby sledovali dve medzinárodné pozorovateľské misie -OBSE a mimovládnych organizácií z Poľska a Ruska.

Odporúčané články

Exit poll: Do parlamentu sa možno dostanú aj kotlebovci Povedali si áno na Hrebienku, potom odvolili

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...