Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VOľBY
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
30. mája 2010 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

VOĽBY: Strany chcú šikovnú armádu

BRATISLAVA 30. Mája (WEBNOVINY) – Všetky relevantné politické strany podporujú menšie, dobre vyzbrojené, vycvičené a v zahraničných misiách nasaditeľné Ozbrojené sily SR. Vo volebných programoch však chýba podrobnejšia prezentácia ako tento cieľ dosiahnuť, pričom kandidujúce subjekty nedefinujú, čo znamenajú „menšie“ ozbrojené sily a čo myslia pod kategóriou „dobre vyzbrojené“ ozbrojené sily. Vyhýbajú sa aj jednoznačným vyjadreniam na margo finančného krytia takýchto ozbrojených síl.

„Iba Most-Híd uvádza, že podporuje vojenské výdavky na úrovni 2 percent z HDP, čo by v porovnaní so súčasným stavom obranného rozpočtu znamenalo výrazné zvýšenie finančných prostriedkov pre OS OR,“ uvádza analýza programov strán v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, ktorú spracovalo Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA).

Pri otázke garantovania bezpečnosti SR a nášho regiónu sa takmer všetky strany zhodli na tom, že základným garantom je NATO. Ich pohľady sú odlišné v tom, aké ďalšie úlohy pripisujú tejto organizácii a ako vnímajú úlohu Európskej únie v otázkach bezpečnostnej politiky. Vytvoril sa „atlanticistický“ blok, napríklad zo strán SDKÚ-DS, SaS, na druhej strane vznikol „proeurópsky“ blok na čele so stranou Smer.

Medzi spoločné témy jednotlivých politických strán patrí Balkán a Ukrajina, resp. ponúknutie „integračnej perspektívy“ týmto štátom – najjednoznačnejšia podpora bola vyjadrená už de facto rozhodnutému členstvu Chorvátska v EÚ.

V rámci regionálnej dimenzie zahraničnej politiky patria vzťahy s Maďarskom k najintenzívnejšie diskutovaným – politické subjekty zhodne preferujú „pokojné vzťahy“, avšak s odlišným akcentom na vnútropolitické súvislosti. Špecifický je v tomto smere postoj SNS, ktorá chce „ čeliť teritoriálnej, politickej a militantnej expanzii Maďarska“. Región strednej Európy takmer všetky politické strany považujú za najdôležitejší priestor zahraničnej politiky SR.

K tradičným otázkam, ktoré napomôžu profilácii programov a plánov, je otázka hodnôt. Predovšetkým mimoparlamentné Most-Híd a SaS obhajujú „principiálny postoj“ v tejto otázke, vrátane obmedzenia kontaktov so štátmi, kde sa porušujú ľudské práva (napr. explicitne spomenutá Čína). V súvislosti s Ruskom boli odpovede vo všeobecnosti vágnejšie – siahali od zdôrazňovania „pragmatických vzťahov“ (napríklad SMER-SD) až po silnejšie zdôrazňovanie ľudských práv, napríklad v prípade SaS a SDKÚ-DS. Prekvapujúco vzťahy s USA sú spomenuté len vo veľmi všeobecnej podobe, alebo vôbec (SDKÚ-DS sa v dotazníku jednoznačne hlási k „strategickým vzťahom“ s USA).

Špecifická téma, ktorá sa dostala do programov všetkých analyzovaných politických strán, je energetika a energetická bezpečnosť. Hoci sa ňou zaoberala každá strana a každá aj uznáva centrálnu dôležitosť problematiky, existujú veľké rozdiely v miere konkrétnosti programov. Najväčším nedostatkom je chýbajúca prezentácia, ako by sa finančne nákladné kroky potrebné pre zabezpečenie vyššej úrovne „energetickej bezpečnosti“ zabezpečovali materiálne.

Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA) analyzovalo programy parlamentných strán Smeru-SD, ĽS-HZDS, SNS, SDKÚ-DS, KDH, SMK a strán SaS a Most-Híd, ktoré podľa prieskumov majú šancu dostať sa do národnej rady.

SITA

Odporúčané články

Poslanci odmietli nezávislých kandidátov do Národnej rady Smeru naďalej klesajú preferencie, Procházkova Sieť stúpa

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...