Volebná komisia v Prešovskom kraji vyžrebovala svojho šéfa

Voľby_samospráva
Volebná miestnosť počas voľby nového starostu obce v obci Kozelník v rámci doplňujúcich volieb do orgánov samospráv obcí. Foto: SITA/Branislav Račko

PREŠOV 4. októbra (WEBNOVINY) – Sedemčlenná Volebná komisia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) si v piatok žrebovaním určila, že jej predsedom bude Juraj Kupčiha (Smer-SD) a podpredsedníčkou Eva Háberová (Ľudová strana Naše Slovensko), ktorá sa však na dnešnom prvom rokovaní komisie osobne nezúčastnila.

Zapisovateľka volebnej komisie Mária Lukačíková pre agentúru SITA uviedla, že telefonicky im potvrdila záujem o funkciu podpredsedníčky volebnej komisie. Musí však dodatočne zložiť sľub. Ak by tak neurobila, žrebovali by podpredsedu volebnej komisie ešte raz.

Volebná komisia PSK bude pracovať v zložení Eva Háberová (Ľudová strana Naše Slovensko), Luciána Hoptová (ÚSVIT), Jozef Ferenc (SNS), František Ksenzsigh (Nová väčšina – Dohoda), Juraj Kopčiha (Smer-SD), Radoslav Milčo za koalíciu (KDH – SDKÚ-DS – Most-Híd) a Helena Polanská (KSS).

O registráciách rozhodnú nabudúce

Na prvom zasadnutí členovia volebnej komisie začali kontrolovať kandidačné listiny pre novembrové voľby. Budú v tom pokračovať aj v pondelok na budúci týždeň, kedy by mali rozhodnúť aj o registrácii kandidátov.

O post predsedu Prešovského samosprávneho kraja sa uchádzajú deviati kandidáti. Ján Bajus (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska), Dorota Bujňáková (Nový parlament), poslanec NR SR Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd), súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík (Smer-SD, Náš kraj, Strana moderného Slovenska), Vladimír Klein (Ľudová strana Naše Slovensko).

Záujemcom o kreslo župana majú aj nezávislý kandidát Anton Korba, Jozef Mihalčin (Slovenská ľudová strana), Štefan Straka (Komunistickej strany Slovenska) a Ľubomír Vasilišin (7 statočných regionálna strana Slovenska).

V Prešovskom kraji sa pobijú dve koalície

O poslanecký mandát do zastupiteľstva PSK sa uchádza 461 kandidátov, z toho je 81 nezávislých a 380 delegovali politické strany a koalície. Svojich kandidátov do zastupiteľstva postavilo 28 politických strán a vznikli dve koalície. Zastupiteľstvo PSK bude mať 62 poslaneckých mandátov a 13 volebných obvodov.

Volebná komisia usmerňuje činnosť obvodných volebných komisií a okrskových volebných komisií, rozhoduje o sťažnostiach na postup obvodných volebných komisií, skúma kandidačné listiny a registruje kandidátov, zisťuje a overuje celkové výsledky volieb v samosprávnom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HudackýPeter Chudík