Volebná komisia v Thajsku nariadila na niektorých miestach prerátanie hlasov aj nové hlasovanie

Thajsko, voľby
Foto: archívne, SITA/AP

BANGKOK 4. apríla (WebNoviny.sk) – Thajská volebná komisia vo štvrtok nariadila prerátanie hlasov a nové hlasovanie na niektorých miestach po tom, čo našla nezrovnalosti v parlamentných voľbách z marca. Dôvodom je nesúlad medzi počtom voličov a počtom hlasovacích lístkov.

Nové hlasovanie

Ako komisia uviedla vo svojom stanovisku, prerátanie nariadila vo dvoch volebných miestnostiach v provincii Khon Kaen. Nové hlasovanie sa zase uskutoční v šiestich volebných miestnostiach v provinciách Yasothon, Lampang, Phetchabun, Phitsanulok a v hlavnom meste Bangkok.

Námestník generálneho tajomníka komisie Sawaeng Boonmee informoval, že termín nového hlasovania oznámia neskôr, pravdepodobne sa však uskutoční v polovici apríla.

Kreslá v dolnej komore parlamentu

Parlamentné voľby sa konali 24. marca a boli prvé od prevratu v roku 2014, keď sa moci ujala vojenská junta. Prerátanie hlasov a nové hlasovanie na výsledky volieb, ktoré majú vyhlásiť 9. mája, pravdepodobne nebudú mať značný vplyv.

Podľa Sawaenga by však mohli ovplyvniť rozdelenie 150 z celkovo 500 kresiel v dolnej komore parlamentu, ktoré si strany proporčne rozdeľujú podľa celkových výsledkov volieb. Zvyšných 350 kresiel prideľujú poslancom podľa víťazstva v každom volebnom obvode.

Kritika vedenia

Komisia sa pre voľby stretla s veľkou kritikou za ich údajné zlé vedenie. Značná časť kritiky sa pritom týka neskorého zverejnenia a premenlivosti výsledkov.

Štvrtkové nariadenie je od volieb prvým krokom, ktorý sa týka naprávania problémov a riešenia sťažností a námietok, píše agentúra AP. Komisia uviedla, že v súvislosti s voľbami dostala viac ako 100 námietok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom