Voliči dali pravicovým stranám pred voľbami jasný odkaz

Slovenské pravicové strany by sa mali pred voľbami integrovať, zhodujú sa Slováci. Na fotografii (spredu dozadu) je poslanec za stranu SaS Peter Osuský, šéf Siete Radoslav Procházka a predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Slovenské pravicové strany by sa mali pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami integrovať, zhodlo sa na tom 38,5 percenta respondentov v prieskume agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA. Rozhodne ‚áno‘ povedalo 16,3 percenta, ‚skôr áno‘ ako ‚nie‘ 22,2 percenta opýtaných.

Najviac by sa malo integrovať KDH

Na odpovedi ‚skôr nie‘ ako ‚áno‘ sa zhodlo 9,9 ľudí v prieskume a podľa 20,2 percenta by sa pravica rozhodne nemala integrovať, takže ‚nie‘ povedalo 30,1 percenta. Na otázku nevedelo odpovedať 31,4 percenta respondentov.

Na otázku: „Ktoré pravicové strany by sa podľa Vás mali integrovať?“ odpovedali len tí opýtaní, ktorí sú za integráciu pravice. KDH uviedlo 50,6 percenta respondentov, Sieť 40,2, Most-Híd 37,4, SDKÚ-DS 27,6 a hnutie NOVA spomenulo 17,8 percenta ľudí v prieskume. Integrovať by sa malo podľa 17,8 percenta respondentov i hnutie OĽaNO, stranu SaS uviedlo 13,8 percenta, SNS 3,4 percenta a Stranu maďarskej komunity (SMK) 1,7 percenta opýtaných. Na otázku nevedelo odpovedať 25,9 respondentov.

Do parlamentu sa dostanú viaceré strany

Na otázku: „Ktoré politické strany by mali byť lídrami takejto integrácie?“ takisto odpovedali len tí, ktorých odpoveď na otázku o integrácii bola kladná. Podľa 23,6 percenta opýtaných by malo byť lídrom integrácie KDH. Stranu Sieť označilo 20,4 percenta, Most-Híd 11,4 percenta, SaS 5,7, OĽaNO 3,4 percenta opýtaných. SDKÚ-DS by malo byť lídrom podľa 2,9 percenta respondentov, NOVA podľa 2,3 a iná strana podľa 8,5 percenta opýtaných. Na otázku nevedelo odpovedať 33,7 percenta ľudí.

Po najbližších voľbách budú v parlamente na základe odpovedí respondentov viaceré strany. Smer-SD označilo 79,8 percenta opýtaných, KDH 59,3, Sieť 34,6, Most-Híd 33,4, OĽaNO 18,1 a SNS 11,4 percenta opýtaných. SaS vidí v parlamente 6,4 percenta respondentov, SMK 4,5, SDKÚ-DS 3,5, hnutie NOVA 3,1 a inú stranu 3,3 percenta ľudí zapojených do prieskumu. Na otázku: „Ktoré politické strany podľa vás budú v parlamente po najbližších parlamentných voľbách?“ nevedelo odpovedať 12,5 percenta opýtaných.

Agentúra Polis Slovakia spravila pre agentúru SITA od 9. do 18. februára telefonický prieskum na vzorke 1472 respondentov starších ako 18 rokov na území celej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMost-HídNOVA Nová väčšinaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPolis SlovakiaSaS Sloboda a SolidaritaSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana