Aktualizované: Volko si ešte neuvedomuje, čo dosiahol v Birminghame

Ján Volko
Slovenský šprintér Ján Volko. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované: 5. marca 2018, 22:35

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Slovenský šprintér Ján Volko sa časom 6,59 sekundy umiestnil na 6. mieste v behu na 60 metrov na atletických halových majstrovstvách sveta 2018 v anglickom Birminghame, vo finále predviedol najlepší výkon spomedzi všetkých zúčastnených Európanov.

Najlepší výkon spomedzi Európanov

Stal sa vôbec prvým Slovákom v histórii, ktorý sa na svetovom šampionáte v „kráľovnej športov“ prebojoval až do finále. Na pondelkovej tlačovej besede v Bratislave sa priznal, že ešte si neuvedomuje, čo vlastne dokázal.

„Dosť ťažko sa mi to opisuje, keďže zatiaľ mi nedochádza, čo sa to vlastne stalo. Najviac ma potešilo semifinále, keď som vďaka času postúpil. Vtedy bola moja eufória najväčšia. Som šťastný, že sa mi to podarilo a takisto som vďačný všetkým, ktorí mi k takémuto umiestneniu pomohli,“ povedal 21-ročný Volko.

Semifinále bolo super

Najnáročnejšie preňho bolo v Birminghame úvodné vystúpenie. „Čo sa týka nervov a stresu, bol najťažší rozbeh. Vedel som, že mám na to, postúpiť ďalej, a to trochu zväzuje. Vyšlo mi to však ideálne,“ tešil sa a pokračoval: „Semifinále bolo super, takisto som mal dobrý štart i zvyšok toho behu. Možno mi chýbala väčšia dravosť, ale pre mňa je stále priorita dvestovka a to je vidieť. Finále som si chcel iba užiť a s úsmevom nastúpiť na niečo, čo sa dosiaľ nikomu na Slovensku nepodarilo. Som rád, že som mohol byť prvý,“ uviedol dobre naladený študent STU v Bratislave.

Volko napriek historickému úspechu vie, že stále má rezervy a pozná, v čom sa môže zlepšiť. „Ostatní borci vo finále mali dynamickejší štart. Dokázali sa odraziť dvoma nohami, čo ja ešte úplne nezvládam. Na tréningu áno, ale ťažko sa to prenáša do pretekov, tam nie je čas na to myslieť. Vždy je čo zlepšovať,“ priznal slovenský reprezentant.

Nadšenie z predstavenia svojho zverenca neskrývala ani trénerka Naďa Bendová. „Pani učiteľky v škole by mu dali jednotku s hviezdičkou. Bolo to super. Splnili sme si naše ciele i sny. Najemotívnejšie bolo pre mňa semifinále. Vo finále sme boli obaja unavení, ja som bola dojatá a pyšná,“ tešila sa niekdajšia letuška.

Spokojný bol aj prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok. „Šieste miesto Janka Volka je obrovským prekvapením i potešením. Verím, že toto umiestnenie pomôže aj ostatným Slovákom, keďže ukázal, že aj atlét z našej krajiny môže byť úspešný. Ďakujem jeho trénerom i všetkým, ktorý mu pomáhali,“ vyhlásil účastník troch olympijských hier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Volko