Volkov krásny príbeh musí motivovať slovenských bežcov, tvrdí Pupiš

Ján Volko
Slovenský šprintér Ján Volko. Foto: facebook.com/johny.volko

LONDÝN 10. augusta (WebNoviny.sk) – Stredajší upršaný večer v Londýne priniesol pre slovenskú výpravu na majstrovstvách sveta v atletike dve vystúpenia s neskoršou absenciou finále, ale s výrazne odlišnými pocitmi. Zatiaľ čo celkové pätnáste miesto nováčika na takomto podujatí Jána Volka na 200 m prinieslo pretlak pozitívnych emócií, trinásta priečka Marcela Lomnického a predčasný koniec v súťaži kladivárov je sklamaním. Potvrdil to aj šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš.

Prekonal všetky očakávania

„Ťažko sa hľadajú slová. Jano podal výborný výkon, Myslím si, že vysoko prekonal všetky očakávania. Do Marcela sme vkladali najväčšie nádeje na postup do finále. Žiaľ, nepodarilo sa. Rozhodne sme sklamaní, ale taký je šport,“ uviedol v hodnotení Martin Pupiš, ktorý je aj vedúci slovenskej minivýpravy v Londýne.

Mladík Volko sa s londýnskym dažďom aj súpermi vyrovnal dobre a vo svojom semifinále finišoval šiesty za 20,61 m. Priznal, že zabehol to, na čo mal. „Som veľmi šťastný, že som v semifinále neskončil posledný. To bol môj cieľ. Beh nebol ideálny a dobrý vzhľadom na počasie aj chýbajúce sily,“ triezvo skonštatoval 20-ročný Bratislavčan. Volko bol na 200 m celkovo šiesty najlepší Európan a jeden z iba štyroch šprintérov bielej pleti v najlepšej pätnástke.

Motivovanie bežcov

„Ukázal, že má veľkú budúcnosť a ani svetové finále nemusí byť pre neho do budúcnosti zakliate. Jeho tím odvádza výbornú prácu, za čo im všetkým patrí veľká vďaka. Ich krásny príbeh musí motivovať všetkých slovenských bežcov,“ myslí si Pupiš.

Šéftréner SAZ sa bližšie vyjadril aj k Marcelovi Lomnickému. Na prienik do finálovej dvanástky bolo potrebné poslať kladivo do vzdialenosti 74,41 m. Piatemu najlepšiemu kladivárovi olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 v mokrom kruhu chýbalo na finále 15 cm. „Samozrejme, Marcelov výkon ovplyvnilo aj počasie, v jeho kvalifikačnej skupine sa hádzalo menej. Takmer s istotou sa nám už nepodarí splniť predsezónne očakávania smerom k MS.“

Šport im ukázal opačnú stránku

Po súrodencoch Lomnických z kladivárskej klietky a šprintérovi Volkovi sa v Londýne spomedzi Slovákov predstavia už len chodci Mária Czaková a Dušan Majdán. Ženská dvadsiatka a mužská päťdesiatka prídu na rad až v nedeľu, záverečný súťažný deň MS 2017. Pupiš aj v tejto súvislosti naznačil neradostné fakty, že pod skromnú účasť Slovákov na MS v Londýne sa podpísali zranenia viacerých slovenských atlétov či iné nečakané okolnosti.

Verím, že sme si už vyčerpali všetku smolu a zdravotné problémy na celý olympijský cyklus. V poslednom čase bolo šťastie viackrát na našej strane, teraz nám šport ukázal opačnú stránku. Šport nie je len o pozitívnych emóciách, takže sme smutní. Taký je šport.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján VolkoMária Czaková