Volkswagen prerozdelí produkciu do závodov po celom svete, so Slovenskom už podpísal dohodu

Volkswagen, ministerstvo financii
Atmosféra počas rokovania predsedu vlády SR a ministra financií SR so zástupcami Volkswagen Slovakia v rámci podpísania Spoločného vyhlásenia zámerov, v preklade Letter of Intent to Invest, v ktorom plánujú investovať do roku 2025 minimálne 500 miliónov eur a zachovať celkový počet zamestnancov, aký mala ku koncu júna 2020, minimálne na rovnakej úrovni až do roku 2023. V súvislosti s novým projektom sa tiež počíta s vytvorením približne 2000 pracovných miest a podporou výstavby nájomných bytov. Bratislava 7. júl 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR
  • aktualizované 8. júla, 14:07

Bratislavská fabrika automobilky Volkswagen ešte stále novú výrobu nemá vo vrecku. Tvrdí to premiér Igor Matovič, ktorého Úrad vlády SR najprv v utorok rozoslal informáciu o podpise dohody s bratislavským Volkswagenom aj s fotkami a videom, neskôr však túto správu stiahol.

V tomto prípade išlo podľa Matoviča o nadprácu úradníkov. Aktuálne je podľa neho dôležité počkať si na rozhodnutie o presune výroby zo strany nemeckého koncernu.

„Niekto bol viacej snaživý, ako by sa patrilo, aby bol snaživý,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vládneho kabinetu Matovič na margo rozoslanej a stiahnutej informácie o podpise dohody s Volkswagenom.

Potvrdil však, že vládny kabinet urobí všetko preto, aby bratislavská fabrika nemeckej automobilky novú výrobu a tým investíciu za stovky miliónov eur a taktiež stovky pracovných miest, získala.

„Sme ešte niekoľko týždňov od rozhodnutia. Vo Wolfsburgu sa budú rozhodovať niekedy v priebehu leta, takže nepokazme si to,“ tvrdí premiér.

Sulík dúfa v úspešné rokovania

Medializovaná investícia automobilky Volkswagen na Slovensku je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka záležitosťou nasledujúcich týždňov či mesiacov.

„Nie je to až tak vzdialené, myslím si, že sú to týždne, mesiace, určite to nie sú roky, nie je to výstavba komplet nového závodu, že by sa to dlho naťahovalo,“ povedal po stredajšom rokovaní kabinetu Sulík. Bližšie sa pritom k rokovaniam medzi vládou a koncernom vyjadrovať nechcel.

„Takéto rokovania sú vždy citlivé, ja som veľký zástanca transparentnosti, ale niekedy tým viete aj dobré veci pokaziť. Prikláňam sa k tomu, aby bola zverejnená informácia až vtedy, keď bude celé rokovanie uzavreté. Nebudem to nijako ďalej komentovať a myslím si, že spravím úplne najlepšie, pokiaľ chceme, aby k tej investícii došlo,“ skonštatoval minister s tým, že dúfa, že rokovania nakoniec budú úspešné.

Automobilka Volkswagen v utorok podpísala so zástupcami slovenskej vlády Spoločné vyhlásenie zámerov tzv. Letter of Intent. Informáciu potvrdil pre agentúru SITA samotný koncern. Detaily dohody však komentovať odmietol.

Koronakríza zastavila plán výstavby nového závodu

Zároveň informoval, že z dôvodu vypuknutia koronakrízy a jej výrazných dopadov na svetový automobilový trh pozastavil plánovacie aktivity na výstavbu nového výrobného závodu. Dostupné kapacity sú podľa automobilky v terajšej výrobnej sieti jej závodov nateraz postačujúce.

„Koncern Volkswagen preto pracuje na optimálnom prerozdelení produkcie do rôznych výrobných závodov po celom svete. To platí aj o vyťažení závodu v Bratislave s budúcimi modelmi a s tým spojenými investíciami. Podobné plány existujú ale, samozrejme, aj pre iné závody,“ priblížila spoločnosť.

K rozhodnutiu dozornej rady koncernu o pridelení projektov podľa zverejnených informácií zatiaľ neprišlo. „Rámcové rozhodnutie by mohlo padnúť počas leta,“ avizuje automobilka.

Plán 2025

Ako pre agentúru SITA dodala hovorkyňa bratislavskej fabriky Lucia Kovarovič Makayová, ešte začiatkom roka 2019 predstavili iniciatívu „Plán 2025“ ako súhrn konkrétnych aktivít k podpore zvýšenia konkurencieschopnosti a atraktivity závodu v rámci koncernu.

„V tejto súvislosti bol v utorok dosiahnutý ďalší dôležitý medzník z nášho Plánu 2025. Popri prísľuboch vedenia spoločnosti v oblasti rastu efektivity, ako aj dosiahnutých dlhodobo udržateľných a primeraných tarifných podmienkach, sa podarilo s vládou Slovenskej republiky podpísať Spoločné vyhlásenie zámerov tzv. Letter of Intent. Táto dohoda upravuje možnú podporu zo strany vlády v prípade, ak by koncern Volkswagen uskutočnil na Slovensku ďalšie investície,“ objasnila Makayová.

Začiatkom júla agentäúra SITA priniesla informáciu o tom, že po rozhodnutí nemeckej automobilky nepostaviť zamýšľanú novú továreň v Turecku smeruje na Slovensko výroba novej generácie Passatov a Superbov.

O takomto riešení sa špekulovalo už mesiace. Volkswagen totiž svoje rozhodnutie ohľadom novej tureckej fabriky, ktorá sa mala stať domovom výroby práve pre spomínané Passaty aj Superby, počas predchádzajúcich mesiacov niekoľkokrát odložil pre turecké vojenské operácie v Sýrii.

Prepad dopytu po nových autách

Tentokrát sa už v správach vojenské aktivity Turecka v odôvodnení rozhodnutia nespomínajú. Dôvodom má byť prepad dopytu po nových autách v dôsledku pandémie koronavírusu.

Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 6 miliónov vozidiel. Je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už viac ako 4,5 mld. eur.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii electric, ŠKODA CITIGOe iV. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Kovarovič Makayová
Firmy a inštitúcie Volkswagen