Volkswagen Slovakia je za slobodný a férový obchod

VOLKSWAGEN: Závod Bratislava
Závod Volkswagen Slovakia v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Volkswagen Slovakia ako súčasť koncernu Volkswagen je za slobodný a férový obchod a partnerskú spoluprácu ako základ pre blahobyt, zamestnanosť a trvalo udržateľný rast všetkých zúčastnených strán.

Jednostranný protekcionizmus nikomu neprospel

Automobilka to uviedla v pondelok pre agentúru SITA v reakcii na možnosť zavedenia ciel na dovoz áut do USA a na vyhlásenie Európskej únie, že jej prípadná odpoveď bude rýchla a adekvátna.

„Skúsenosť ukazuje, že jednostranný protekcionizmus dlhodobo nikomu neprospel. Iba slobodný a férový obchod môže zaistiť rozvoj blahobytu. Automobilový priemysel s dlhodobo plánovanými cyklami investícií, produkcie a produktov je odkázaný na spoľahlivé medzinárodné rámcové podmienky,“ uviedla hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Ak americké úrady dospejú k záveru, že európske autá sú hrozbou pre národnú bezpečnosť USA a mali by byť postihnuté clami, reakcia Európskej únie bude podľa jej pondelňajšieho stanoviska „rýchla a adekvátna“.

Posudok o ohrození národnej bezpečnosti

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas totiž v pondelok povedal, že ak USA podniknú „kroky škodlivé pre európsky export, Európska komisia (EK) bude reagovať rýchlym a adekvátnym spôsobom“.

Očakáva sa, že americké ministerstvo obchodu onedlho zverejní posudok, či dovoz áut ohrozuje národnú bezpečnosť USA a či je to dôvod na uvalenie dovozných ciel.

Americký prezident Donald Trump by potom mal 90 dní na rozhodnutie, či clá zavedie. Európska únia a USA sa snažia podľa EK pripraviť obchodnú dohodu, ale vyjednávania napredujú pomaly.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaVolkswagen