Vondroušová si zahrá o titul na Roland Garros, do finále postúpila aj Bartyová

Markéta Vondroušová, Roland Garros, Paríž
Česká tenistka Markéta Vondroušová počas semifinálového zápasu na Roland Garros, v ktorom zdolala Britku Johannu Kontovú 7:5, 7:6 (2). Paríž, 7. jún 2019. Foto: SITA/AP.

PARÍŽ 7. júna (WebNoviny.sk) – Finalistkami dvojhry žien na druhom grandslamovom tenisovom turnaji aktuálnej sezóny Roland Garros v Paríži sa stali Češka Markéta Vondroušová a Austrálčanka Ashleigh Bartyová.

Štvrtá Češka vo finále grandslamu

Spanilá jazda 19-ročnej rodáčky zo Sokolova sa neskončila ani v piatkovom semifinále, v ktorom si poradila s 26. nasadenou Johannou Kontovou za 108 minút 7:5, 7:6 (2).

Vondroušová je len štvrtou českou finalistkou dvojhry na grandslamovej úrovni v 21. storočí a môže sa stať iba druhou Češkou s víťaznou singlovou trofejou z Roland Garros. Prvou bola v roku 1981 Hana Mandlíková. Česko malo v rozhodujúcom súboji ženskej súťaže naposledy zastúpenie v roku 2015 zásluhou Lucie Šafářovej.

Austrália nemá v Paríži víťazku od 1973

Súperkou ľaváčky Vondroušovej v sobotňajšom finále bude Ashleigh Bartyová. Ôsma nasadená Austrálčanka potvrdila úlohu favoritky v semifinálovom súboji proti Amande Anisimovovej z USA, nad ktorou zvíťazila za 115 minút 6:7 (4), 6:3, 6:3.

Bartyová sa stala prvou zástupkyňou svojej krajiny vo finále ženskej dvojhry na Roland Garros od roku 2010. Austrália nemala v Paríži svoju víťazku od 1973, keď triumfovala Margaret Courtová.

Roland Garros – dvojhra žien – semifinále

• piatkové výsledky

Ashleigh Bartyová (Aus.-8) – Amanda Anisimovová (USA) 6:7 (4), 6:3, 6:3

Bartyová v zápase plnom zvratov premenila až šiesty mečbal. Nevypomstilo sa jej, že v prvom sete premrhala vedenie 5:0. Ešte len 17-ročná Anisimovová (51. vo svetovom rebríčku) otočila na 6:5, potom síce nevyužila výhodu servisu, ale v tajbrejku obrátila skóre z 3:4 na 7:4.

Američanka sa priblížila k postupu do finále v úvode druhého setu, v ktorom odskočila na 3:0. Ďalší šesť hier však získala svetová singlová osmička a vynútila si rozhodujúce dejstvo. Ten zo semifinálových debutantiek na tejto úrovni lepšie zvládla Bartyová, hoci výhodu brejku mala ako prvá jej súperka. Len 166 cm vysoká rodáčka z Ipswichu predviedla obrat z 1:2 na 5:2. Vzápätí mala za stavu 40:0 tri mečbaly, ktoré však Anisimovová pri vlastnom podaní odvrátila.

V deviatej hre Bartyová opäť vyhrávala 40:0, nasledujúce dve loptičky patrili súperke, ale 23-ročná Austrálčanka už nasledujúcu možnosť z rúk nepustila.

Markéta Vondroušová (ČR) – Johanna Kontová (V. Brit.-26) 7:5, 7:6 (2)

Vo vyrovnanom zápase väčšinou diktovala tempo hry Britka, ale mladá Češka zvládla kľúčové momenty. V prvom sete odvrátila za stavu 4:5 tri setbaly a po šnúre piatich gemov otočila z 3:5 na 7:5 a 1:0 v druhom sete. Situácia z úvodného dejstva sa opäť zopakovala, keď Kontová (26. v renkingu WTA) získala vedenie 5:3. O chvíľu neskôr však prehrávala 5:6. Ešte si vynútila tajbrejk, v ňom znížila na 1:2 i 2:3, ale ďalšie loptičky už patrili súperke.

Vondroušová potvrdila svoju úspešnosť v skrátenej hre, keď v aktuálnej sezóne vyhrala všetkých sedem tajbrejkov. Svoju odolnosť ukázala aj pri mečbale, ktorý odvážne premenila skrátením hry. „Bol to náročný zápas, ale dokázala som si v ňom udržať nervy. Som nesmierne šťastná za všetko, čo sa tu deje,“ uviedla ešte na kurte bezprostredne po dueli 38. hráčka svetového renkingu, ktorá už teraz dosiahla najväčší úspech svojej kariéry.

Viac k osobe Amanda AnisimovováAshleigh BartyováJohanna KontováMarkéta Vondroušová