Vonnová suverénna v zjazde v Cortina d´Ampezzo, má 79. triumf v pretekoch Svetového pohára

Lindsey Vonnová
Americká lyžiarka Lindsey Vonnová sa teší z triumfu v zjazde Svetového pohára v Cortina d´Ampezzo. Foto: SITA/AP.

CORTINA D´AMPEZZO 20. januára (WebNoviny.sk) – S blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu výrazne stúpa formu americkej zjazdárky Lindsey Vonnovej.

Po piatkovom druhom mieste v sobotu už táto súťažiaca legenda kĺzavých disciplín suverénne ovládla zjazd Svetového pohára v talianskom stredisku Cortina d´Ampezzo. Vo veku 33 rokov a 94 dní sa stala vôbec najstaršou víťazkou pretekov SP v histórii.

Goggiová pri skoku príliš zariskovala

Olympijská šampiónka z Vancouveru 2010 Vonnová zvíťazila s náskokom 92 stotín sekundy pred Tinou Weiratherovou z Lichtenštajnska a 98 stotín pred krajankou Jacqueline Wilesovou. Tá sa na stupne víťazov v bojoch o zjazdárske krištáľové glóbusy postavila iba po druhý raz v kariére.

Piatková víťazka Talianka Sofia Goggiová preteky nedokončila. Držiteľka víťazného zjazdárskeho double Bad Kleinkirchheim – Cortina pri skoku Tofana príliš zariskovala, dostala sa do záklonu a výsledkom bol nepríjemný pád. Po ňom sa však Goggiová opäť postavila na nohy a zostala na čele hodnotenia zjazdu vo Svetovom pohári po 6 z 8 plánovaných pretekov.

Vonnovej 79. triumf v kariére

Suverénna líderka celkového priebežného Svetového pohára Američanka Mikaela Shiffrinová sa musela uspokojiť so siedmym miestom s mankom 1,45 s na víťaznú krajanku Vonnovú. Shiffrinová má na čele SP 1477 bodov a obrovský náskok 907 bodov pred Goggiovou. Slovenke Petre Vlhovej, ktorá nejazdí rýchlostné disciplíny, patrí piata priečka s 554 bodmi. V sobotu v Cortine Slovensko nemalo zastúpenie.

„Dnešná jazda mi spôsobila veľkú radosť. Najmä stredná časť bola čistá a bez chýb. Teším sa nielen zo svojho víťazstva, alke aj z pódia v podaní Jacqueline. A že som najstaršia víťazka? Som stará, ale stále rýchla,“ tešila sa Lindsey Vonnová v cieli pretekov, cituje ju web laola1.at.

Vonnová si pripísala 79. triumf v pretekoch SP v kariére, druhý v tejto sezóne a zaokrúhlený štyridsiaty v zjazde. Na obľúbenom mieste v talianskych Dolomitoch triumfovala už po dvanásty raz. Zvýraznila tým svoju líderskú pozíciu ako najúspešnejšej pretekárky zjazdárskej histórie čo do počtu víťazstiev vo Svetovom pohári. Zároveň sa na sedem triumfov priblížila Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi, absolútnemu rekordérovi histórie SP.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

  • Cortina d´Ampezzo

Zjazd žien: 1. Lindsey Vonnová (USA) 1:36,48 min, 2. Tina Weiratherová (Licht.) +0,92 s, 3. Jacqueline Wilesová (USA) +0,98, 4. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,25, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,38, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,40, 7. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,45.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 23 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 1477 bodov, 2. Sofia Goggiová (Tal.) 570, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 560, 4. Tina Weiratherová (Licht.) 556, 5. Petra Vlhová (SR) 554, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 534

Poradie vo Svetovom pohári v hodnotení zjazdu (po 6 z 8 pretekov): 1. Sofia Goggiová (Tal.) 269 bodov, 2. Tina Weiratherová (Licht.) 262, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 256, 4. Cornelia Hütterová (Rak.) 209, 5. Lindsey Vonnová (USA) 206, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 177.

Najúspešnejšie zjazdárky histórie

  • v počte triumfov v pretekoch Svetového pohára

1. Lindsey Vonnová (USA) 79 víťazstiev
2. Annemarie Moserová-Pröllová (Rak.) 62
3. Vreni Schneiderová (Švaj.) 55
4. Renate Götschlová (Rak.) 46
5. Anja Pärsonová (Švéd.) 42
6. Mikaela Shiffrinová (USA! 41
7. Marlies Schildová (Rak.) 37
8. Katja Seizingerová (Nem.) 36
9. Hanni Wenzelová (Licht.) 33
10. Erika Hessová (Švaj.) 31

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anja PärsonováLindsey VonnováMarlies SchildováMichelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováRamona SiebenhoferováSofia GoggiováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová