Vonnovej nepomohol triumf v Aare k malému glóbusu, Vlhovej chýbalo deväť stotín na body

Petra Vlhová
Petra Vlhová. Foto: archívne, SITA/AP.

AARE 14. marca (WebNoviny.sk) – Talianka Sofia Goggiová (25) sa po prvý raz v kariére stala držiteľkou malého krištáľového glóbusu za sezónne prvenstvo v hodnotení zjazdu vo Svetovom pohári v alpských lyžiarskych disciplínach.

Goggiová má o 3 body viac ako Vonnová

Čerstvej olympijskej šampiónke z Pjongčangu Goggiovej stačilo aj druhé miesto vo finálových pretekoch vo švédskom Aare, kde ju o 6 stotín sekundy zdolala jej hlavná rivalka Američanka Lindsey Vonnová. V celkovom sumáre ôsmich pretekov sezóny 2017/2018 Goggiová nazbierala o 3 body viac ako Vonnová. Tretiu priečku si v Aare vyjazdila Američanka Alice McKennisová, za víťaznou krajankou Vonnovou zaostala o 28 stotín.

„Nemala som ľahké obdobie po zimných olympijských hrách. Vravela som si, oukej, mám olympijské zlato, ale chcem aj malý glóbus za zjazd. Keď som v cieli uvidela zelené svetlo, zalial ma pocit šťastia. Lindsey sa v tej chvíli ocitla pod ešte väčším tlakom. Zvládla ho a napokon to bolo veľmi tesné. Priznávam, bola som veľmi nervózna. Nikdy som nečakala tak dlho na koniec pretekov. Tá radosť potom však stála za to,“ skonštatovala Sofia Goggiová aj do mikrofónu Eurosportu.

Skúsenú 33-ročnú Vonnovú napriek tesnej prehre v boji o malý glóbus (v zjazde mohla získať 9. v kariére) môže hriať pocit z rekordného 82. víťazstva celkovo a 43. v zjazde v pretekoch Svetového pohára. K absolútnemu lídrovi lyžiarskej histórie Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi sa najúspešnejšia žena priblížila už na 4 víťazstvá.

Vlhovú delilo deväť stotín od bodov

Zjazd v rámci finále SP si vyskúšala aj Slovenka Petra Vlhová a skončila na 17. mieste s odstupom 1,17 s na víťaznú Vonnovú. Dvadsaťdvaročnú Liptáčku delilo 9 stotín sekundy od posledného bodovaného 15. miesta, ktoré patrí Nórke Ragnhild Mowinckelovej.

Vlhová s výnimkou niekoľkých tréningov a súťaže na nedávnych ZOH v Pjongčangu zjazd dosiaľ prakticky vôbec nejazdila. Skvelá Slovenka priebežne prišla o tretiu priečku v celkovom poradí Svetového pohára. O 33 bodov ju predstihla Nemka Viktoria Rebensburgová, v zjazde v Aare senzačne štvrtá. Už istou víťazkou SP je Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá v stredu na trati zjazdu chýbala.

„Bola to moja dobrá jazda s maximálnou dávkou rizika. V spodnej časti som sa nevyhla chybičke, ale celkovo som veľmi spokojná. Najmä keď som jazdila pod tlakom. Prehrať o tri body Svetový pohár je tvrdé. Najmä keď si uvedomím, že som už staršia a tých mojich šancí už nebude veľa. Sofia ich bude mať oveľa viac,“ uviedla Lindsey Vonnová, cituje ju web laola1.at.

Záverečný ôsmy zjazd ženskej časti SP 2017/2018 sa odohral na skrátenej trati, silný vietor a nespevnená podložka v pôvodne vrchnej časti organizátorov prinútili skrátiť zjazdovku z pôvodných 2236 m na 1499 m. Počas pretekov zjazdárkam komplikovalo život aj sneženie.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní – finále

  • Aare (Švéd.)

Zjazd žien: 1. Lindsey Vonnová (USA) 55,65 s, 2. Sofia Goggiová (Tal.) +0,06 s, 3. Alice McKennisová (USA) +0,28, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,33, 5. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,37, 6. Johanna Schnarfová (Tal.) +0,43,… 11. Ester Ledecká (ČR) +0,77,… 17. Petra Vlhová (SR) +1,17.

Konečné poradie vo Svetovom pohári v hodnotení zjazdu (po 8 pretekoch): 1. Sofia Goggiová (Tal.) 509 bodov – malý glóbus, 2. Lindsey Vonnová (USA) 506, 3. Tina Weiratherová (Licht.) 394, 4. Cornelia Hütterová (Rak.) 272, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) 256, 6. Michelle Gisinová (Švaj.) 240.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 36 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 1673 bodov – istá víťazka veľkého glóbusu, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 1068, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 897, 4. Petra Vlhová (SR) 864, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 858, 6. Tina Weiratherová (Licht.) 847,… 102. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 22, 128. Barbara Kantorová (SR) 3

Najúspešnejšie zjazdárky histórie

  • v počte triumfov v pretekoch Svetového pohára

1. Lindsey Vonnová (USA) 82 víťazstiev
2. Annemarie Moserová-Pröllová (Rak.) 62
3. Vreni Schneiderová (Švaj.) 55
4. Renate Götschlová (Rak.) 46
5. Anja Pärsonová (Švéd.) 42
Mikaela Shiffrinová (USA! 42
7. Marlies Schildová (Rak.) 37
8. Katja Seizingerová (Nem.) 36
9. Hanni Wenzelová (Licht.) 33
10. Erika Hessová (Švaj.) 31

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anja PärsonováBarbara KantorováEster LedeckáJasmine FluryováLindsey VonnováMarlies SchildováMichelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováSofia GoggiováVeronika Velez-ZuzulováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová