Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock
1. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vörös kritizuje vládu, nezaoberá sa nezamestnanosťou na juhu

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Vláda by sa podľa poslanca Národnej rady SR za Most-Híd Pétera Vörösa mala bezodkladne zaoberať otázkou vývoja nezamestnanosti v južných regiónoch.

„Stále ide len o akési hasenie už vzniknutého požiaru v týchto otázkach. V regióne od Komárna až po Kráľovský Chlmec je obrovský nedostatok pracovných príležitostí. V týchto regiónoch je dlhodobo najvyššia miera nezamestnanosti. Sme už v polovici volebného obdobia a zatiaľ sme nevideli žiadne systémové opatrenia zo strany vlády na riešenie alebo aspoň zmiernenie existenčných problémov tamojších občanov,“ vysvetlil Vörös.

Očakáva, že sa na juhu dočkajú istôt

Podľa poslanca za stranu Most-Híd treba vypracovať ucelený plán rozvoja zaostávajúcich regiónov.

„Nemôžeme sa uspokojiť s tým, že naši občania idú hľadať prácu do zahraničia. Oni tam platia dane, odvody, a keď prácu stratia, musia byť sociálne zabezpečení zo slovenského rozpočtu. Dlhodobo to nemôže byť naším záujmom. Je preto najvyšší čas, aby sme rozmýšľali o tom, ako vytvoriť nové pracovné miesta na našom vidieku, ako prilákať kapitál alebo podporiť malých a stredných podnikateľov,“ dodal poslanec za Most-Híd.

Skúsenosť podľa neho ukázala, že iba minister sociálnych vecí a rodiny na to nestačí. „Ako občan južného Slovenska očakávam, že dotknuté regióny navštívi minister hospodárstva, financií či podpredseda vlády pre investície, ktorí tam konečne predstavia hotový, prepracovaný plán, ktorý bude garantom toho, že sa na juhu Slovenska ľudia čo najskôr dočkajú istôt, ktoré vláda Roberta Fica toľko sľubuje,“ zdôraznil Vörös.

Nezamestnanosť
Foto: shutterstock.com

Most-Híd predloží návrh zmien

Poslanci za Most-Híd na septembrovej schôdzi parlamentu predložia návrh takých zmien v zákone o investičných stimuloch, ktoré podporia vznik nových pracovných miest práve v regiónoch s najvyššou mierou nezamestnanosti.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVaR) zakročilo v záujme občanov, ktorí stratia zamestnanie v Maďarsku, to však podľa poslanca za Most-Híd nestačí.

O prácu prídu stovky občanov

Vo štvrtok rezort práce vydal informáciu o tom, že minister Ján Richter zvolal rezortné koordinačné rokovanie v súvislosti so stratou zamestnania 675 slovenských občanov pre zrušenie závodu Nokia (Microsoft) v maďarskom Komárome.

V tejto súvislosti oslovili aj eurokomisára pre zamestnanosť Lászlóa Andora – a podľa slov ministra – „všetci zainteresovaní sú pripravení podať prepusteným zamestnancom pomocnú ruku“. Vörös, ktorý prednedávnom upozornil na vzniknutú situáciu a na potrebu riešenia zo strany slovenských orgánov, Richterove kroky víta, podľa neho však nestačia.

„Je potešujúce, že ministerstvo zareagovalo na moje upozornenie, ako aj na kritiku iných politikov a snaží sa riešiť tento problém. Nebolo to zbytočne vynaložené úsilie. Občania však očakávajú viac,” uzavrel Vörös. Opätovne poukázal na to, že rušenie závodu sa citlivo dotýka viacerých občanov v okolí Komárna.

Odporúčané články

Stovky Slovákov prídu o prácu, Microsoft zatvára závod Nezamestnanosť na Slovensku klesla spolu s priemerom Únie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...