Ceny chleba a pečiva porastú aj v roku 2022, keďže sa pekári stále nedočkali pomoci od štátu

Pekáreň, pekárstvo, pekári
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 10. januára 2022, 14:49

Ceny chleba a pečiva porastú aj v roku 2022. Príčinou sú neustále stúpajúce náklady vstupov a absencia pomoci pre odvetvie zo strany štátu. Informuje o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) v tlačovej správe.

Ceny surovín sú rekordne vysoké

„Analytici nepredpokladajú pokles cien vstupov pre pekársky, cukrársky a cestovinársky sektor ani v tomto roku, práve naopak. Ceny potravinárskej pšenice budú vysoko nad 300 eur. Ceny ďalších surovín ako napríklad masla, maku či orechov dosahujú rekordy. Ceny obalových materiálov rastú v desiatkach percent. Ceny logistiky aj vzhľadom na extrémne ceny pohonných hmôt a nedostatok pracovných síl prakticky každý mesiac stúpajú. A ceny energií lámu celoeurópske maximá,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Pomoc od štátu stále neprišla

Podľa Lapšanského sa v roku 2022 stane prvýkrát, že niektorí pekári budú musieť ukončovať uzatvorené kontrakty predčasne, z dôvodu stúpajúcich cien. Štát podľa neho nebol schopný okopírovať schémy pandemickej pomoci pre potravinársky sektor z iných členských štátov Európskej únie a bremeno zdražovania ponecháva na pleciach občanov.

Pekári agrorezortu podali pomocnú ruku štátu pri príprave novej legislatívy, ten ju však nevyužil s tým, že pripravuje vlastné podpory, ktoré podľa SZPCC doteraz nerealizoval.

Podpora cez dotácie na modernizáciu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR však dotácie na kompenzáciu nižších cien nepovažuje za efektívne investované.

„Takéto dotácie vylepšujú iba zisk obchodných reťazcov. MPRV SR bude preto podporovať pekárov a cukrárov cez dotácie na modernizáciu ich prevádzok, ktorá prinesie úsporu vstupných nákladov, a teda aj želané zvýšenie konkurencieschopnosti pekárov a cukrárov,“ uviedol rezort.

Pre pekárov a cukrárov je určená výzva na podopatrenie Programu rozvoja vidieka SR s názvom Podpora pre investície na spracovanie/uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov. V rámci neho je pekárske odvetvie oprávnené na čerpanie prostriedkov, pričom je pre túto výzvu alokovaných 170 miliónov eur. Podporené budú nimi investície do technológií, vo výrobe, skladovaní aj odbyte a tiež stavebné investície v jednotlivých odvetviach potravinárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov