Ceny potravín rastú a štát nič nerobí, podľa strany Dobrá voľba sa ľudia za posledné mesiace nedočkali žiadnych riešení

potraviny, ceny, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny potravín rastú, no štát sa iba prizerá. Podľa predstaviteľov strany Dobrá voľba a Umiernení sa ľudia za šesť mesiacov zdražovania nedočkali priamej pomoci, ani iných riešení.

Posledným pokusom bola podľa nich marketingová dohoda ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) s obchodníkmi, ktorá však ochranu pred zdražovaním nepriniesla. Informoval o tom tím Dobrá voľba a Umiernení v tlačovej správe.

Slovensko má najdrahšie potraviny 

„Vláda premrhala pol roka. V koalícii navyše prebieha politická bitka o balíček magistra Matoviča, ktorý nič nerieši, keďže väčšina sľúbených peňazí má prísť až od januára. To povestné maslo na hlave je na Slovensku už poriadne drahé,“ uviedol podpredseda strany Alojz Hlina, ktorý zopakoval výzvu, aby štát nariadil zverejňovanie marží obchodníkov.

Zároveň si myslí, že situácia v slovenskom obchode možno vyžaduje aj pozornosť Protimonopolného úradu SR. „Ak chce štát vôbec niečo riešiť, potrebujeme odpoveď na to, prečo má Slovensko najdrahšie potraviny vo V4. Či sú za tým dane, marže obchodníkov, monopolizácia trhu, alebo niečo iné,“ dodal Hlina.

Štát situáciu nezvládol

Podľa člena strany Rada Baťa štát situáciu nezvládol. Ceny potravín v máji sa medzimesačne zvýšili o takmer štyri percentá a medziročne sú drahšie už takmer o 17 percent. „Po pol roku sa pomoc vlády ľuďom proti rekordnému zdražovaniu rovná nule,“ podčiarkol Baťo.

Situáciu nerieši podľa neho ani prijatie Matovičovho balíčka, keďže jeho podstatná časť má platiť od budúceho roka. Navyše, najmenej z neho dostanú chudobné rodiny, ktoré rast cien postihol najviac.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIgor MatovičRado BaťoSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Dobrá voľba a UmierneníPMÚ Protimonopolný úrad SRV4 Vyšehradská štvorkaVláda SR