Ceny pšenice dosiahli historické maximá, podľa odborníka môže zdražovanie vyvolať Arabskú jar 2

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/

Cena pšenice je rekordná v dejinách, tvrdí Lukáš Kovanda z Národnej ekonomickej rady vlády Českej republiky. Vojna na Ukrajine môže podľa jeho slov vyvolať Arabskú jar 2. Informoval o tom Kovanda v tlačovej správe.

„Cena pšenice na burze v Paríži, ktorá je určujúca pre cenu pšenice a múky v ČR dnes stúpla na historický rekord, v prepočte 11 580 korún za tonu. Priemerná cena za obdobie od začiatku roka 1999 až dodnes pritom zodpovedá zhruba 4 603 korunám. Ukrajinská vláda totiž prerušuje dodávky jednej z najdôležitejších svetových obilnín,“ uviedol Kovanda.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V dôsledku vojny došlo k uzavretiu ukrajinských prístavov, odkiaľ sa pšenica rozváža do ostatných krajín a to spôsobilo aj vážne narušenie logistiky. Obchod s ruskou pšenicou je ochromený západnými sankciami, v dôsledku ktorých stúpli náklady na poistenie ich prepravy.

Svetovým najväčším odberateľom ruskej a ukrajinskej pšenice je Egypt, pre ktorý dva štáty zabezpečujú 86 percent pšenice. Egypt však už teraz naráža na problém s cenou chleba.

„Egyptský rozpočet vychádza z toho, že cena pšenice, ktorá sa do krajiny dováža bude činiť 255 dolárov za tonu. V skutočnosti ale už teraz Egypt dováža pšenicu za 350 dolárov za tonu, teda o 37 percent viac, než čo predpokladá rozpočet,“ dodáva Kovanda s tým, že v minulosti práve vysoké ceny potravín predstavovali kľúčový dôvod vypuknutia povstaní v arabskom svete.

Egyptská vláda preto zvažuje, že obmedzi dotačný program na chlieb, pričom jeho kritériá bude spĺňať zhruba 25-miliónov ľudí z celkového počtu obyvateľov 102 miliónov. Ostatní by zdražovanie chleba pocítili najviac.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lukáš Kovanda