Do škôl, nemocníc a domov sociálnych služieb by mali dodávať potraviny slovenskí lokálni výrobcovia

nákupný košík, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Potraviny do škôl, nemocníc a domov sociálnych služieb (DSS) by mali dodávať slovenskí lokálni výrobcovia. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár.

„Vznikne pracovná skupina, ktorej úlohou bude, aby počas najbližších mesiacov prišla s návrhmi, akým spôsobom by mohli naši lokálni výrobcovia zásobovať zdravými potravinami naše školy, nemocnice a DSS,“ uviedol Kollár.

Potravinári trpia investičným dlhom

Ako uviedol minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, na ministerstve majú rozpracovanú stratégiu podpory lokálnych odbytových vertikál.

„Chceme na pôdoryse takzvaného zeleného obstarávania, ktoré je podporované zo strany EÚ, nájsť spôsob, ako dostať čo najviac zdravých slovenských potravín do škôl, DSS a nemocníc,“ poznamenal Vlčan s tým, že naše potraviny sú kvalitné, slovenskí výrobcovia však majú často problém s cenou vlastnej produkcie, lebo trpia investičným dlhom.

„Investičný dlh v slovenskom potravinárstve je odhadovaný na viac ako jednu miliardu, a tento spôsobuje, že naši výrobcovia majú konkurenčnú nevýhodu oproti západoeurópskym producentom potravín,“ dodal s tým, že cieľom navrhovanej stratégie je podporiť týchto lokálnych výrobcov.

Riešenia majú hľadať počas leta

Poslanec NR SR Patrick Linhart skonštatoval, že nie je možné, aby stravovacie zariadenia v školách, škôlkach, nemocniciach a DSS mohli nakupovať slovenské kvalitné lokálne potraviny pri aktuálnej inflácii.

„Vzniknutá pracovná skupina bude mať za úlohu cez toto leto zosumarizovať a predložiť v septembri všetky opatrenia ako riešiť túto situáciu,“ skonštatoval Linhart.

Schválenie zmien v zásobovaní škôl, nemocníc a DSS lokálnymi slovenskými potravinami prisľúbil podporiť aj minister financií Igor Matovič.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičPatrick LinhartSamuel Vlčan