Smer-SD chce odvolávať Vlčana, ak parlament nebude rokovať o cenách potravín (video)

Fico, Smer SD
Predseda strany Smer-SD Robert Fico a ďalší jej členovia na tlačovej besede. Reprofoto: www.facebook.com

Predstavitelia strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) sú pripravení odvolávať ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽANO) v prípade, ak vládna koalícia neschváli program rokovania parlamentu o cenách potravín. Podľa strany je to jeden z ďalších pokusov presvedčiť vládu SR a vládnu koalíciu, že musia niečo robiť so zdražovaním.

Marže obchodných reťazcov

Na tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia strany Smer-SD. „My nepýtame peniaze zo štátneho rozpočtu, my nejdeme cestou znižovania DPH, ale chceme hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku,“ priblížil predseda Smeru Robert Fico, podľa ktorého bude zrejme odvolávanie ministra nevyhnutné.

„Predkladáme návrh, kde žiadame vládu SR, aby využila zákon o cenách. Zákon o cenách, ktorý je platný od roku 1996 umožňuje v prípade mimoriadnej situácie na trhu, a toto je mimoriadna situácia na trhu, vláde pristúpiť k regulácii cien vybraného okruhu potravín s tým, že ako nástroj na túto reguláciu využije marže obchodných reťazcov,“ doplnil Fico.

Základný zoznam potravín

Na trhu sú podľa Fica komodity, ktoré sa predávajú s maržou 200 percent. Cieľom tak je pri zachovaní elementárnej miery ziskovosti znížiť vysoké marže, čím by sa aj do určitej miery garantovalo, že ceny vybraného okruhu potravín budú pod kontrolou.

Podľa slov podpredsedu strany Smer-SD Richarda Takáča strana rovnako žiada, aby vláda do 15. júla predložila Národnej rade SR na základe zákona o cenách základný zoznam potravín, pri ktorých by sa zastropovali ceny použitím týchto marží.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard TakáčRobert FicoSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSMER-SD