Holandskí farmári protestujú proti plánom na redukciu emisií, zablokovali distribučné centrá supermarketov (foto)

Holandsko, farmári, protest
Farmárov rozhnevali plány vlády a rozhodli sa zablokovať distribučné centrá supermarketov. Foto: SITA/AP

Holandskí farmári, ktorých rozhnevali plány vlády na redukciu emisií, v pondelok traktormi a nákladnými vozidlami zablokovali distribučné centrá supermarketov. Protest farmárov vyvolal vládny návrh znížiť emisie oxidu dusíka a čpavku do roku 2030 o 50 percent. Regionálne vlády majú rok na sformulovanie plánov na dosiahnute tohto cieľa. Farmári tvrdia, že sú neférovo terčom plánovaných opatrení a prejavuje sa málo obáv o ich budúcnosť.

Najrušnejšie holandské letisko Schiphol v Amsterdame vyzvalo cestujúcich, aby pre príchod na terminály využili verejnú dopravu pre obavy, že blokády sa dotknú aj letísk. Centrálny úrad pre obchod s potravinami, ktorý je organizáciou supermarketov, vyzval políciu, aby urobila opatrenia a varoval pred možným nedostatkom tovarov na regáloch supermarketov.

Cez víkend holandská vláda vymenovala sprostredkovateľa pre rokovania medzi organizáciami farmárov a predstaviteľmi pripravujúcimi opatrenia na redukciu znečisťovania. Premiér Mark Rutte však vylúčil vyjednávania s farmármi zodpovednými za radikálne protesty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mark Rutte
Firmy a inštitúcie Schiphol