Ministerstvo pôdohospodárstva vyhlásilo výzvu pre charitatívne organizácie poskytujúce potravinovú pomoc

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhlasuje výzvu pre charitatívne organizácie a združenia zamerané na potravinovú pomoc.

Celková výška pomoci, ktorá je zabezpečená v Programe rozvoja vidieka na roky 2014 až 2022, má dosiahnuť 5 miliónov eur.

Investície do skladovacích priestorov

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Prostriedky sú určené na investície do vhodných skladovacích priestorov a skladovacích zariadení, s potrebným materiálno-technickým vybavením pre preskladnenie prioritne potravín a do špeciálnych zariadení i automobilov na prepravu najmä potravín. Podľa šéfa rezortu pôdohospodárstva je mimoriadne dôležité, aby sa aj tí najzraniteľnejší dostali k potravinám.

„Dnešným dňom spúšťame konzultácie na výzvu a v októbri by mala byť zverejnená. Od novembra budú môcť všetci žiadatelia, ktorí spĺňajú požiadavky, predložiť svoje projektové žiadosti,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb rezortu pôdohospodárstva Katarína Mihaľová.

Pomoc ľuďom v núdzi

Výzva podľa nej zostane otvorená do vyčerpania alokácie, prvé kolo výzvy bude ukončené po mesiaci a ďalšie výzvy sa ukončia vždy kvartálne.

Najvyšší možný príspevok bude v sume 250-tisíc eur. Príspevok sa bude podľa Mihaľovej týkať najmä skladových priestorov, nákupu automobilov či technológií na manipuláciu.

„Rezort pôdohospodárstva pomáha neziskovým organizáciám s prípravou a distribúciou tejto pomoci. Pomoc sa poskytuje všetkým ľudom v núdzi, nerozdeľujeme ľudí na Slovákov a Ukrajincov. V prvom rade ide o ochotu obchodných reťazcov pomôcť a darovať potraviny,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR