Mliekarov trápi kritická situácia v sektore prvovýroby mlieka, ich smelé plány zo začiatku roka opadli a apelujú na Vlčana

mlieko, mliekar
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Situácia v sektore prvovýroby mlieka je už ani nie vážna, ale viac ako kritická. Ak sa trend nezvráti, slová o potravinovej sebestačnosti či regionálnych produktoch budú podľa člena Predstavenstva Slovenskej Poľnohospodárskej a potravinárskej komory Mojmíra Haška prázdnou frázou.

Sľúbená pomoc z agrorezortu mliekarom zatiaľ vyplatená nebola. Informoval o tom Haško a predseda roľníckeho družstva Selce Peter Oťahel na štvrtkovej tlačovej konferencii v Selciach (okres Banská Bystrica).

Pomaly nebude poľnohospodára

„V regióne Banská Bystrica – Brezno sme situovaní v takzvaných znevýhodnených oblastiach, kde väčšinu poľnohospodárskej pôdy tvoria trvalé trávnaté porasty a menšiu časť orná pôda. Táto štruktúra poľnohospodárskej výroby je predurčená na chov poľnohospodárskych zvierat. Už 32 rokov iba konštatujeme, že stavy klesajú, výroby končia, ľudia prichádzajú o prácu, krajina zarastá a pomaly, ale isto nebude poľnohospodára, roľníka,“ uviedol Haško.

Kým v rokoch 1998 až 1999 sa v okrese Brezno chovalo podľa jeho slov takmer 3-tisíc kusov dojníc, za minulý rok je to zhruba 800 kusov.

Ukončenie chovu dojníc

„Keď v roku 1999 v tomto regióne bolo 23 chovateľov dojníc, dnes ich je sedem. Pokiaľ sa tento stav minimálne nezastaví, slová o potravinovej sebestačnosti, o regionálnych produktoch budú len prázdnou frázou,“ podčiarkol Haško.

„Na začiatku tohto roka sme mali ešte smelé plány, kde v maštali malo byť 90 kusov dojníc a vyprodukovaných mesačne zhruba 70-tisíc litrov mlieka. Bohužiaľ, vzhľadom na situáciu došlo k takému drastickému zníženiu rentability a nárastu straty, ktorú tieto dojnice produkujú, že sme sa museli postaviť problému čelom a museli sme ukončiť chov dojníc v tejto maštali. Snažíme sa poslednými silami zachrániť aspoň robotické dojenie. Preto by som veľmi rád apeloval na ministra, na niekoľkonásobne sľúbené podpory, ktoré stále nie sú vyplatené, pričom boli sľúbené do 31. mája,“ uzavrel Oťahel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mojmír HaškoPeter Oťahel
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora