Varujú pred rozsiahlymi hladomormi biblických rozmerov, hrozia pre pandémiu koronavírusu

Hladomor
Foto: ilustračné, Getty images

Na svete hrozia v dôsledku pandémie koronavírusu rozsiahle hladomory „biblických rozmerov“. Povedal to David Beasley, šéf Svetového potravinového programu, medzinárodnej organizácie OSN so sídlom v Ríme. Zároveň vyzval na urgentné kroky s cieľom vyhnúť sa takejto katastrofe.

Počet hladujúcich výrazne stúpne

Z výročnej správy WFP vyplýva, že počet hladujúcich by mohol stúpnuť zo 135 miliónov na viac než 250 miliónov. Najviac ohrozených je podľa správy desať štátov postihnutých konfliktmi, ekonomickou krízou a klimatickými zmenami.

Konkrétne sú to Jemen, Konžská demokratická republika, Afganistan, Venezuela, Etiópia, Južný Sudán, Sudán, Sýria, Nigéria a Haiti.

Viac o téme: Koronavírus

V Južnom Sudáne zasiahla vlani potravinová kríza až 61 percent tamojšej populácie. Časti východnej Afriky a južnej Ázie sužoval nedostatok potravín spôsobený suchom a inváziou kobyliek už aj pred pandémiou, pripomína správa.

Svet musí konať rýchlo a múdro

Beasley v tejto súvislosti prostredníctvom videokonferencie apeloval na Bezpečnostnú radu OSN, aby svet „konal múdro a rýchlo“.

Zároveň varoval, že ak sa OSN nepodarí zabezpečiť viac finančných zdrojov a potravinovej pomoci, za niekoľko mesiacov môže zomrieť 30 miliónov ľudí, možno aj viac.

„V priebehu niekoľkých mesiacov by sme mohli čeliť viacerým hladomorom biblických rozmerov. Pravda je taká, že čas nie je na našej strane,“ upozornil Beasley.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David Beasley