Potravinári na Slovensku bijú na poplach, od vlády očakávajú razantné riešenia na zvládnutie energetickej krízy

Igor Matovič, Eduard Heger
Minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger (obaja OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Slovenskí potravinári čelia bezprecedentnému nárastu cien energií, čo spôsobuje ďalší rast odbytových cien potravín. Potravinárska komora Slovenska preto od vlády očakáva návrhy razantných a rýchlych riešení, ktoré by zmiernili aktuálnu energetickú krízu a zabránili ďalšiemu zatváraniu prevádzok alebo obmedzovaniu potravinárskej výroby.

Okrem zastropovania cien energií, prípadne kompenzácií strát, žiadajú potravinári vládu, aby v prípade núdze s dodávkami zemného plynu garantovala jeho dodávky celému potravinárskemu výrobnému reťazcu. Zároveň by mali vláda a poslanci pracovať aj na odbúravaní administratívnej záťaže, znižovaní poplatkov a zlepšovaní konkurencieschopnosti zmenou vyhlášok, ktoré sú oproti iným krajinám oveľa prísnejšie.

„Všetky zložky zákonodarnej aj výkonnej moci by sa mali zomknúť a maximálne pričiniť o to, aby obyvateľom a podnikateľskému prostrediu pomohli prekonať krízové obdobie. Čelíme však neistote a nekoncepčnému predkladaniu poslaneckých návrhov. Mnohé poslanecké návrhy sú pritom pripravené bez posúdenia vplyvov na podnikateľské prostredie a budú znamenať ďalšie zhoršovanie ekonomickej situácie na Slovensku,“ poukázala riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Venhartová
Firmy a inštitúcie PKS Potravinárska komora Slovenska