Premiér vyzval zriaďovateľov škôl, aby nakupovali mäso zo slovenského chovu

Peter Pellegrini, premiér SR, ilustračná snímka Foto: SITA/Diana Černáková

ZMOS tvrdí, že si školy spravidla vyberajú overeného slovenského dodávateľa mäsa a zmluvne ho zaviažu, že dodávať môže mäso, ktorého pôvod je na Slovensku

Premiér Peter Pellegrini vyzval všetkých zriaďovateľov škôl, aby od dnešného dňa pre deti nakupovali mäso výhradne pochádzajúce zo slovenského chovu. „Aby nakupovali mäso, o ktorom máme presnú evidenciu, odkiaľ pochádza a akej je kvality. Zároveň chcem verejne prehlásiť, že ak by ktokoľvek na naše školy a škôlky chcel zaútočiť pre to, že budú uprednostňovať slovenské výrobky, vláda Slovenskej republiky je pripravená všetkých za takéto konanie v plnej miere ochraňovať,“ dodal predseda vlády.

Tristo kilogramov mäsa z chorého hovädzieho dobytka z Poľska sa dostalo do slovenských reštaurácií a škôl. Slovenskí inšpektori dostali oznámenie cez systém rýchleho varovania od poľských kontrolných orgánov, že hovädzie mäso z bitúnka v poľskom meste Lodž bolo dodané do troch prevádzok v SR. Konkrétne ide o prevádzky Cimbalak, s. r. o, Bardejov, Marek Kazimir – MK FOOD, Gaboltov a Ladislav Cabai Bidovce. Jedna z prevádzok dokonca ani nebola schválená. „Ťažko povedať, či títo traja dovozcovia prijali mäso preto, lebo ich oslovila cena. Ale určite to nebola zdravotná bezpečnosť a kvalita mäsa. Toto ešte prešetrujeme,“ povedal na dnešnom brífingu v Ivachnovej pri Ružomberku riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Poctivý výber

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) si školy spravidla vyberajú overených slovenských dodávateľov mäsa a zmluvne ich zaviažu, že môžu dodávať len také mäso, ktorého pôvod je na Slovensku (slovenský chov a slovenský bitúnok). Sú aj školské jedálne, v ktorých sa strava pripravuje pre malý počet stravníkov, v ktorých je mäso obstarávané cez cenové ponuky. „Spravidla nakupujú cez jeden veľkosklad, ktorý účtuje výhodnú cenu tak na dodávku potravín, ako aj na dovoz. V prípade mäsa preukazuje dodávateľ Potvrdenie o zhode mäsa, toto potvrdenie dáva odberateľovi ku každej faktúre na vyfakturované mäso. Faktúra príde s dodávkou mäsa, čiže vedúca jedálne nepreberie tovar bez potvrdenia o zhode. Aj keď sa robí objednávka, tak sa zisťuje pôvod mäsa a existencia potvrdenia o zhode,“ vysvetlil pre agentúru SITA hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

ZMOS zdôraznil, že zriaďovatelia určujú aj finančné pásmo nákladov na nákup potravín na jedno jedlo podľa vekových kategórií stravníkov a príspevok zákonného zástupcu dieťaťa a žiaka vo výške nákladov na nákup potravín. Zriaďovateľ môže určiť vyššie pásmo tak, aby škola mohla obstarať síce drahšie mäso, ale kvalitné, so slovenským pôvodom, tak, ako to odporúča Úrad verejného zdravotníctva SR.

Mediálny tlak

Teraz je však podľa ZMOS-u verejnosť sústavne ovplyvňovaná aj mediálnym tlakom na samosprávu, aby bol obed čo najlacnejší (mal by sa cenovo zmestiť do 1,20 eura) a rodičia nemuseli nič doplácať, respektíve, aby všetky ostatné náklady znášala samospráva zo svojho rozpočtu. S ohľadom na zdravie detí a žiakov je preto nevyhnuté, aby zriaďovateľ určoval také cenové pásma na nákup potravín, ktoré umožnia nákup zdravotne nezávadného mäsa. „V každom prípade uvítame aj nevyhnutné zvýšenie kontroly štátu tak u dodávateľov ako aj výrobcov mäsa,“ uzavrel ZMOS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom