Prvovýrobcovia mlieka sú na zvýšenú produkciu pripravení, Mičovského slová vítajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
mlieko, krava, dojenie
Pre sektor mlieka bude jedným z dôležitých rozhodnutí práve podiel viazaných priamych platieb. Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sú pripravení zvyšovať produkciu surového kravského mlieka. Po rokoch poklesu počtu chovateľov a dojníc dúfajú, že nová Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (CAP), ktorej príprava sa dostáva do finálnej fázy, môže byť impulzom k rozvoju sektoru mlieka.

„Naši prvovýrobcovia sú pripravení prispieť k naplneniu environmentálnych cieľov EÚ a národných cieľov zvýšenia potravinovej sebestačnosti. Vedia to zabezpečiť zvýšením stavov hovädzieho dobytka, čím sa zvýši produkcia organickej hmoty určenej na zlepšenie kvality pôdy a zároveň sa zvýši výroba mlieka. K tomu však nevyhnutne potrebujeme priaznivo nastavenú CAP, vyrovnané podmienky s okolitými štátmi a podporu zo strany štátu,“ konštatoval v pondelok predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek.

Názory krajín k novej CAP sa rôznia

Na rade ministrov poľnohospodárstva a rozvoja vidieka v Bruseli Ján Mičovský pred svojimi kolegami tlmočil požiadavku slovenských poľnohospodárov k zvýšeniu viazaných priamych platieb. Tieto platby sú priamo určené na produkciu citlivých komodít, teda aj mlieka, a tak sa stimuluje záujem pestovateľov a chovateľov o oblasti poľnohospodárstva, ktoré priamo rozvíjajú vidiek, napríklad cez zamestnanosť.

„Prebiehajúce rokovania a stanoviská jednotlivých členských krajín k návrhu novej CAP sa rôznia a je jasné, že v mnohých otázkach budú prijaté politické rozhodnutia. Pre sektor mlieka bude jedným z dôležitých rozhodnutí aj podiel viazaných priamych platieb. Ich pokles oproti súčasnému programovaciemu obdobiu by bol pre slovenských prvovýrobcovia mlieka neprijateľný a naplnenie európskych a národných cieľov ohrozené,“ povedala riaditeľka SZPM Margita Štefániková.

Znevýhodňujúcich opatrení je viac

Minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský uviedol, že vyžaduje minimálne zachovanie súčasného stavu, keď na viazané platby je určených 13 percent priamych platieb plus dve percentá sú vyčlenené na podporu bielkovinových plodín. Na rade ministrov v prvom momente hovoril aj o 25-percentách z priamych platieb pre viazané platby.

„Vítame vystúpenie ministra pôdohospodárstva, lebo ho vnímame, že sa postavil za tých, ktorí chcú vyrábať a navrhuje možnosti ako ich podporiť. Chceme však pripomenúť, že opatrení, ktoré nás oproti západoeurópskym farmárom, ale aj našim priamym susedom znevýhodňujú, je viac,“ doplnil Alexander Pastorek.

Poukázal pritom na samotnú nižšiu podporu chovov dojníc oproti iným európskym krajinám, ktorá vyplýva z rozdielnej výšky európskych, ale aj národných podpôr v rámci schém štátnej pomoci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander PastorekJán MičovskýMargita Štefániková
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka