Rusi chcú vyhladovať Ukrajinu, blokujú všetok dovoz potravín smerujúci do krajiny

Pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ruská invázia na Ukrajinu prakticky zastavila všetok námorný obchod v ukrajinských prístavoch. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorý pod podmienkou anonymity poskytol spravodajskej televízii CNN odtajnenú mapu regiónu, Rusko odrezalo Ukrajinu od exportu komodít, čo zvyšuje riziko globálnej potravinovej krízy.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ohrozená je globálna potravinová bezpečnosť

Mapa analyzuje pohyb lodí prichádzajúcich a vychádzajúcich z ukrajinských prístavov pred a po začiatku konfliktu, pričom ukazuje úplný pokles obchodnej dopravy do prístavov v Čiernom a Azovskom mori po začatí invázie.

Tretia mapa poskytuje súčasnú vizualizáciu pohybu ruských námorných plavidiel v Čiernom mori pri pobreží Ukrajiny a podľa predstaviteľa USA zvýrazňuje „ohniská aktivity“.

„Vplyv ruských krokov nemožno podceňovať, pretože ukrajinský námorný export je životne dôležitý pre globálnu potravinovú bezpečnosť,“ uviedol americký predstaviteľ.

Blokáda prístavov a krádeže obilnín

Ukrajina zabezpečuje asi 10 % svetového exportu pšenice, pričom veľká väčšina opúšťa krajinu z čiernomorských prístavov. Pred vojnou bola Ukrajina podľa amerického ministerstva zahraničia štvrtým najväčším svetovým exportérom kukurice a piatym najväčším vývozcom pšenice.

Svetový potravinový program OSN, ktorý pomáha bojovať proti globálnej potravinovej neistote, kupuje každý rok približne polovicu pšenice z Ukrajiny a varoval pred hroznými následkami, ak sa ukrajinské prístavy neotvoria.

Podľa satelitných snímok problémy nespôsobuje len blokáda ukrajinských prístavov, ale aj krádeže obilnín zo strany Ruska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom