Slovenskí potravinári a slovenskí pekári dlhodobo zápasia s existenčnými problémami, uviedol Lapšanský

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Matečná, Lapšanský
Predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) vyzýva vládu SR, premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) a poslancov Národnej rady SR na prijatie okamžitých opatrení, ktoré by predišli hroziacemu kolapsu pekárenského odvetvia a zabráneniu vzniku stavu odkázanosti Slovenska na dovoz čerstvých pekárenských výrobkov.

Slovenskí pekári sa stretávajú s neochotou

Aktuálne hroziacemu kolapsu odvetvia by bolo možné zabrániť, ak by mali slovenskí potravinári adekvátneho a odborného partnera v podobe ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Informoval o tom predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský v tlačovej správe.

Vážený pán predseda vlády, vážení členovia vlády SR a poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, slovenskí potravinári a slovenskí pekári dlhodobo zápasia s existenčnými problémami, ktoré vznikli z dôvodu okolností, ktoré nespôsobili. Namiesto odbornej diskusie, spolupráce a snahy o hľadanie riešení sa však slovenskí pekári stretávajú s obrovskou neodbornosťou, neochotou, aroganciou a cielenými opatreniami, smerovanými k podpore ekonomicky najsilnejších subjektov na trhu a úplnou ignoranciou vo vzťahu k podpore slovenských výrobcov potravín,“ uviedol Lapšanský.

Podpora zachovania potravinárskej výroby na Slovensku

Zväz požaduje konkrétne opätovné zaradenie témy potravinovej sebestačnosti Slovenska medzi zásadné priority vlády SR, vytvorenie účinných mechanizmov pre podporu zvyšovania podielu slovenských výrobkov na pultoch obchodov, prijatie opatrení smerujúcich k posilneniu postavenia slovenských výrobcov potravín v potravinovom reťazci, zamedzenie prijímania legislatívnych opatrení, ktoré oslabujú postavenie a podnikanie slovenských výrobcov potravín, prijatie opatrení smerujúcich k podpore umiestnenia slovenských potravín na pultoch obchodov a zvýšenia konkurencieschopnosti slovenských potravín, prijatie dočasných legislatívnych opatrení na zamedzenie nekontrolovateľného rastu výrobných nákladov pekárov za účelom záchrany a udržania podnikania a pracovných miest a zaradenie témy udržateľnosti podnikania v potravinárskej výrobe medzi zásadné priority vlády SR.

Považujeme za nevyhnutné, aby došlo k okamžitému zastaveniu cielených snáh o likvidáciu nášho odvetvia a nahradenie neodborných politických nominácií skutočnými odborníkmi na kľúčových postoch v rámci Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a nahradenie bezobsažnej marketingovej propagandy reálnymi činmi, zameranými na podporu zachovania potravinárskej výroby na Slovensku,“ uzavrel Lapšanský.

Situáciu už ministerstvo rieši

Podľa agrorezortu sú zvyšujúce sa ceny potravín odrazom aj globálneho rastu cien energií, ktoré najviac vplývajú na konečnú cenu všetkých výrobkov v súčasnosti.

Situáciu v súčasnosti a podľa maximálnych možností ministerstvo intenzívne rieši. Do 10. júna mohli potravinári vypĺňať dotazník, na základe ktorého im rezort poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania. Na túto pomoc je vyčlenených 8 miliónov eur, ktorú im po uzatvorení a vyhodnotení dotazníka zašle agrorezort do konca júla. Dotazník vyplnilo zatiaľ 440 subjektov,“ uviedol pre agentúru SITA agrorezort.

Na základe dát z dotazníka mimoriadnej pomoci ministerstvo plánuje v druhom polroku 2022 aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu.

Potravinári dostanú peniaze z eurofondov

Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca roka 2022, keďže ide o schému, ktorú musí schváliť eurokomisia. Čo sa týka pomoci so zabezpečením dostatku energie pre potravinársku výrobu, MPRV SR pripravilo Návrh na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu, ktorý je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a finalizujeme ho. Radi by sme pripomenuli aj aktuálne otvorené, respektíve vyhodnocované výzvy v súhrnnom objeme takmer 314 miliónov eur,“ dodal rezort s tým, že zo sumy sa už vyhodnocuje výzva pre potravinárov za 170 miliónov eur, čo považuje rezort za úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospoádrskej platobnej agentúry (PPA) s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvodov z čias minulej vládnej v agrorezorte.

Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia agrorezortu a PPA sa podarilo akreditáciu a tiež reputáciu PPA prinavrátiť. Žiadosti o vyplácanie boli pozastavené (ide o objem zhruba 80 miliónov eur) a tie sa postupne od apríla opäť vyplácajú. Potravinári sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej garnitúry,“ uzavrel rezort.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerMilan Lapšanský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodná rada SROĽANOPôdohospodárska platobná agentúraSlovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárovVláda SR