Vlčanovo ministerstvo a obchodníci garantujú udržanie cien 13 základných potravín (video)

Samuel Vlčan
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 11. marca, 12:11

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) garantuje udržanie cien trinástich základných potravín. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) podpísal Deklaráciu o cenovej stabilite základných potravín.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Informoval o tom minister, prezidentka Zväzu obchodu Nadežda Machútová a predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič na tlačovej konferencii, na ktorej predstavitelia deklaráciu podpísali.

Akceptovali zoznam 15 potravín 

„S partnermi sme dosiahli prelomovú dohodu. Je to veľmi dôležité hlavne v období, ktoré prežívame dnes, lebo sme v zložitom období ovplyvňovanom nárastom cien energií, zhoršenou bezpečnostnou informáciou v regióne vojnou na Ukrajine. Preto som veľmi rád, že sme podpísali túto deklaráciu, ktorá zagarantovala že marže na základných potravinách (…) budú zagarantované v zmysle, že nárast cien, ktorý môžeme očakávať v najbližšom období, nebude negatívne ovplyvňovaný svojvoľným nárastom marže,“ uviedol minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V takejto situácii žiaden obchodník nemôže a nemal by zneužívať takúto situáciu na bezdôvodné zvyšovanie cien,“ dodala Machútová s tým, že MPRV SR pôdohospodárstva akceptovalo zoznam potravín bez výhrad.

Garancia cien pre širší zoznam potravín by podľa Machútovej bola veľmi neobvyklá. „My sa nemôžeme zaviazať umelo k nejakému postupu pri cenotvorbe v rámci celého sortimentu,“ vysvetlila a spomenula, že by tak došlo k zabrzdeniu obchodu.

Obchodníci férovo pristupujú k rastu inflácie

Podľa ministra sa dá očakávať ďalší nárast inflácie a to, že práve vojna na Ukrajine bude spúšťačom špirály inflácie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

„Spolu s MPRV SR sme veľmi logicky identifikovali 13 položiek práve preto, že ide o cenovo senzitívne pre sociálne slabšie skupiny,“ dodal Krajčovič s tým, že deklarácia potvrdila to, že obchodníci férovo pristupujú k nárastu inflácie.

Zároveň dodal, že obchodníci sú pripravení tlmiť infláciu v najväčšej možnej miere. Deklarácia bude platná dovtedy, kým potrvá mimoriadna situácia spojená s konfliktom na Ukrajine.

Garantovanie cien potravín sa vzťahuje na dusenú šunku bravčovú, kurča pitvané, bravčové párky, rožok biely obyčajný, ovocný jogurt, chlieb pšenično-ražný, čerstvé maslo, kuracie prsia – rezne, syr eidam tehla, slepačie vajcia veľkosti M, bravčové karé, mlieko trvanlivé polotučné a pšeničnú múku polohrubú výber. Z pôvodného zoznamu, ktorý obsahoval 15 položiek, vypadla trvanlivá saláma a smotana na šľahanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KrajčovičNadežda MachútováSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR