Agentúra SARIO uzavrela v prvom polroku 17 investičných projektov v objeme takmer 190 miliónov eur

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uzavrela v prvom polroku tohto roku 17 investičných projektov v objeme 187,1 mil. eur. Tie majú potenciál vytvoriť 2 679 nových priamych pracovných miest.

Zvýšená investičná aktivita

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla riaditeľka odboru marketingovej komunikácie SARIO Simona Čerešníková, projekt automobilky Volvo na východe Slovenska bude vykázaný ako uzavretý až v treťom štvrťroku.

„Aj v druhom kvartáli 2022 je možné naďalej pozorovať zreteľný trend zvyšujúcej sa investičnej aktivity. Tento trend evidujeme predovšetkým na počte rozpracovaných investičných projektov – či už ide o nové projekty alebo znovu pokračujúce (obnovené) projekty, ktoré boli pozastavené kvôli pandémii,“ doplnila.

Tisíce nových pracovných miest

Investície pritom v prvom polroku smerovali najmä do strojárstva, automotive oblasti či informačno-komunikačných technológií. Z hľadiska početnosti dominovali Nitriansky a Bratislavský kraj.

Agentúra má zároveň ku koncu polroku zaregistrovaných a rozpracovaných 72 investičných projektov za približne 14,1 mld. eur. Tie by mohli priniesť viac ako 42 500 nových pracovných miest.

V medziročnom porovnaní je podľa Čerešníkovej počet rozpracovaných projektov približne rovnaký, objem investícií rovnako ako počet nových pracovných miest je však takmer trojnásobný. „Až pri 48 potenciálnych projektoch zvažujú investori okrem iných aj okresy východného Slovenska,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu