Ako sa bude v nasledujúcich mesiacoch vyvíjať priemyselná produkcia? Analytici nemajú dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Logistika, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Priemyselná produkcia bude podľa analytikov zrejme klesať aj v ďalších mesiacoch. Od novembra minulého roka rástla, no vo februári prišla zmena trendu. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa priemyselná produkcia vo februári medziročne mierne znížila o 0,2 %.

Tento pokles priemyslu najvýraznejšie ovplyvnilo zníženie produkcie v dodávkach elektriny, plynu a studeného vzduchu a v automobilovej výrobe.

Vojna na Ukrajine vyvoláva obrovskú neistotu

„Očakávame, že aj v ďalších mesiacoch bude priemyselná výroba u nás pravdepodobne klesať. Smerom nadol ju bude ťahať globálna materiálová kríza aj vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý vyvoláva obrovskú neistotu vo vývoji ekonomického prostredia,“ skonštatovala analytička 365.bank Jana Glasová.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Surovinová kríza sa prejavuje nedostatkom rôznych materiálov a komponentov na trhu a ich výrazne rastúcimi cenami. Pre naše hospodárstvo je pritom najciteľnejší nedostatok čipov.

Obavy z nedostatku ropy a plynu

Aktuálne sa však do centra pozornosti dostala podľa Glasovej vojna na Ukrajine, ktorá ovplyvňuje predovšetkým ceny energetických komodít. Trhy sa totiž obávajú nedostatku ropy a plynu, čo by zasiahlo aj európsky priemysel.

„Okrem toho, priemysel je už teraz negatívne zasiahnutý prudko rastúcimi cenami energií, ktoré predražujú výrobu,“ hovorí Glasová. Okrem výpadkov v dodávkach ropy a plynu sa trhy obávajú aj nedostatku iných produktov.

„Predpokladáme, že vojna na Ukrajine spomalí ďalšie zotavovanie slovenského priemyslu v nasledujúcich mesiacoch. Priame dopady vzhľadom na relatívne nízku váhu Ruska na slovenskom exporte budú limitované a budú koncentrované na niekoľko významnejších exportérov do Ruska, najmä v oblasti výroby kompresorov, chemikálií, či áut,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Tri percentá slovenskej produkcie áut smerovalo podľa neho do Ruska.

Problémy s úzkymi hrdlami

Na druhej strane, už v úvode konfliktu zvýraznila vojna na Ukrajine podľa Koršňáka problémy s úzkymi hrdlami, tentoraz nie v podobe tradičných čipov, avšak pridala novú oblasť, káblové zväzky.

„Vzhľadom na nižšiu technologickú náročnosť, domácu tradíciu i alternatívne oblasti produkcie predpokladáme, že toto úzke hrdlo by sa mohlo behom niekoľkých týždňov podariť z veľkej časti uvoľniť a nemalo by spôsobovať dlhodobé a opakujúce sa odstávky produkcie v automobilovom priemysle ako v prípade chýbajúcich čipov,“ uviedol analytik.

Tlak na ceny energií

Invázia Ruska na Ukrajinu podľa Koršňáka opäť zvýraznila i tlak na ceny energií, čo predĺži obdobie vysokej inflácie v Európe. Vyššie ceny vstupov a najmä energií môžu ohrozovať produkciu niektorých menej konkurencieschopných častí domáceho priemyslu, najmä v energeticky náročných odvetviach.

Vysoká inflácia bude najskôr brzdiť aj popandemické oživenie spotreby a investícií v Európe, a teda aj dopyt po spotrebných a investičných tovaroch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana GlasováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR